Kolektīvā psihoterapija un sapnis par diženo Ameriku. Reportāža no Trampa mītiņa

"Inga, paldies, ka reģistrējies! Tas man nozīmē ļoti daudz. Nopietni! Ar tādiem patriotiem kā tu, es zinu, ka mēs PADARĪSIM AMERIKU ATKAL VARENU!" Šādu vēstuli elektroniskajā pasta kastītē saņemu no Donalda Trampa. Jā, no bijušā un, iespējams, arī nākamā ASV prezidenta.

Tramps man raksta, jo esmu pieteikusi savu dalību viņa priekšvēlēšanu mītiņā, kas notiks pēc ASV mērogiem nelielajā Mičiganas štata pilsētā Flintā. Tā ir aptuveni Daugavpils lieluma pilsēta ar 80 000 iedzīvotāju. Flinta atrodas pusstundas braucienā no ASV industriālās lielpilsētas Detroitas un stundas attālumā no Mičiganas Universitātes pilsētiņas, kur šobrīd dzīvoju.

Aizliegts ienest ēdienu un šaujamieročus

Kad augusta vidū ar ģimeni ierados ASV, lai mācītos jaunāko žurnālistikā, manā vēlmju sarakstā bija arī apmeklēt abu prezidenta amata kandidātu tikšanos ar vēlētājiem. Zināju, ka abi noteikti atbrauks uz Mičiganu, jo tas ir viens no tā dēvētajiem svārstīgajiem štatiem. Tas nozīmē, ka šeit demokrātu un republikāņu atbalstītāji ir teju vienādā proporcijā.

Lai iegūtu neizlēmušo balsis, kas arī izšķirs prezidenta vēlēšanu iznākumu 5. novembrī, starp demokrātu kandidāti Kamalu Harisu un republikāņu favorītu Donaldu Trampu notiek sīva cīņa.

Neņemt līdzi somas un rokassomiņas. Aizliegts ienest ēdienu, pudeles un šaujamieročus. Visus viesus pie ieejas pārbaudīs ASV Slepenā dienesta darbinieki, – sīkāka informācija seko nākamajā vēstulē. Vēlētāju tikšanās ar Trampu notiek otrdienas vakarā Flintas hokeja hallē ar 8000 sēdvietām. Ierasties var jau no pulksten 10 rītā. Hallē laidīs iekšā trijos pēcpusdienā.

Sajūta kā pirms rokkoncerta

Izbraucu laicīgi. Īsto halli atrodu uzreiz, jo perimetru norobežo apsardzes auto ar mirgojoši zilām bākugunīm. Turpat arī melni džipi ar uzrakstu "Šerifs" un ASV Slepenā dienesta vīri melnos uzvalkos ar austiņu ausīs kā Holivudas filmās.

Kopš Trampa slepkavības mēģinājuma mītiņā jūlijā un vēl viena mēģinājuma pirms dažām dienām Floridā pie viņa golfa kluba eksprezidenta apsardze ir pastiprināta vairākkārtīgi. Pasākums notiek iekštelpās, vairs ne āra laukumos kā iepriekš. Pa ceļam klausos "New York Times" podkāstu, kurā žurnālisti spriež par ASV pieaugošo "politisko vardarbību". Pie tā esot vainojama kandidātu, sevišķi paša Trampa, naidu kurinošā retorika.

Novietoju auto stāvvietā un ar pūli plūstu uz halli. Esmu ieradusies piecas stundas pirms sākuma, bet gaidītāju "čūska" izstiepusies vismaz kilometra garumā. Sajūta kā pirms rokkoncerta. Dažāda vecuma cilvēki. Nosvīdušām pierēm no karstās saules.

Ar ASV karoga simboliku auskaros, matu stīpās, uz cepurēm un pat iešļūceņu sprādzēm. Pie auto plīvo sasprausti ASV karogi. Ja tev nav Trampu atbalstoša krekliņa, to par 20 dolāriem var nopirkt uz vietas.

ASV prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa mītiņš Mičiganas štata pilsētā Flintā
ASV prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa mītiņš Mičiganas štata pilsētā Flintā

Man pa priekšu iet motobraucēju vestē ģērbies muskuļots vīrietis sarkanā cepurē ar uzrakstu: "Padarīsim Ameriku atkal varenu!". Viņam mugurā arī T krekls ar Trampa foto ar asiņojošu ausi pēc pirmā slepkavības mēģinājuma un uzrakstu: "Jūs netrāpījāt, k**es!"

Demokrātus vaino par dzīves dārdzību

Iestājos rindā un svīstu kopā ar pārējiem. Man priekšā stāv pirmspensijas vecuma sievietes, māsas Sindija un Kendija. Atnākušas, jo vēlas atbalstīt Trampu. Abas dāmas ir neapmierinātas ar tagadējā prezidenta Džo Baidena politiku, jo viss palicis nenormāli dārgs. Apdrošināšana auto augusi par 53%, pārtikas cenas – par 20%, stāsta Kendija.

Pirmspensijas vecuma māsas Kendija un Sindija ir neapmierinātas ar dzīves dārdzību
Pirmspensijas vecuma māsas Kendija un Sindija ir neapmierinātas ar dzīves dārdzību

Dzīves dārdzību kā iemeslu Trampa atbalstīšanai min visi satiktie. Lai gan pēdējā pusgadsimta laikā augstākais inflācijas līmenis (9%) ASV tika reģistrēts pirms diviem gadiem, cenas pārtikai nav atgriezušās un, visticamāk, arī vairs neatgriezīsies pirmspandēmijas līmenī. Līdzīgi kā Latvijā. Cilvēki ir dusmīgi.

Braienam, kurš stāv aiz manis, inflācijas dēļ algas vērtība samazinājusies par piektdaļu.

"Man bija algas pielikums, bet tas neatsver zaudēto," stāsta Braiens, vecumā ap 50, ģērbies pelēkā slimnīcas uzsvārcī, jo tikko pārnācis no maiņas darbā.

Viņi ar sievu Koniju grib paskatīties uz Trampu. Aicinājuši līdzi arī Braiena mammu, bet viņai bail no vēl viena slepkavības mēģinājuma.

Braiena vecākā meita, kura šobrīd studē doktorantūrā un nesen precējusies, atlikusi domu par bērniņu, jo nevar atļauties. Dārdzības dēļ Braiens ar Koniju arī retāk apmeklē koncertus un ceļo, esot grūtāk samaksāt līzingu par abiem auto.

Netic Harisas solījumiem

Līdzīga situācija ir 35 gadus vecajai Elijai, kas rindā stāv kopā ar 11 gadus veco meitu Gabiju. Smalkā auguma sieviete stāsta, ka nākamgad vecākā no trijām meitām būtu jāsūta universitātē, bet viņi to nespēs atļauties. Elija strādā kādā medicīnas iestādē par sekretāri. "Es gribētu mazākus nodokļus un mazākus valdības tēriņus," saka Elija.

Elija ar meitu Gabiju
Elija ar meitu Gabiju

Uzrunātie netic demokrātu līderes Kamalas Harisas solījumiem, ka viņa spēs atveseļot ASV ekonomiku (kas jau notiek, inflācija ir būtiski samazinājusies), jo to ikdienā nejūt.

"Harisa ir pie varas jau trīsarpus gadus. Viņa taču varēja visu, ko tagad sola, darīt jau līdz šim," saka pirmspensijas vecuma Kendija, vienlaikus telefonā man rādot rakstus par cenu kāpumu pārtikai.

Braienam rūgtums uz demokrātiem sniedzas vēl senāk. Viņam paticis iepriekšējais demokrātu prezidents Baraks Obama. Inteliģents cilvēks. Braiena sieva pat balsojusi par viņu, bet mīlestība beidzās līdz ar Obamas ieviesto medicīnas aprūpes sistēmu, tā saukto "Obamacare", kas samazināja veselības aprūpes izmaksas trūcīgajiem amerikāņiem, bet vidusšķirā daudziem nācies maksāt vairāk.

Braiens ar sievu kritizē demokrātu veiktās reformas ASV veselības aprūpes sistēmā
Braiens ar sievu kritizē demokrātu veiktās reformas ASV veselības aprūpes sistēmā

Tā rezultātā Braiens par zālēm un ārsta apmeklējumu tagad maksā 600 dolāru mēnesī iepriekšējo 40 dolāru vietā. Rūgtums par notikušo ir visai ģimenei. To apstiprina foto no vaska figūru muzeja Ņujorkā. Tajā attēlots Obama prezidenta kabinetā Baltajā namā. Viņam blakus stāv Braiens ar sievu un viņa mamma, kas sper Obamam pa pēcpusi.

Komunisma rēgs klīst pa Ameriku

Pēc divu stundu gaidīšanas esmu tikusi patīkami kondicionētā hokeja hallē, ar dārdošu mūziku un mirguļojošiem saukļiem – "Trampam bija taisnība, Harisa ir bīstama".

Ne mazāk kā pārtikas cenas Trampa atbalstītājus uztrauc arī Ameriku apdraudošais "komunisms", ko ieviesīšot Harisa. Kā tas varētu izpausties, man skaidro 70 gadus vecā Penija, ar kuru iepazīstos, stāvot nākamajā rindā pēc burito.

Penija uzskata, ka demokrātu mērķis esot ieviest komunismu. Tas nozīmējot, ka valdība atņems cilvēkiem brīvību un būs jādara viss, ko tā saka.

Harisu kā komunisti savās publiskajās runās vienmēr iepin arī Tramps. Savā platformas "X" kontā viņš šovasar publicēja ar mākslīgo intelektu radītu foto, kurā Harisai līdzīga sieviete uzrunā auditoriju ar izkārtu sarkano karogu ar sirpi un āmuru. Šo mītu savā kontā tālāk izplatīja arī Trampa atbalstītājs, "X" īpašnieks Īlons Masks.

Penija ir satraukta, ka demokrātu vadībā ASV varētu tikt ieviests komunisms
Penija ir satraukta, ka demokrātu vadībā ASV varētu tikt ieviests komunisms

Penija ir sportiska auguma, ģērbusies kreklā ar daudziem Amerikas karogiem. Kā ierasts, aprunājamies, no kurienes esmu. Kad Penija uzzina, ka esmu žurnāliste, viņa jautā: "Vai tu esi labā vai sliktā žurnāliste?"

Soross esot pasūtījis Trampa slepkavību

Penija mani dedzīgi izglīto, kādēļ Tramps ir labs un kāpēc demokrāti cenšas viņu apkarot.

"Viņi jau divreiz ir mēģinājuši viņu nogalināt," izsaucas Penija. Kad iebilstu, vai tiešām Harisa būtu pasūtījusi Trampa slepkavību, Penija atbild noliedzoši. "To nedarīja viņa, viņai priekš tā nav smadzeņu. To darīja Soross! Un tie, kas stāv aiz viņa."

"Zināt, kas jums jāpaklausās? Bendži Šapiro..." nedzirdu Penijas teiktajam beigas, jo pēc stundas gaidīšanas mans burito ir gatavs. Bet atceros, ka paklausīties Bendži man jau iepriekš ieteica pirmspensijas vecuma māsas. [Bendžamins Šapiro ir konservatīvais ASV politikas komentētājs, kurš paudis atbalstu Trampam].

"Mums ir pašām savi mediji," ārā saulē sacīja Kendija.

"Kuri tie ir?"

""Telegram", "Rumbler", podkāsti," uzskaitīja Sindija, "un Bendži Šapiro."

Arī māsas man skaidroja, ko nozīmē komunisms. "Tev nekas nepieder, bet jābūt laimīgam. Komunisms ir pretstatā brīvībai," prāto Kendija.

Teorija par mikrofonu pērļu auskarā

Vēlāk ierakstu "Google" meklētājā Bena Šapiro vārdu un kā pirmais izlec viņa podkāsts par Harisas "komunisma politiku".

Māsas man izstāsta vēl vienu sazvērestības teoriju, ko dzirdu pirmo reizi. Pirms pāris nedēļām notikušajās telekanāla "ABC News" rīkotajās TV debatēs Harisa uzvarējusi Trampu, jo viņai pērļu auskarā bijis paslēpts mikrofons. Pa to viņa saņēmusi norādes, ko atbildēt. "Viņai arī jautājumi bija iesūtīti divas nedēļas iepriekš," zina stāstīt māsas.

Par šīm debatēm runāju ar visiem rindā jauniegūtajiem paziņām. Nesen veiktā aptauja rāda, ka pēc debatēm atbalsts Harisai kāpis no 45% uz 51% un viņa ir priekšā Trampam.

Trampa fani ir dusmīgi, ka "ABC News" žurnālisti pret Harisu bija daudz pielaidīgāki nekā pret Trampu. Šajā ziņā viņiem piekrītu. Debašu vadītāji patiešām vairākos jautājumos ļāva Harisai aizpeldēt no tiešas atbildes. Bet mikrofons pērļu auskarā?

Kolektīvās psihoterapijas seanss

Pēc piecu stundu gaidīšanas Tramps beidzot ir klāt. Pūlim sajūsmā aurojot, vicinot iepriekš izdalītus plakātus ar uzrakstu TRAMPS, Slepenā dienesta aģentu ielenkts, ASV politikas rokzvaigne pa sarkano celiņu dodas uz skatuvi.

Tramps paņem mikrofonu, un kolektīvā psihoterapija var sākties. Jā, tieši tāda ir sajūta par šo pasākumu. Jo Tramps nepasaka neko jaunu, viņš tikai atkārto televīzijas debatēs un publiskajās runās minētos saukļus.

Piemēram, karš Ukrainā nebūtu sācies, ja Tramps joprojām būtu ASV prezidenta amatā. Putins viņu respektējot. Un arī "Hamās" teroristi nebūtu uzbrukuši Izraēlai, ja viņš būtu pie varas.

Un vispār, "jūs jau zināt, kas notika iepriekšējās vēlēšanās?" Tramps retoriski jautā pūlim. Tas skaļi atbild ar "būūū". Savējie saprot, ka Tramps domā paša aizsāktos melus, ka iepriekšējās vēlēšanās uzvarējis viņš, tikai Baidens un demokrāti tās nozaga.

Donalds Tramps ar priekšvēlēšanu pasākuma vadītāju, Ārkanzasas štata gubernatori Sāru Hakabī Sanders...
Donalds Tramps ar priekšvēlēšanu pasākuma vadītāju, Ārkanzasas štata gubernatori Sāru Hakabī Sandersu, kas savulaik bija viņa preses sekretāre

Tramps sola uzlikt lielus tarifus Ķīnā ražotajiem automobiļiem un panākt, lai ASV uzplaukst pašmāju auto ražošana. Mičiganas štatā, kas ir ASV autobūves centrs, šis jautājums ir īpaši svarīgs. Pūlis piekrītoši skandē: "USA! USA! USA!"

Cilvēki nemeklē plānu, viņi meklē cerību

Pēc mītiņa, izejot no spoži izgaismotās halles siltās rudens nakts klusumā, manī vēl ilgi kūsā adrenalīns. No pacilājošās pūļa enerģijas. No cilvēku draudzīgās attieksmes. No absurdajām sazvērestības teorijām.

Un nav pat svarīgi, ko tieši Tramps šovakar pateica. Cilvēki nenāca klausīties Trampa runās par ASV ekonomikas atveseļošanas plānu. Viņi nāca pēc cerības. Pēc mierinājuma, ka viss būs labi.

Lai Braiens un Konija atkal varētu atļauties biežāk iet uz rokkoncertiem. Lai Elija varētu palaist savu vecāko meitu augstskolā. Un lai pirmspensijas vecuma māsām Sindijai un Kendijai nebūtu jāstrādā arī pēc aiziešanas pensijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti