"Hizbullāh" sprādzienos vaino Izraēlu un draud atriebties, bet Telaviva nav sniegusi nekādus komentārus par šo operāciju. Izskan versijas, ka vērienīgo uzbrukumu sarīkojis Izraēlas izlūkdienests "Mossad".
Peidžerus izsniedza mobilo telefonu vietā
Libānas veselības ministrs Firass Abiads trešdien informēja, ka sprādzienos nogalināti 12 cilvēki. Upuru vidū ir arī divi bērni, 11 gadus vecs zēns un astoņus gadus veca meitene. Slimnīcās turpina ārstēties ap 2750 ievainoto; ap 10% ir smagā stāvoklī.
Sociālajos tīklos izplatītajos kadros redzams, kā simtiem ievainoto ar dažādām traumām rokās, sejā un jostas vietā pārpludināja medicīnas iestādes.
Jau pirms daudziem mēnešiem "Hizbullāh" biedri tika brīdināti, ka mobilie telefoni ir bīstams sakaru līdzeklis un no tiem jāatbrīvojas. To vietā grupējums izvēlējās saviem locekļiem izdalīt peidžerus.
Pēc sprādzieniem sākotnēji izskanēja versija, ka no attāluma ietekmēti peidžeru akumulatori, izraisot to pārkaršanu. Taču eksperti norāda, ka pārkaršana nevarētu izraisīt tik lielu sprādzienu.
Taivānas uzņēmums noliedz saistību ar notikušo
Ticamākā versija ir, ka peidžeru komplektēšanas laikā lielā ierīču partijā ievietotas sprāgstvielas. Par to vēsta arī ASV laikraksts "New York Times", kas ziņoja, ka uzbrukumā izmantoti Taivānas firmas "Gold Apollo" peidžera modeļi. Ziņu aģentūra "Reuters", atsaucoties uz avotiem Libānas drošības dienestos, vēsta, ka "Hizbullāh" šogad pasūtīja 5000 šādu peidžeru.
Taču Taivānas uzņēmums noliedzis jebkādu saistību ar šo uzbrukumu. "Gold Apollo" vēsta, ka šos peidžerus pēc taivāniešu izsniegtās licences ražojis uzņēmums "BAC Consulting KFT", kura mītne atrodas Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā.
"Šis produkts nav mūsu. Tas tikai izmantoja mūsu zīmolu," pavēstījis "Gold Apollo" prezidents Hsu Činkuans.
"BAC Consulting" pārstāvji pagaidām nav snieguši komentārus par notikušo.
Liels caurums drošības sistēmā
Dažādu avotu sniegtās ziņas par to, kāds bijis "Hizbullāh" pasūtīto peidžeru apjoms un cik peidžeros sprāgstvielas ievietotas, atšķiras, bet tie varēja būt vairāki tūkstoši. Sprāgstvielas, kas peidžeros ievietotas to ražošanas laikā jau pirms vairākiem mēnešiem, esot labi maskētas, tostarp no skeneriem.
Tāpat avoti vēsta, ka sprāgstvielas bijis plānots detonēt vēlāk nekā starta šāvienu plašai Izraēlas ofensīvai pret "Hizbullāh". Taču Izraēlai bija bažas, ka grupējums varētu atklāt šo plānu, tādēļ spridzekļi detonēti ātrāk.
"Tas tiešām izskatās pēc liela "Hizbullāh" drošības cauruma. Viņi nomainīja mobilos telefonus pret peidžeriem bažās par komunikācijas pārtveršanu un novērošanu. Taču izrādījās, ka tā nemaz nav bijusi tik droša sistēma, ko lietot," secina bijušais Lielbritānijas Ārlietu ministrijas kiberlietu direktors, profesors Aleksandrs Evanss.
"Notikušā apmērs ir milzīgs, tik daudz ierīču vienā laikā. Protams, jāgaida, kad būs skaidrs, kā tas notika – vai tas bija kiberuzbrukums, vai ierīcēs piegādes ķēdē bija ievietotas sprāgstvielas. Bet jebkurā gadījumā notikušā apmērs liecina par spējām un bezbailību izdarīt to vienā reizē. Vēl arī jāsaprot, ka – lai kurš būtu par to atbildīgs, to nebūs iespējams atkārtot ar tādu pašu metodi, jo tagad ir skaidrs, ka šīm ierīcēm ir piekļuve."
"Hizbullāh" grupējums ir novājināts
Eksperti norāda – ja tā tiešām bija Izraēlas izlūkdienesta "Mossad" operācija, tā ir bijusi ļoti veiksmīga centienos sēt haosu un bailes. Operācija arī apliecinājusi izlūkdienesta augstās spējas un to, ka tas ir dziļi iefiltrējies grupējumā.
Savukārt, ja notikušo vērtē no "Hizbullāh" puses, tad šī uzskatāma par lielāko grupējuma pretizlūkošanas neveiksmi pēdējās desmitgadēs.
Peidžeru sprādzieni notikuši laikā, kad palielinās spriedze konfliktā starp Izraēlu un "Hizbullāh". Abas puses jau ilgstoši iesaistījušās pārrobežu sadursmēs. Notikušais ir satraucis ANO, kas norāda, ka sprādzieni Libānā ir satraucoša eskalācija.
Tomēr eksperti uzskata, ka šis notikums neliecina par to, ka Izraēla gatavotos sauszemes ofensīvai pierobežā. Tajā pašā laikā jāsaprot, ka "Hizbullāh" grupējums līdz ar šo uzbrukumu ir novājināts un tā komunikācija tikusi uzlauzta, tādēļ koordinācija grupējumā vismaz tuvākajā laikā būs apgrūtināta.