Sikhu cīņa par neatkarību no Indijas. Kas ir Halistānas kustība?

Halistānas neatkarības kustība pastāv jau kopš aizvadītā gadsimta vidus, un tās mērķis ir panākt neatkarīgas, sikhu reliģijai piederošu cilvēku teritorijas izveidi Pendžābas štatā Indijas ziemeļos. Lai arī sākotnēji šīs idejas atbalstītāji tika uzskatīti par miermīlīgiem, kopš 1980. gadiem Halistānas kustības atbalstītāji ieguvuši pretrunīgu slavu, bet Indijā tās līderi ir pasludināti par teroristiem.

ĪSUMĀ:

  • Halistānas kustība vēlas neatkarīgas un sikhu pārvaldītas valsts izveidi Pendžābas štatā Indijā.
  • Aptuveni 60% Pendžābas iedzīvotāju ir sikhi, taču Indijā kopumā viņu īpatsvars nesasniedz pat 2%.
  • Aizvadītā gadsimta astoņdesmitajos gados Halistānas neatkarības kustība pārauga bruņotā konfliktā.
  • 1984. gadā Indija militārā operācijā nogalināja Halistānas separātistu līderi Džarnailu Singu Bindranvali, uz ko sikhi atbildēja ar Indijas prezidentes Indiras Gandijas noslepkavošanu.
  • Indijas premjera Narendras Modi valdība ir pastiprinājusi sikhu separātistu vajāšanu.

Šobrīd saspīlējums starp Kanādu un Indiju ir sasniedzis jaunu virsotni, abām valstīm savstarpēji izraidot augsta ranga diplomātus. Attiecības saasinājās pēc tam, kad jūnijā Vankūveras pilsētā tika noslepkavots sikhu aktīvists Herdeps Sings Nidžars. Viņš bija viens no redzamākajiem aktīvistiem neatkarīgas sikhu valsts jeb Halistānas izveidei, bet Indija viņu bija pasludinājusi par teroristu.

Abu valstu strīda pamatā ir sikhu neatkarības jeb Halistānas kustība. Indija jau vairākkārt apsūdzējusi Kanādu par atbalstu šai kustībai, kas Indijā ir aizliegta.

Kas ir Halistānas neatkarības kustība?

Sikhisms ir reliģija, kas 15. gadsimtā radās Indijas ziemeļos, ietekmējoties no hinduisma un islāma. 

Indija neatkarību ieguva 1947. gadā, taču drīz vien šajā reģionā sākās asiņainas cīņas par jauno teritoriju pārdali, atbilstoši tur dzīvojošo reliģiskajai piederībai. Vardarbīgajās sadursmēs gāja bojā ap miljons cilvēku. 

Pēcāk musulmaņi aizbēga uz jaunizveidoto Pakistānu, bet hinduisti – uz Indiju, savukārt Pendžābas štats tika sadalīts starp šīm abām valstīm.

Kopš tā laika daļa sikhi aicināja izveidot Halistānu  – atsevišķu, suverēnu valsti un "tīro zemi", kas būtu atdalīta no Pendžābas un pārvaldīta saskaņā ar sikhu ticības priekšrakstiem.

Lai arī Indijā dzīvo ap 2% sikhu, Pendžābas štatā viņu īpatsvars ir 60%. Tātad viņi ir arī lielākā daļa šīs teritorijas iedzīvotāju.

Gadiem ejot, Pendžāba kļuva par vienu no Indijas turīgākajiem štatiem, bet sikhu saucieni pēc neatkarības – arvien skaļāki.

Miermīlīga kustība pāraug bruņotā konfliktā

Lai arī sākotnēji Halistānas atbalstītāji tika uzskatīti par miermīlīgu un patiešām mazu cilvēku kustību, aizvadītā gadsimta 80. gados separātisti uzsāka vardarbīgu sacelšanos. 

Separātistu līderis bija Džarnails Sings Bindranvale, un viņa sekotāji savas idejas vārdā vairāk nekā desmit gadu ilgajā bruņotajā konfliktā nogalināja daudzus sikhu politiskos pretiniekus un parastus hinduistu civiliedzīvotājus.

Arī Indija nepalika parādā – nogalināti tika gan dažādi sikhu līderi, gan arī civiliedzīvotāji. Taču saspīlējuma augstākais punkts pienāca 1984. gadā, kad separātisti iebarikādējās sikhu vissvētākajā vietā   – Zelta templī Amritsaras pilsētā. Viņi tur bija uzkrājuši arī munīciju un ieročus.

Indijas spēki templī iebruka – militārajā operācijā "Zilā zvaigzne" tika nogalināts gan Bindranvale, gan aptuveni 400 cilvēki. Sikhi gan apgalvo, ka patiesībā nonāvēti tika tūkstoši.

Rīkojumu iebrukt deva tālaika Indijas prezidente Indira Gandija. Viņu tā paša gada 31. oktobrī, pastaigājoties dārzā, nogalināja pašas miesassargi, kuri izrādījās sikhi.

Pēc prezidentes nāves Indijā sākās virkne pret sikhiem vērstu nemieru – hinduistu pūļi iebruka to mājās, jo īpaši galvaspilsētā Ņūdeli. Daudzi sikhi tika sadurti līdz nāvei bet citi – sadedzināti dzīvi.

Halistānas atbalstītāji ir apsūdzēti arī par teroraktu rīkošanu ārpus Indijas robežām.

Tā piemēram, Kanādā bāzētie sikhu ekstrēmisti tika apsūdzēti par 1985. gadā sarīkoto sprādzienu aviokompānijas "Air India" lidmašīnā, kurā tika nogalināti 329 cilvēki.

Kas ar Halistānas kustību notiek mūsdienās?

Šobrīd Pendžābā vairs nav aktīvu nemiernieku, taču Halistānas kustībai tur joprojām ir daži atbalstītāji. Tādi ir arī iespaidīgajā sikhu diasporā ārpus valsts. Indija vairākkārt brīdinājusi, ka sikhu separātisti mēģina atgriezties valstī.

Premjerministra Narendras Modi valdība ir pastiprinājusi sikhu separātistu vajāšanu un arestējusi desmitiem dažādu ar šo kustību saistītu organizāciju līderu.

Gada sākumā Indijas policija arestēja 30 gadus veco populāro separātistu kustības līderi un sludinātāju Amritpalu Singu, kurš mudināja atkārtot cīņas par neatkarīgu Halistānu. 

Iespaidīgajā Singa meklēšanas operācijā Indijā pat uz vairākām dienām tika atslēgts internets 27 miljoniem Pendžābas štata iedzīvotāju.

Pret viņa aizturēšanu notika plaši protesti kā Indijā, tā arī ārvalstīs. Lielbritānijā, pie Indijas vēstniecības ēkas Londonā bija sanākuši pāris desmiti cilvēku, kas no tās noņēma Indijas karogu, kā arī izsita logu.

Indijas Ārlietu ministrija bija saniknota par notikušo un izsauca Apvienotās Karalistes augstā komisāra vietnieku Ņūdeli, lai norādītu uz drošības pārkāpumiem Indijas vēstniecībā Londonā.

Zināms, ka protesti notika arī ASV, kur sanākušie izsita logus Indijas konsulātam Sanfrancisko un notika sadursmes ar vēstniecības darbiniekiem. Tāpat nemieri izcēlās Kanādā – Indija norādīja, ka Halistānas atbalstītāji tur esot demolējuši hinduistu tempļus, uz tiem atstājot "pret Indiju vērstus grafiti", kā arī uzbrukuši Indijas vēstniecībai Otavā.

Pagājušajā gadā Pakistānā tika nošauts sikhu separātistu līderis un Halistānas spēku vadītājs Paramdžits Sings Pandžvārs.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo paziņoja, ka informācija viņa valdības rīcībā liecina par Indijas aģentu iesaisti Herdepa Singa Nidžara slepkavībā, bet Indija šīs apsūdzības nosauca par absurdām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti