Igaunijas parlamenta deputāte noliek mandātu pēc aizdomām par ziedojumu izlietojumu Ukrainai

Igaunijā un Ukrainā joprojām notiek kriminālizmeklēšana par igauņu ziedojumu ļaunprātīgu izmantošanu. Skandālā ierautās Igaunijas organizācijas "Slava Ukrainai" vadītāja, politiķe Johanna Marija Lehtme iepriekš tika atstādināta no organizācijas vadītājas amata, bet šobrīd politiķe atstāja Igaunijas parlamenta deputātes amatu.

"Tas ir mans personīgs lēmums. Kā Rīgikogu deputāte arī turpmāk es atrastos paaugstinātā sabiedrības uzmanībā, kas neļautu noskaidrot patiesību vai nodrošināt godīgu izmeklēšanu," norādīja politiķe.

Lehtme lēmumu nolikt deputātes mandātu pamatoja arī ar vēlmi pasargāt savu partiju "Igaunija 200" no "nepelnīta publiska spiediena". Viņas vietu parlamentā ieņems Zjuleiha Izmailova.

Viņa atteicās vērtēt izskanējušās aizdomas, tomēr atkārtoti pauda gatavību sadarboties ar tiesībsargājošajām institūcijām.

Igaunijas laikraksts "Postimees" piektdien paziņoja, ka anulē Lehtmei pērn piešķirto Gada cilvēka titulu.

Laikraksta redakcija, kas Gada cilvēku izraugās kopš 1997. gada, paziņoja, ka Lehtme nav atsaukusies aicinājumiem atspēkot nopietnās aizdomas par līdzekļu izšķiešanu, tādēļ ir kaitējusi Igaunijas tautas ticībai labdarības organizācijām un palīdzībai Ukrainai.

Savukārt Igaunijas Iekšlietu ministrijas kanclera vietnieks Raivo Kīts paziņoja, ka diskusijas par Lehtmei pērn piešķirto Gada pilsoņa titulu varētu sākt, ja būs notiesājošs spriedums.

Lehtme arī ir saņēmusi Igaunijas Ārlietu ministrijas trešās šķiras Dienesta krustu par humānās palīdzības organizēšanu Ukrainai pēc Krievijas iebrukuma. Arī Ārlietu ministrija plāno sagaidīt izmeklēšanas rezultātus,  pirms lemt par apbalvojuma atcelšanu.

Skandāls Igaunijā izcēlās pēc tam, kad mediji atklāja, ka organizācija "Slava Ukrainai" lielu daļu no ziedojumiem – pusotru miljonu eiro – pārskaitījusi privātajai kompānijai Ukrainā "IC Construction".

Šī firma, kurai, visticamāk, ir fiktīvs īpašnieks, no sadarbības ar igauņu organizāciju guvusi 250 tūkstošu eiro lielu peļņu.

Kopš Krievijas sāktā kara igauņi organizācijai "Slava Ukrainai" kopumā saziedojuši vairāk nekā 6 miljonus eiro.

Kriminālprocess ierosināts pēc krimināllikuma panta par piesavināšanos un humānās palīdzības un labdarības ziedojumu izmantošanu peļņai.

Tā kā iespējamie pārkāpumi notika arī Ukrainā, kriminālizmeklēšana uzsākta arī Kijivā. 

Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR rīcībā esošā informācija liecina, ka Ukrainas Izmeklēšanu valsts birojā (DBR) pirmstiesas izmeklēšanu sāka 24. martā par krimināllikuma pantu par piesavināšanos un humānās palīdzības un labdarības ziedojumu izmantošanu peļņai.

Aizdomas saistītas ar Henadijam Vaskivam, kurš ir arī Ukrainā bāzētās nevalstiskās organizācijas "All For Victory" vadītājs, piederoša uzņēmuma iesaistīšanu Ukrainai nepieciešamo preču iegādē par Igaunijā savāktiem ziedojumiem.

KONTEKSTS:

Igaunijas labdarības organizācija "Slava Ukrainai" vēlējās ukraiņiem nodot kaujas apstākļiem piemērotas ātrās palīdzības automašīnas. Tā vietā, lai auto pārbūvētu Igaunijā, kur remonts būtu dārgāks, viņi to izvēlējās darīt uz vietas Ukrainā.

To nodrošināja partneri Ļvivā – privāta kompānija "IC Construction". Par katru auto šī kompānija iztērējusi trīsarpus tūkstošus eiro.

Žurnālisti noskaidroja, ka Ļvivā šādus auto darbnīcas mēdz remontēt pat bez maksas, bet visdārgākais izcenojums bijis – pusotrs tūkstotis eiro.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti