Leiena aicina ES līderus runāt vienā balsī par attiecībām ar Ķīnu

Eiropas Savienība (ES) nedrīkst pieļaut, ka komunistiskā Ķīna grauj tās vienotību, otrdien paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena. Viņa arī atkārtoja jau iepriekš sacīto, ka ES ir jāsamazina ekonomiskā atkarība no Ķīnas, taču tas nenozīmē pilnībā saraut tirdzniecības saites ar pasaules otro lielāko ekonomiku.

Tikmēr Pekina ir asi reaģējusi uz G7 valstu ārlietu ministru paziņojumu, kurā paustas bažas par Ķīnas pieaugošo agresīvo uzvedību.

Leiena aicina ES līderus runāt vienā balsī par attiecībām ar Ķīnu
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Eiropai jārēķinās ar augošo Ķīnas ietekmi

Eiropā plašas diskusijas izraisīja Francijas prezidenta Emanuela Makrona nesenie izteikumi par to, ka ES ir jāmeklē sadarbības iespējas ar Ķīnu un ir jāizvairās no ieraušanas ASV un Ķīnas konfliktā par Taivānu. Atsevišķi ES politiķi bija neizpratnē par Makrona teikto, bet daži atbalstīja Francijas prezidenta viedokli.

EK prezidente Urzula fon der Leiena otrdien uzstājās Eiropas Parlamentā ar runu, kas izklausījās pēc mēģinājuma nogludināt eiropiešu domstarpības jautājumā par attiecībām ar Ķīnu.

Leiena sacīja, ka ES ir jārēķinās ar Ķīnas pieaugošo ekonomisko un politisko ietekmi pasaulē, tāpēc bloka līderiem vajadzētu runāt vienā balsī.

"Spēcīga Eiropas politika attiecībā uz Ķīnu ir atkarīga no ciešas koordinācijas starp dalībvalstīm un Eiropas Savienības iestādēm, kā arī no vēlmes izvairīties no "skaldi un valdi" taktikas, ar ko mēs varētu saskarties.

Pēdējās dienās un nedēļās mēs jau esam redzējuši šo taktiku darbībā, un tagad ir pienācis laiks arī Eiropai rīkoties. Tagad ir pienācis laiks apliecināt mūsu kopējo gribu un parādīt, ka vienotība ir tā, kas mūs padara tik spēcīgus," sacīja EK prezidente.

Pilnīga saišu saraušana nav iespējama

Leiena vēlreiz uzsvēra nepieciešamību ES samazināt atkarību no atsevišķu stratēģiski svarīgu preču importa no Ķīnas, taču norādīja, ka nav iespējams pilnībā pārtraukt preču apmaiņu ar lielāko tirdzniecības partneri.

"Pilnīga ekonomisko saišu saraušana nebūtu dzīvotspējīga, vēlama un arī praktiski iespējama. Taču, kā jau teicu janvārī un kā sīkāk izklāstīju pirms dažām nedēļām, ir skaidrs, ka Eiropai ir jāstrādā pie dažu svarīgu un jūtīgu mūsu attiecību daļu riska samazināšanas.

Tātad – mums ir jātiecas uz risku mazināšanu, bet ne ekonomisko saišu pilnīgu saraušanu," norādīja Leiena.

Savukārt, runājot par Taivānu, Leiena sacīja, ka ES neatkāpjas no "vienas Ķīnas" politikas, taču aicināja saglabāt mieru un stabilitāti Taivānas šaurumā.

Ķīna neapmierināta ar G7 pausto kritiku

Ķīnas ciešās attiecības ar Krieviju un Pekinas arvien agresīvākā politika pret Taivānu bija vieni no centrālajiem jautājumiem septiņu industriāli attīstītāko demokrātiju jeb G7 valstu ārlietu ministru sanāksmē Japānā.

Sanāksme noslēdzās otrdien ar ministru kopīgu paziņojumu, kurā viņi aicināja Ķīnu rīkoties kā atbildīgai starptautiskās sabiedrības loceklei un izbeigt agresīvās diplomātiskās, ekonomiskās un militārās darbības pret demokrātisko Taivānu.

Ministri arī uzsvēra, ka nav likumīga pamata Ķīnas teritoriālajām pretenzijām Dienvidķīnas un Austrumķīnas jūrā.

Paziņojumā arī nosodīta Pekinas vēršanās pret etniskajām un reliģiskajām minoritātēm Ķīnas autonomajos Tibetas un Siņdzjanas reģionos.

Pekina uz G7 valstu ārlietu ministru paziņojumu reaģēja ļoti asi. Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis sacīja, ka G7 valstis ir ignorējušas objektīvus faktus, iejaukušās Ķīnas iekšējās lietās un ļaunprātīgi nomelnojušas Ķīnu. Viņš piebilda, ka attiecīgais paziņojums ir "pilns ar augstprātību, aizspriedumiem un ļauniem nodomiem pretoties un apspiest Ķīnu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti