"Mēs nekarojam viens ar otru. Mēs karojam ar Krieviju. Tas ir mūsu ienaidnieks. Mēs karojam kaujas laukā, starptautiskajā arēnā, ekonomikā, informatīvajā laukā un cilvēku sirdīs. Viņi ir ienaidnieks. Ukrainas iekšienē ienaidnieku nav!" sanākušos trešdien uzrunāja valsts prezidents Volodimirs Zelenskis.
Tā bija īpaša, pat vēsturiska diena – tā Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētājs Ruslans Stefančuks raksturoja prezidenta Volodimira Zelenska uzrunu tautai no Augstākās Radas tribīnes, iepazīstinot ar uzvaras plāna pieciem punktiem.
Zelenskis ne vien izstāstīja par plānu, bet arī aicināja uz vienotību tā īstenošanā visus parlamentā ievēlētos politiskos spēkus.
"Mēs sasniedzām un turpinām sasniegt rezultātus kaujās, pateicoties mūsu vienotībai. Tāpēc, lūdzu, nezaudēsim vienotību un strādājam kopā Ukrainas uzvaras labā. Ja zaudēsim vienotību Ukrainā, mēs noteikti zaudēsim vienotību arī Eiropā. Ja zaudēsim vienotību Eiropā, mēs noteikti zaudēsim atbalstu pasaulē. Visi uz mums skatās! Ja zaudēsim pasaules atbalstu, zaudēsim šajā karā. Kā bija pirms 100 gadiem. Uzvaras plāns citstarp palīdz mums visiem Ukrainā apvienoties," viņš teica.
Runu prezidents noslēdza, izsaucot "Slava Ukrainai!", kamēr sanākušie deputāti viņam atsaucās ar "Varoņiem slava!".
Pēc uzrunas prezidents arī turpat divas stundas aiz slēgtām durvīm runājis ar Augstākās Radas vadību un visu parlamentā ievēlēto frakciju vadītājiem. Panākta vienbalsīga vienošanās par visa parlamenta – arī opozīcijas frakciju – atbalstu Zelenska sagatavotajam uzvaras plānam.
"Galvenā ideja ir par Ukrainas un ukraiņu vienotību. Jo, mācoties no mūsu vēsturiskās pieredzes, ir jāsaprot, ka tikai vienotībā ir mūsu glābiņš un mūsu uzvara. Ne tikai vienotībā mūsu valsts iekšienē, bet arī vienotībā ar mūsu partneriem," pēcāk preses konferencē pauda Augstākās Radas priekšsēdētājs Ruslans Stefančuks.
Tikšanās laikā prezidents arī pauda cerību, ka Ukraina uzaicinājumu pievienoties NATO varētu saņemt jau tuvāko mēnešu laikā, lai arī pagaidām par pilntiesīgu dalību NATO vēl runas neesot.
Atbalstu Zelenska plāna punktiem apliecina arī opozīcijā esošā eksprezidenta Petro Porošenko partijas biedri no partijas "Eiropas Solidaritāte". Deputāte Irina Gerščenko norādīja, ka plānā iezīmētais ceļš sakrīt ar partijas redzējumu par turpmāko valsts attīstību, taču Zelenska plānā iztrūkstot vairākas lietas.
"Labi, ka šodien tika atzīts – Ukrainas dalība NATO ir mērķis bez iespējamas alternatīvas. Taču ir dīvaini visu uzkraut tikai uz partneru pleciem. Ukrainai ir jāatbilst NATO kritērijiem, un tas nozīmē reālu cīņu ar korupciju, nevis tādu, kas ir tikai skata pēc. Tās ir spēcīgas institūcijas, tā ir vārda brīvība un, pat kara apstākļos, tā ir politiskas cenzūras neesamība. Jā, var būt militārā cenzūra, bet ne politiskā. Un, protams, stiprs un neatkarīgs parlaments – par to nebija ne vārda," atzīmēja Gerščenko.
Tikmēr šonedēļ publiskotā Razumkova centra socioloģiskā aptauja liecina, ka 83% Ukrainas iedzīvotāju tic savas valsts uzvarai.
No aptaujātajiem 2016 cilvēkiem 38% uzvaru redz kā Krievijas karaspēka aiziešanu no Ukrainas un tādu valsts robežu atjaunošanu, kādas bija 2014. gada janvārī jeb pirms Krimas aneksijas.
Latvijas Radio arī devās noskaidrot, kā Ukrainas uzvaras plānu vērtē Kijivā sastaptie cilvēki.
"Viss būs atkarīgs no mūsu sabiedrotajiem NATO, jo jebkurā gadījumā tas balstās uz lēmumiem, kurus var pieņemt Rietumos. Vai ļaus mums Rietumi uzbrukt mērķiem dziļi Krievijas iekšienē, vai mums būs piedāvājums iestāties NATO kaut vai nākamo 5–7 gadu laikā? Tas būs ļoti svarīgi šī uzvaras plāna īstenošanā dzīvē," vērtēja Danils.
"Es domāju, ka Zelenskim ir labāk zināms nekā man, kādam ir jābūt plānam. Vienīgais, ko gribētos – lai cilvēki paliktu par cilvēkiem, nevis kļūtu tādi paši kā "rašisti". Tie paši [karavīru] iesaukšanas centri – tur varētu uzvesties normāli, nevis ietekmēties no tā, kas tur notiek. Tur taču nav vārda brīvības, nekā. Es negribu pie Putina – es gribu būt Ukrainā," tikmēr vērtēja Natālija.
"Zelenskis izstāstīja ļoti mazu daļu no visa, tāpēc mēs varam spriest tikai par to daļu no plāna, par kuru mums izstāstīja. Pirmais punkts – nekavējošs uzaicinājums iestāties NATO. Tas parādīs Rietumu partneru attieksmi, un tad jau būs skaidrs. Man liekas, ka tas, par ko mums izstāstīja, ir tieši, lai pārbaudītu Rietumu partneru attieksmi pret plānu," savukārt uzskata Iļja.