Kanādu šovasar piemeklē karstums un situācija ir slikta jau ilgstoši, tādēļ ugunsdzēsējiem ir darba pilnas rokas. Šosezon lielu ugunsgrēku draudu dēļ savas mājas nācās pamest teju 170 000 cilvēku.
Izdeguši 13,5 miljoni hektāru. Tā ir gandrīz divreiz lielāka platība, ja salīdzina ar pēdējo rekordu, kas bija 7,3 miljonu izdegušu hektāru. Ugunsgrēkos līdz šim gājuši bojā četri cilvēki. Pašlaik Kanādā plosās aptuveni 1000 savvaļas ugunsgrēku.
Ugunsgrēks pietuvojies pilsētai
Sevišķi slikta situācija ir Kanādas ziemeļos, kur Ziemeļrietumu teritorijās jau izdedzis mežs vairāk nekā 20 000 kvadrātkilometru platībā. Tagad tur izcēlušies jauni savvaļas ugunsgrēki, to kopskaitam pārsniedzot 200.
Tie apdraud arī pilsētas, tostarp reģiona lielāko pilsētu Jelounaifu, kurā dzīvo aptuveni 20 000 cilvēku.
Jelounaifā ārkārtas stāvoklis tika izsludināts jau nedēļas sākumā, taču drīz vien tas tika paplašināts uz visu reģionu. Ugunsdzēsēji, cīnoties ar stihiju, dažās teritorijās bijuši spiesti atkāpties, jo spēcīgais vējš uzkurinājis liesmas. Sociālajos medijos un Kanādas televīzijā pārraidītajos kadros bija redzama oranža dūmaka virs reģiona un tumši dūmu mākoņi virs mežu masīviem.
Ziemeļrietumu teritoriju vides ministrs Šeins Tompsons paziņojis, ka situācija ar meža ugunsgrēkiem ir pasliktinājusies un uz rietumiem no Jelounaifas degošais ugunsgrēks tagad rada reālus draudus pilsētai.
Tas atrodas mazāk nekā 20 kilometru attālumā no pilsētas. Ministrs skaidrojis, ka pilsētai tūlītējas briesmas nedraud, taču, ja nebūs lietus, iespējams, ka līdz nedēļas nogalei ugunsgrēks sasniegs pilsētas nomales.
Stundas laikā bija jāpamet mājas
Pilsētas iedzīvotājiem dots rīkojums līdz piektdienas pusdienlaikam pamest pilsētu. Ir atvērta tikai viena automaģistrāle, kas ved uz dienvidiem, tādēļ tiek organizēti arī komerciālie un militārie reisi. Arī vairākās citās pilsētās un pamatiedzīvotāju kopienās reģionā jau ir izdoti rīkojumi par evakuāciju.
Ātri jābēg bija arī Grandprērijas pilsētas iedzīvotājai Natašai, kuras ģimene ugunsgrēkā zaudēja īpašumu.
"Tā vienkārši nešķita kā īstenība. Mums bija stunda, lai tiktu prom. Mums pienāca brīdinājums un tad desmit minūtes vēlāk jau pienāca trauksme, ka nekavējoties jābrauc prom.
Sametām visu, ko varējām kemperī un ātri devāmies prom. Tas ir kaut kas tāds, kā filmās, tas šķiet nereāli. Nezinu, ko mēs darīsim, bet jābūt stipriem bērnu dēļ. Mums bija nedaudz drēbju, paņēmām abus suņus un kaķi ar kaķēniem. Grūtākais ir tas, ka nezini, kas notiks, ko ar bērniem darīsim..."
Lielāko daļu reģiona ciematu šķir vairāki simti kilometru, un tos ir grūti evakuēt pa sauszemi. Savukārt evakuācija pa gaisu ne vienmēr ir iespējama ugunsgrēku radīto biezo dūmu dēļ. Evakuācija no Jelounaifas ir uzskatāma par lielāko jebkad īstenoto evakuāciju Ziemeļrietumu teritorijās. Kanādas premjers Džastins Trudo solījis, ka galvaspilsēta palīdzēs reģionam, cik vien varēs.
Mežu ugunsgrēki turpina plosīties arī Eiropā
Mežu ugunsgrēki plosās ne tikai Kanādā, bet arī daudzviet Eiropā.
Spānijā aptuveni 250 ugunsdzēsēju cīnās ar "nekontrolējamu" savvaļas ugunsgrēku Tenerifē, kā rezultātā tika slēgti ceļi un evakuēti pieci ciemati. Ugunsdzēsējus atbalsta 13 lidmašīnas un helikopteri, tostarp trīs tika nosūtīti palīgā no kontinentālās Spānijas.
Ugunsdzēsēji cenšas ierobežot ugunsgrēku grūti sasniedzamā vietā. Savvaļas ugunsgrēks izcēlies pēc tam, kad Kanāriju salas skāra karstuma vilnis, kas daudzos apgabalos palielinājis savvaļas ugunsgrēku risku.