Panorāma

Hāgas Krimināltiesa izdod Putina aresta orderi

Panorāma

Stompaku purvā piemin nacionālos partizānus

Slovākija sūtīs Ukrainai iznīcinātājus

Slovākija un Polija piegādās Ukrainai «MiG-29» iznīcinātājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Slovākijas valdība piektdien apstiprinājusi plānu par reaktīvo iznīcinātāju "MiG-29" piešķiršanu Ukrainai. Arī Polija paziņojusi, ka tuvākajās dienās nodos Ukrainai dažas "MiG-29" lidmašīnas.

Tomēr neizskatās, ka savu pozīciju mainīs un šo valstu piemēram sekos arī Amerikas Savienotās Valstis, kas vismaz pagaidām neplāno "F-16" iznīcinātāju piegādi Ukrainai.

Lai arī Ukraina ilgstoši lūgusi Rietumiem jaunākās paaudzes iznīcinātājus, taču arī Polijas un Slovākijas solītie padomju ražotie lidaparāti ir gana ātri un viegli manevrējami. Turklāt ar tiem ukraiņi  jau prot rīkoties, jo konkrētie iznīcinātāji ir viņu arsenālā.

Slovākija un Polija piegādās Ukrainai «MiG-29» iznīcinātājus
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Slovākijas lēmums palīdzēs Ukrainai aizstāvēties

Slovākijas premjerministrs Eduards Hegers piektdien paziņoja par valdības vienbalsīgu lēmumu par reaktīvo iznīcinātāju "MiG-29" piešķiršanu Ukrainai. Šis solis esot saskaņots ar Poliju un Ukrainu. Slovākija šīs lidmašīnas vairs neizmanto.

"Mēs nododam "MiG-29" Ukrainai, lai aizsargātu tās civiliedzīvotājus no daudzajām bumbām, kas krīt uz viņu dzīvesvietām un mājām un kuru dēļ diemžēl iet bojā cilvēki Ukrainā. Mūsu valdība ar mūsu sabiedrotajiem stāv vēstures pareizajā pusē, kas palīdz aizsargāt pilsoņus Ukrainā, un tas ir pareizi, jo tas ir cilvēcīgi."

Slovākija par šo sūtījumu saņemšot kompensāciju no Eiropas Miera fonda. Tāpat esot arī divpusējs piedāvājums no ASV attiecībā uz konkrētu militāro sistēmu, kas tiks piešķirta Slovākijai.

Krievijai ir pārsvars gaisā

Slovākija ir jau otrā NATO valsts, kas atsaukusies Ukrainas valdības lūgumam piešķirt tai kara lidmašīnas. Pirmā bija Polija, kuras prezidents Andžejs Duda norādīja, ka Polija nosūtīs Ukrainai aptuveni duci savu lidmašīnu "MiG-29". Pirmās četras Ukrainā nonākšot jau tuvāko dienu laikā. Pārējiem iznīcinātājiem ir vajadzīga apkope, un tie tiks nosūtīti vēlāk.

Ukrainai iznīcinātāji nepieciešami, lai aizsargātu valsti no krievu raķešu un dronu uzbrukumiem un dotu pretsparu Krievijas gaisa spēkiem, kas ir vairākkārt lielāki par Ukrainas. Kijivai pilotu ir vairāk nekā lidaparātu. Kara sākumā ukraiņu rīcībā bija aptuveni  120 "MiG-29" un "Su-27" iznīcinātāju, kamēr Krievijas rīcībā bija vairāk nekā 1000 kaujas lidaparātu.

"Drošības situācijas attīstība Ukrainā parāda, ka Krievijai šobrīd nav kapacitātes iziet atklātā konliktā ar NATO, tāpēc mums tas jāizmanto, lai sniegtu militāro palīdzību Ukrainai," uzsver Slovākijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Daniels Zmeko.

ASV šaubās, ka Ukraina būtu gatava izmantot "F-16" iznīcinātājus

Līdzīgi kā ar "Leopard" tankiem, arī šis solis lauzis sava veida barjeru. Vēl pirms gada neviens no alianses nebija gatavs Ukrainai nodot iznīcinātājus. Polijas iniciatīva varētu pamudināt arī citas valstis. Eksperti gan pauž, ka lai arī šo dažu papildu iznīcinātāju saņemšana Ukrainai palīdzēs aizpildīt robus tās gaisa spēkos, kara gaitai tie izšķiroši nebūs.

Paredzams, ka Polijas un Slovākijas rīcība neietekmēs ASV nostāju par savu "F-16" iznīcinātāju piešķiršanu Ukrainai. ASV prezidents Džo Baidens februārī intervijā telekanālam "ABC News" paziņoja, ka Ukrainai "tagad nav vajadzīgi "F-16"" iznīcinātāji.

Baltais nams skaidrojis, ka ASV nostāja joprojām nemainās un ir svarīgi, lai Ukrainai būtu ne tikai pareizie ieroči, bet arī tādi, kurus ukraiņi var izmantot.

Atsevišķi eksperti un ASV amatpersonas atzīst, ka iznīcinātājiem, kas ir modernāki par "MiG-29", ir nepieciešami gan citādāki lidlauki, gan laikietilpīga ukraiņu pilotu apmācība, tādēļ pašlaik nebūtu lietderīgi tos piegādāt Ukrainai.

Kremlis draud notriekt Ukrainai piegādātās lidmašīnas

Diskusijas par iznīcinātāju piegādēm Ukrainai gan joprojām turpinās, tiesa, ne visai publiski. Sarunu norisi apliecina arī Dānijas premjere Mete Frederiksena, kas atzina, ka arī Dānija apspriež iznīcinātāju piegādi Ukrainai.

"Kaujas lidmašīnas jau sen ir pieprasītas no Ukrainas, un par to mēs runājam sabiedroto valstu lokā. Tātad, jā, mēs apspriežam to ar saviem sabiedrotajiem, un es zinu, ka tas ir kaut kas, kas tiek apsvērts sabiedroto grupā. Es par šo tēmu sīkāk nerunāšu, bet tā ir liela vēlme no Ukrainas."

Vēl šonedēļ arī Somijas premjerministre Sanna Marina paziņoja, ka ir gatava apspriest kaujas lidmašīnu piešķiršanu.

Somija pašlaik izmanto "F/A-18 Hornet" reaktīvo lidmašīnu floti, bet jau 2021. gada decembrī paziņoja, ka pasūtīs 64 "F-35" daudzfunkcionālos iznīcinātājus no ASV. Kad flote tikšot nomainīta, tad varēšot runāt par veco iznīcinātāju nodošanu Ukrainai. Tomēr jauno lidmašīnu piegādes Somijai nav plānotas ātrāk par 2025. gadu.

Tikmēr Kremlis, reaģējot uz Polijas un Slovākijas paziņojumiem, jau piedraudējis, ka iznīcināšot visus iznīcinātājus, ko Ukrainai piešķirs sabiedrotie. Šādi kareivīgi draudi izskanējuši jau arī iepriekš saistībā ar Rietumu tankiem. Iespējams, arī šoreiz Krievijas propaganda steigsies paziņot par pirmajiem Ukrainā it kā notriektajiem Rietumu iznīcinātājiem, kas patiesībā Ukrainai vēl nemaz nav piegādāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti