Ņujorkā šonedēļ norisināsies ANO Ģenerālās asamblejas 78. sesija

ASV lielpilsētā Ņujorkā šonedēļ norisināsies ANO Ģenerālā asambleja, pulcējot virkni ietekmīgu valstu līderu. Lai gan asambleju šogad izlaidīs Francijas, Lielbritānijas, Krievijas un Ķīnas līderi, klātesoši solās būt ASV, Ukrainas, Izraēlas un Turcijas pārstāvji. Liela uzmanība tiks pievērsta arī Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, kurš uzrunās sanākušos.

Klimata krīze un karš Ukrainā šonedēļ būs nozīmīgi ANO temati, kad ap 150 valstu līderi un pārstāvji no visas pasaules ieradīsies Ņujorkā, lai tiktos ANO Ģenerālās asamblejas (ĢA) 78. sesijā. 

Augsta līmeņa vispārējās debates, kas sāksies otrdien, ir visplašāk vērotais notikums ANO gada kalendārā.

Tā ir iespēja pasaules līderiem un valstu vadītājiem izklāstīt savas nākamā gada prioritātes, izcelt lielākos šķēršļus, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, un aicināt uz sadarbību neatliekamos jautājumos.

Šogad debatēm noteiktā virstēma ir "Atjaunot uzticību un globālo solidaritāti: 2030. gada programmas un tās ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanas paātrināšana, lai panāktu mieru, labklājību, progresu un ilgtspējību visiem".

Pasākuma ietvaros notiks arī virkne divpusēju diskusiju.

ANO Ģenerālo asambleju šonedēļ apmeklēs ap 150 pasaules valstu līderu, aizvadītās nedēļas beigās pavēstīja ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfīlda.

To vidū būs Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu – abi gan teiks runu, gan arī atsevišķi tiksies ar ASV prezidentu Džo Baidenu.

Ziņu aģentūra "Reuters" pagājušajā nedēļā arī ziņoja, ka Zelenskis trešdien uzstāsies ANO Drošības padomes sanāksmē par Ukrainu, tādējādi tiekoties pie viena sarunu galda ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.

ASV prezidents Džo Baidens gan būs vienīgais ANO Drošības padomes piecu pastāvīgo, veto tiesības izmantojošo valstu, proti ASV, Ķīnas, Krievijas, Francijas un Apvienotās Karalistes – augsta līmeņa vadītājs, kas piedalīsies šajā augsta līmeņa nedēļā, ziņo plašsaziņas līdzekļi.

Rišs Sunaks būs pirmais Lielbritānijas premjerministrs vairāk nekā desmit gadu laikā, kurš izlaidīs šo pasākumu, aizbildinoties ar aizņemtību. Līdzīgu iemeslu dēļ tajā nepiedalīsies arī Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Joprojām nav arī skaidrs, kura Ķīnas amatpersona piedalīsies ĢA – sākotnēji bija plānots, ka tas būs Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji, kurš šīs nedēļas sākumā ieradās Maskavā, lai tiktos ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti