Ukraiņu karavīra ķermenis asins peļķē uz ielas, viņa krūtīs iedurts zobens ar uzrakstu "Par Kursku". Šāds video otrdien aplidoja sociālos tīklus, liekot domāt par kārtējo Krievijas armijas pastrādāto kara noziegumu pret ukraiņu karagūstekņiem. Vairāki faktu pārbaudītāji izanalizējuši foto un video, apstiprinot, ka tas nesen uzņemts Novogrodivkas pilsētā Pokrovskas rajonā Ukrainā.
‼️Photos of a possible new war crime are circulating on Russian Z-Telegram channels. The photos show the body of a Ukrainian soldier, who may have been a POW, stabbed with a decorative sword. The sword has an inscription in Russian: "For Kursk." pic.twitter.com/RW6HyqiZBo
— Tabula Media (@Tabula_Media) September 16, 2024
Vietu izdevies noteikt pēc fonā stāvošā bruņutransportiera un daudzstāvu dzīvojamās mājas. Novogrodivka ilgu laiku atradās tā dēvētajā "pelēkajā zonā", bet augusta beigās, Krievijas karaspēkam virzoties uz priekšu, tika okupēta.
Krievija mēģina demoralizēt Ukrainas sabiedrību
Videomateriālā redzams, ka nogalinātais karavīrs ir bez ieročiem vai aizsardzības līdzekļiem un ar līmlentes paliekām ap plaukstas locītavām. Šāda izturēšanās pret karagūstekņiem ir Ženēvas konvencijas pārkāpums. Tā liedz gūstekņu kropļošanu, spīdzināšanu un cietsirdīgu apiešanos pret karagūstekņiem.
Ukrainas parlamenta pilnvarotais cilvēktiesību jautājumos Dmitro Lubinecs vērsies pie ANO un Starptautiskā Sarkanā krusta, lai notikušais kara noziegums tiktu reģistrēts. Kā uzskata Lubinecs, šādi publiski nāvessodi tiek demonstrēti, lai demoralizētu Ukrainas sabiedrību.
Ukrainā šobrīd arī sākts kriminālprocess par kara likumu pārkāpšanu attieksmē pret šo karavīru.
"Tiks saukti pie kriminālatbildības visi iesaistītie, ieskaitot izpildītājus un komandierus, bet, protams, vispirms jāsavāc pierādījumi.
Sāksim ar izpildītājiem un tālāk jau skatīsimies, kur izmeklēšana mūs novedīs," informē Ģenerālprokurora ofisa pārstāvis Deniss Lisenko.
Okupanti nošāvuši karagūstekņus
Šis nav vienīgais šāds gadījums, kad ukraiņu karavīri pēc nonākšanas gūstā tiek nogalināti. Augusta otrajā pusē sociālajos tīklos parādījās video, kurā bija redzama uz mieta uzsprausta cilvēka galva. Tai priekšā militārā formā tērpts vīrietis ar aizsegtu seju un izmainītu balsi draudēja: "Šodien kādam no jums mūsu triecienā norāva galvu. Tā tas būs katru reizi, kad mēs satiksimies."
Savukārt augusta beigās tajā pašā Pokrovskas virzienā trīs ukraiņu karavīri tika nošauti pēc tam, kad bija padevušies gūstā un nometušies uz ceļiem.
Pirms tam netālu no Robotines Zaporižjas apgabalā arī līdzīgi tika nošauti četri ukraiņu karavīri – viņi paceltām rokām bija padevušies, atdevuši ieročus, pēc pavēles nogūlušies uz zemes, un tad Krievijas karavīri viņus no tuva attāluma nošāva, notikušo vēl arī nofilmēja.
Par visiem šiem gadījumiem Ukrainā sākta izmeklēšana, lai kaut vai vienpusēji sauktu pie atbildības iesaistītos un piefiksētu Krievijas pastrādātos kara noziegumus un to, kā Krievija izturas pret starptautiski pieņemtām kara normām.
Krievijas gūstā nonākušie tiek spīdzināti
Lisenko secina, ka karagūstekņu nogalināšana šobrīd jau kļūst par biežu parādību.
"Diemžēl šādi gadījumi šobrīd jau kļūst sistēmiski. Uz šodienu tiesībsargi jau ir ierosinājuši 36 krimināllietas par iespējamu nāvessodu karagūstekņiem pēc nonākšanas gūstā. Tiek izmeklēti arī 84 Ukrainas aizstāvju nāves apstākļi. Uz šodienu tiesībsargi cēluši apsūdzību četrām Krievijas militārpersonām, divas jau ir notiesātas, bet viena lieta šobrīd tiek skatīta tiesā."
Smagi klājas arī tiem ukraiņu karavīriem, kas kā karagūstekņi tiek aizvesti uz Krieviju. Daudzi no viņiem gūstā piedzīvojuši spīdzināšanu, medicīniskās palīdzības nesniegšanu un dažādus citus kara likumu pārkāpumus.
Par gūstā pieredzēto stāsta tie, kam palaimējies nonākt gūstekņu apmaiņas sarakstos un dzīviem atgriezties Ukrainā. Lai arī pēdējā laikā, pēc Ukrainas karaspēka iebrukuma Kurskā, gūstekņu apmaiņa kļuvusi raitāka, joprojām tūkstošiem ukraiņu gaida iespēju atgriezties dzimtenē.