Turcija atkal izsaka bažas par Zviedrijas dalību NATO

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans šķietami atkāpies no vasarā solītās zaļās gaismas Zviedrijas dalībai NATO. Erdogana ieskatā, Stokholma aizvien nav apmierinājusi Ankaras prasības.

Erdogans pirms došanās vizītē uz ASV žurnālistiem teica, ka Zviedrija "sūta teroristus uz demonstrācijām, kuras notiek Zviedrijas policijas uzraudzībā", šādi, visticamāk, paužot neapmierinātību ar Korāna dedzināšanas akcijām, kuras joprojām Zviedrijā ir atļautas.

Turcijas prezidents sacīja, ka Zviedrija nepilda savus solījumus un ka parlamenta balsojumu viņš vairs nevar prognozēt.

Erdogans jūlijā alianses ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam bija solījis, ka Turcija ratificēs Zviedrijas pievienošanos, bet tagad Zviedrijas cerības par dalību aliansē sašķobījušās.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO. 2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Somija oficiāli kļuva par NATO dalībvalsti, bet Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas Turcija un Ungārija. Erdogans bloķēja Zviedrijas uzņemšanu, pārmetot Stokholmai patvēruma došanu personām, ko Ankara uzskata par teroristiem, īpaši kurdu separātistu bruņotā grupējuma "Kurdistānas Strādnieku partija" kaujiniekiem.

Stoltenbergs šā gada jūlija sākumā pavēstīja, ka Erdogans piekritis atbalstīt Zviedrijas pieteikumu dalībai NATO un nosūtīt to ratifikācijai Turcijas parlamentā. Tas gan, pēc Turcijas prezidenta iepriekš teiktā, varētu notikt ne agrāk kā oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti