Izraēla atvērs posteni uz Ēģiptes robežas humānās palīdzības piegādēm Gazas joslai

Turpinoties Izraēlas karam pret Gazas joslā valdošo teroristisko grupējumu "Hamās", Izraēla pieņēma lēmumu atsākt viena robežpārejas punkta darbību uz robežas ar Ēģipti, lai piegādātu humānās palīdzības kravas Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Tikmēr pieaug Jemenas šiītu hutiešu nemiernieku radītājs apdraudējums kuģošanas brīvībai Sarkanajā jūrā. 

Izraēlas valdība, pirmo reizi kopš kara sākuma 7. oktobrī, lēmusi par "Kerem Šalom" Ēģiptes robežpārejas punkta atvēršanu, lai Gazas joslas teritorijā ievestu humāno palīdzību, teikts Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu biroja paziņojumā. Iepriekš ASV prezidenta Džo Baidena administrācija pastiprināja spiedienu uz Izraēlu, aicinot Telavivu darīt vairāk humānās situācijas uzlabošanai Gazas joslā un ļaut humānās palīdzības ievešanu tās teritorijā. 

Netanjahu birojs arīdzan paziņoja, ka īslaicīgā pamiera ietvaros, kas pagājušajā mēnesī nodrošināja 105 ķīlnieku atbrīvošanu, Izraēla ir apņēmusies ļaut 200 kravas automašīnām dienā ievest humāno palīdzību Gazas joslā. Līdz šim Rafāhas robežšķērsošanas punkts uz Eģiptes-Gazas joslas robežas ir bijis vienīgais, kas tika izmantots humānās palīdzības kravu nosūtīšanai uz Gazu. Apmēram 100 kravas mašīnas dienā ieveda humāno palīdzību Gazas joslā no Ēģiptes. 

Tikmēr Pasaules veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Ričards Pīperkorns atzinīgi novērtēja Izraēlas lēmumu par robežpārejas punkta atvēršanu: "Tās, bez šaubām, ir ļoti labas ziņas. Tiešām – labas ziņas, un es domāju, ka mums tagad ir arī jāstrādā pie tā, lai mēs varētu nodrošināt, ka šīs kravas automašīnas var nonākt katrā Gazas joslas nostūrī, nevis tikai Gazas dienvidos, arī Gazas ziemeļos."

Jāmin, ka "Kerem Šalom" robežšķērsošanas punkts tiek atvērts uz īsu laiku. Netanjahu birojs paziņoja, ka "ASV ir apņēmušās pēc iespējas ātrāk nodrošināt finansējumu Rafāhas robežšķērsošanas punkta modernizācijai", lai tas kļūtu par vienīgo un pietiekami nostiprināto šķērsošanas punktu, caur kuru Gazas joslā tiks ievestas humānās palīdzības kravas.

Hutiešu nemiernieki apdraud kuģošanas brīvību Sarkanajā jūrā

Tikmēr būtiski pieaug Jemenas šiītu hutiešu nemiernieku radītais apdraudējums komerciālo kravu piegādēm un kuģošanas brīvībai Sarkanajā jūrā. Irānas atbalstītie nemiernieki piektdien īstenojuši raķešu uzbrukumus diviem konteineru kuģiem Babelmandeba šaurumā. Kāda vārdā nenosaukta Pentagona amatpersona pavēstīja ziņu aģentūrai "Associated Press", ka pirmajā uzbrukumā hutiešu palaistā raķete trāpīja kuģim, kas kuģoja zem Vācijas karoga, izraisot tā bojājumus un aizdegšanos. Savukārt dažas stundas vēlāk vēl viena hutiešu palaistā raķete trāpījusi kuģim "MSC Palatium". 

Kā norādīja aģentūra, pagaidām nav skaidrs vai uzbrukumos ir cietis kuģu apkalpes personāls. Reaģējot uz hutiešu nemiernieku radīto apdraudējumu kuģošanai Babelmandeba šaurumā, kuģniecības kompānija "Maersk" paziņoja, ka aptur visus reisus pāri Sarkanajai jūrai. "Pēdējie uzbrukumi komerciālajiem kuģiem šajā rajonā ir satraucoši un rada ievērojamus draudus jūrnieku drošībai", teikts "Maersk" paziņojumā. 

ASV Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans savukārt paziņojis, ka Vašingtona sadarbojas ar starptautisko sabiedrību, partneriem reģionā un visā pasaulē, lai novērstu hutiešu radītos draudus kuģošanas brīvībai.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti