Kišiņevā rit normāla ikdienas dzīve, cilvēki dodas uz darbu, uz skolu un citās gaitās, bet ielās par gaidāmajām vēlēšanām un referendumu liecina plakāti ar prezidenta amata kandidātiem, daudzviet ir manāmas arī teltis, kurās aģitē par kandidātiem. Kišiņevā ir arī dažas teltis, kurās aģitē par vai pret valsts dalību Eiropas Savienībā.
Daudz redzamāka priekšvēlēšanu kampaņa ir televīzijā. Moldovā ir ievērojami vairāk televīzijas kanālu nekā Latvijā, un tajos ik vakaru notiek prezidenta amata kandidātu debates, tāpat arī sarunas ar ekspertiem, bet lielu daļu raidlaika aizņem priekšvēlēšanu reklāmas.
Šodien pusnaktī iestāsies tā saucamais klusais periods, jo ne sestdien, ne vēlēšanu dienā nedrīkstēs nodarboties ar aģitāciju.
Svētdien notiks ne tikai prezidenta vēlēšanu pirmā kārta, bet arī referendums par to, vai Moldovai būtu jāveic grozījumi konstitūcijā, lai noteiktu dalību Eiropas Savienībā par valsts stratēģisko mērķi.
Prezidenta vēlēšanām ir reģistrēti kopumā 11 kandidāti, taču aptaujas liecina, ka pārliecinoši populārākā pretendente ir pašreizējā valsts prezidente Maija Sandu. Viņa ir arī vienīgā izteikti proeiropeiskā kandidāte, kura aicina iedzīvotājus aktīvi piedalīties referendumā un paust atbalstu Moldovas dalībai Eiropas Savienībā.
Pārējie kandidāti ir vai nu atklāti prokremliski vai arī cenšas ieņemt it kā neitrālu pozīciju, tomēr arī no viņu izteikumiem var nojaust vēlmi saglabāt draudzīgas saites ar Krieviju, kas vienlaicīgi nozīmētu Moldovas eirointegrācijas procesa bremzēšanu.
Maz ticams, ka kāds no kandidātiem pirmajā vēlēšanu kārtā iegūs vismaz 50% balsu, tādēļ pēc divām nedēļām būs jārīko otrā kārta, kurā piedalīsies divi pirmajā kārtā visvairāk balsu saņēmušie pretendenti.
Arī otrajā kārtā izteikta favorīte būs Sandu.
Savukārt referendumā uz jautājumu – "Vai jūs atbalstāt konstitūcijas grozījumus, lai Moldova varētu pievienoties Eiropas Savienībai?" – būs jāatbild ar "jā" vai "nē". Aptaujas liecina, ka vairākums Moldovas pilsoņu atbalsta dalību Eiropas Savienībā, taču būs svarīgi, cik daudzi no viņiem aizies nobalsot referendumā, jo to varēs atzīt par notikušu tikai tad, ja nobalsos vismaz viena trešā daļa no reģistrētajiem vēlētājiem jeb aptuveni miljons cilvēku.
Latvijas Radio Kišiņevā tikās ar vairākiem ekspertiem, lai aprunātos par gaidāmajām vēlēšanām un referendumu.
Šīs vēlēšanas būs unikālas, intervijā atzina nevalstiskās organizācijas "Promo-LEX" vēlēšanu novērošanas misijas vadītājs Nikola Panfils.
"Pirmo reizi moldāviem ir iespēja skaidri pateikt, kurā virzienā viņi vēlas doties – uz austrumiem vai rietumiem. Par to savās kampaņās runā arī prezidenta amata kandidāti. Tas mums ir sens jautājums, bet tagad tas ir nolikts priekšā pilsoņiem konstitucionāla likuma veidā. Tāpēc es ceru, ka lielākā daļa cilvēku dosies balsot un izdarīs savu izvēli apzināti," sacīja Panfils.
Panfila kunga piezīme par apzināto izvēles izdarīšanu ir saistīta ar bažām, ka lielas daļas iedzīvotāju izvēli mēģina ietekmēt. Un to dara Krievija ar savu vietējo pakalpiņu palīdzību.
Kremlis izmanto dažādus līdzekļus. Sociālajos tīklos un vietējos promaskaviskajos medijos notiek masīva dezinformācijas kampaņa, kurā tiek apgalvots, ka pēc pievienošanās Eiropas Savienībai Moldovai obligāti būs jāatļauj viendzimuma laulības un regulāri jārīko praida gājieni, kā arī valsts iestādēm būs jāpieņem darbā noteikts skaits homoseksuālu cilvēku. Tāpat tiek izplatīts mīts, ka pēc pievienošanās Eiropas Savienībai ārzemnieki atņems zemi vietējiem iedzīvotājiem.
Bet notiek arī atklāta balsu pirkšana, jo Moldovas varasiestādes ir atklājušas, ka tikai septembrī vairāk nekā 130 tūkstoš Moldovas pilsoņu kontos, kas ir atvērti bankās Krievijā, ieskaitīti kopumā 15 miljoni dolāru,
lai viņi prezidenta vēlēšanās atbalstītu kādu no Sandu sāncenšiem un balsotu pret Moldovas dalību Eiropas Savienībā.
Ir arī bažas, ka balsošanas dienā vai pēc tam Krievija varētu mēģināt sarīkot kādas provokācijas. Moldovas policija šonedēļ ziņoja, ka Krievijā un Serbijā ir apmācīti jauni vīrieši, kuru uzdevums varētu būt nekārtību sarīkošana.
Moldovas Nacionālais prekorupcijas centrs šodien veicis vairākas kratīšanas divās Moldovas pilsētās. Aizdomās par balsu pirkšanu tiek turēti seši ar bēguļojošos oligarhu Ilanu Šoru saistīti partiju pārstāvji.
Viņi esot vēlētājiem dalījuši naudu apmaiņā pret solījumu vēlēšanās balsot par kādu no prokrieviskajiem kandidātiem un referendumā – pret virzību uz Eiropas Savienību.
"Kā mūs vakar informēja iekšlietu ministrs, viņi ir atklājuši konkrētas shēmas, kas tiek izmantotas, lai iepludinātu miljoniem dolāru šajā valstī no Krievijas. Vēl redzēsim cik efektīvas šīs shēmas ir, bet esam pārliecināti, ka vietējās varasiestādes dara labu darbu, lai nodrošinātu vēlēšanu godīgu norisi," stāstīja Starptautiskā republikāņu institūta "IRI" Eirāzijas programmas vadītājs Stīvens Niks.
Kamēr partiju aktīvisti aktīvisti kaismīgi aģitē, tikmēr vairums Latvijas Televīzijas uzrunāto moldāvu saglabā mieru un savu izvēli jau izdarījuši.
Kišiņevā lielākoties atbalsta pašreizējo prezidenti Maju Sandu un arī referendumā balsos par virzību uz ES. Taču – ir arī citādi domājošie.
"Manuprāt vienīgais kompetentais kandidāts ir Maja Sandu es balsošu par viņu," atzina Moldovas iedzīvotājs Alekss. Viņš arī balsos par Moldovas virzību uz Eiropas Savienību.
Savukārt Antonella stāstīja, ka novērojusi nervozu gaisotni pirms vēlēšanām. Viņa arī piebilda, ka nezina, ko no tām sagaidīt.
"Maija Sandu neko nav izdarījusi. Viņai tikai grib uz Eiropu un tādēļ sarāvusi attiecības ar Krieviju. Bet mums vajadzētu uzturēt labas attiecības gan ar Krieviju, gan Eiropu," tikmēr pārliecināts bija Kišiņevā sastaptais Andrejs.
Bet kāds cits Moldovas galvaspilsētā satikts Andrejs norādīja, ka savas valsts nākotni redz tikai ES sastāvā:
"Mēs redzam savu nākotni vienīgi ES un vienīgi ar Maju Sandu kā prezidenti. Jo viņa sevi ir pierādījusi, pacēlusi mūsu valsti jaunā līmenī un mēs lepojamies ar viņu."
Taču ne visur cilvēki ir tik "eiro-optimistiski".
Piemēram, autonomajā Gagauzijas apgabalā cilvēki savu nākotni vairāk saista ar Krieviju un arī referendumā par ES ir skeptiskāki. Liela daļa gatavojas balsot "pret".
Viens no populārākajiem prezidenta kandidātiem Gagauzijas apgabalā ir etniskais gagauzs, bijušais Moldovas ģenerālprokurors un šobrīd – prokrieviskās Sociālistu partijas virzītais Aleksandrs Stojanoglo.
"Sandu viņu novāca malā bet viņš ir ļoti izglītots, labs cilvēks, mēs Komratā visi viņu pazīstam un gribam par viņu balsot," pārliecināta seniore Marija. Arī referendumā par virzību uz ES viņa balsos "pret". Prasīta, kāpēc tā, viņa atbildēja sekojoši:
"Tāpēc ka visu zemi mums izpirks un vispār visu izpirks. Un mēs te paliksim badā."
"Maja Sandu, protams! Neko sliktu valstij viņa nav darījusi. Viņas vadībā daudz kas ir mainījies, lēnām, maziem soļiem, bet ejam uz augšu," savukārt pauda Sergejs. "Un neko sliktu ES mums nav izdarījusi, mums pat varētu attīstīties ekonomika, augt algas, darbavietas, kā tas ir tur."
Prezidenta vēlēšanas un referendums Moldovā notiks šo svētdien un pirmie rezultāti varētu kļūt zināmi pirmdienas rītā.