Serbija un Kosova nav parakstījušas ES plānu par attiecību normalizēšanu

Kosovas un Serbijas līderi ir atbalstījuši daļu no punktiem Eiropas Savienības (ES) piedāvātajā plānā abu valstu attiecību noregulēšanai. Viņi to paziņoja pēc vakar notikušajām sarunām Ziemeļmaķedonijā. ES pārstāvji bija gandarīti par sarunu iznākumu, taču neslēpa, ka cerēja uz ambiciozāku vienošanos starp Kosovu un Serbiju. 

Serbija un Kosova nav parakstījušas ES plānu par attiecību normalizēšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs un Kosovas premjerministrs Albins Kurti vakar tikās pie gleznainā Ohridas ezera Ziemeļmaķedonijā, lai runātu par abu valstu attiecību noregulēšanu. Sarunās piedalījās arī ES augstais pārstāvis ārlietās un drošības jautājumos Žuzeps Borels un ES īpašais pārstāvis Serbijas un Kosovas dialoga veicināšanai Miroslavs Lajčaks.

Serbijas un Kosovas attiecības ir saspīlētas jau vairāk nekā divdesmit gadu. Laikā no 1998. līdz 1999.gadam Serbija un tās kādreizējā province Kosova bija ierautas karā, ko izdevās izbeigt tikai pēc NATO militāras iesaistīšanās. 2008.gadā Kosova vienpusēji pasludināja neatkarību no Serbijas. Gan Serbija, gan Kosova vēlas pievienoties ES, taču, lai šo mērķi sasniegtu, valstīm ir jāuzlabo savstarpējās attiecības.

Vakar notikušās Kurti un Vučiča sarunas ilga 12 stundas un to laikā Kosovas un Serbijas vadītāji apsprieda Briseles pagājušajā mēnesī piedāvāto 11 punktu plānu abu valstu attiecību normalizēšanai. ES plāns cita starpā paredz, ka neviena no pusēm neķersies pie vardarbīgiem līdzekļiem, lai risinātu domstarpības, kā arī nemēģinās kavēt otras valsts pievienošanos ES vai citām starptautiskām organizācijām. Tas faktiski nozīmētu arī abpusēju atzīšanu, jo Kosova un Serbija vajadzētu atzīt otras valsts oficiālos dokumentus, piemēram, pases un automašīnu numurzīmes.

Pēc sarunām ES ārlietu vadītājs Borels paziņoja, ka Kosovas un Serbijas līderi atbalsta Briseles piedāvātā plāna ieviešanu, tomēr neviena no pusēm vēl neesot gatavas parakstīt pašu vienošanos par attiecību normalizēšanu.

"Varu paziņot, ka Kosova un Serbija ir vienojušās izpildīt pielikumu plānam par attiecību normalizēšanu starp abām valstīm. Abas puses arī ir apņēmušās pilnībā ievērot visus vienošanās punktus un mērķtiecīgi un godprātīgi izpildīt visas savas attiecīgās saistības," paziņoja Borels. "Ticiet man, lai gan sākotnēji tika piedāvāts ambiciozāks vienošanās teksts, tas, ko puses ir akceptējušas, tas ir, līgums un tā īstenošana caur pielikumu, kļūs par neatņemamu sastāvdaļu šo valstu ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā. Šī vienošanās neattiecas tikai uz Kosovu un Serbiju, tā sekmēs visa reģiona stabilitāti, drošību un labklājību."

Kosovas premjers Kurti pēc sarunām paziņoja, ka viņš esot bijis gatavs parakstīt gala vienošanos par attiecību normalizēšanu ar Serbiju, bet vainoja prezidentu Vučiču tajā, ka tas nenotika. Savukārt Vučičs sacīja, ka sanāksmē panāktās vienošanās veidos ietvaru turpmākajām pušu sarunām. Viņš arī pauda pārliecību, ka Brisele novērtēs Serbijas centienus atrisināt ieilgušo konfliktu ar Kosovu, un tas palīdzēs valsts integrācijai ES.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti