Panorāma

Dziesmu svētku dalībnieki vīlušies biļešu rezervācijā

Panorāma

ASV dod zaļo gaismu F-16 piegādei Ukrainai

Aprit gads kopš Mariupoles okupācijas

Aprit gads kopš Mariupoles okupācijas

Aizvadītajos mēnešos Krievijas uzbrukumos tikusi iznīcināta Bahmuta, bet pirms gada tā bija Mariupole. Šodien aprit gads kopš Krievija pilnībā okupēja Azovas jūras ostas pilsētu, kad pēc Ukrainas prezidenta rīkojuma padevās pēdējie Mariupoles aizstāvji metalurģijas kombinātā "Azovstaļ". Vienā no līdz šim asiņainākajām kara kaujām, kas prasīja tūkstošiem civiliedzīvotāju dzīvības, "Azovstaļ" bija kļuvis par viņu pēdējo bastionu. 

Mariupole pagājušā gada martā, gandrīz mēnesi pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā. Šos attēlus nofilmēja Mariupoles aizstāvis Mihailo Veršiņins, Mariupoles Patruļpolicijas priekšnieks, ierakstā brīdinot, ka ikviena Ukrainas pilsēta var piedzīvot šādu likteni. 

Pirms gada arī viņš atradās "Azovstaļ" metalurģijas rūpnīcā, kas bija kļuvis par pēdējo Mariupoles aizstāvju bastionu. 

"Kopējais triecienu spēks pret "Azovstaļ" bija līdzvērtīgs divām Hirosimām. 11 kvadrātkilometrus pastāvīgi bombardēja artilērija, lidmašīnas un kuģi," stāsta Mariupoles patruļpolicijas priekšnieks Mihailo Veršiņins.

Veršiņins toreiz bija starp simtiem, kas padevās Krievijas spēkiem pēc Ukrainas prezidenta rīkojuma, un bijis tuvu nāvei, kad viņu rudenī atbrīvoja, apmainot pret Krievijas karagūstekņiem.

"Un tu pie sevis domā: "Varbūt šī ir iespēja izdzīvot". Bet tagad varu teikt – ja mēs zinātu, kas mūs sagaidīs cietumā, daudzi neietu, daudzi nepadotos," saka Veršiņins.

Krievijas gūstā joprojām simtiem Mariupoles aizstāvju, bet tur notikušais, līdzīgi kā Bučā un daudzviet citur Ukrainā, Krievijai vēršot uzbrukumus pret civiliedzīvotājiem, šokēja pasauli, vienlaikus stiprinot starptautisko atbalstu Ukrainai.

"Visa civilizētā pasaule sāka saprast, ka Ukraina nav kaut kur tur, tālu, bet ka tā ir viņu robeža, kas aizsargā tās vērtības, pie kurām viņi ir tik ļoti pieraduši," uzsver Mariupoles patruļpolicijas priekšnieks.

Pilsēta Krievijas masveida bombardēšanā un apšaudēs tika praktiski iznīcināta. Saskaņā ar Ukrainas amatpersonu ziņoto, Mariupolē gāja bojā aptuveni 25 tūkstoši civiliedzīvotāju.

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, bet kopš vasaras nogales smagas cīņas notiek pie Bahmutas, kas kļuva par vienu no galvenajiem krievu uzbrucēju mērķiem; tikmēr vairāki analītiķi aizvien biežāk runā par gaidāmo Ukrainas pretuzbrukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti