Igaunijas valdība nosūta izskatīšanai parlamentā likumprojektu par viendzimuma laulību legalizāciju

Igaunijas valdība atbalstījusi Ģimenes tiesību likuma un citu normatīvo aktu grozījumu projektu, lai valstī ieviestu vienlīdzīgas tiesības uz laulību arī viendzimuma pāriem.

Likumprojekts tagad tiks nosūtīts izskatīšanai parlamentā.

Valdības atbalstītie likumu grozījumi paredz, ka laulību var noslēgt divas pieaugušas personas neatkarīgi no dzimuma.

Līdzās laulībai tiks saglabāta iespēja noslēgt arī reģistrētas partnerattiecības. Tāpat paredzēts vienkāršot pāreju no reģistrētas partnerības uz laulību.

Valdība arī atbalstījusi grozījumus likumos, kas ļauj izmantot Reģistrētu partnerattiecību likumā paredzētās tiesības un saistības. Likumprojektā precizēts arī mantošanas kārtības regulējums Ģimenes tiesību likumā saistībā ar viendzimuma pāru tiesībām adoptēt.

Ar valdības atbalstītajiem grozījumiem tiek noteikta kārtība reģistru ierakstu veikšanai un garantēts, ka juridiski laulāto atsevišķas tiesības praktiski tiek attiecinātas arī uz reģistrētās partnerattiecībās esošām personām.

Pašlaik Reģistrētu partnerattiecību likumā paredzētās tiesības un saistības saglabāsies nemainīgas. Tas attiecas arī uz reģistrētu partneru tiesībām adoptēt tikai sava reģistrētā partnera bērnu. Reģistrētas partnerattiecības noteic, ka partneriem ir tiesības piedalīties lēmumos, kas skar partneri, un nepieciešamības gadījumā saņemt kompensācijas un pabalstus.

Gaidāms, ka likumu pakete, kas paredz viendzimuma pāru laulību legalizāciju Igaunijā, stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.

1. oktobrī spēkā stāsies grozījumi, kas nepieciešami, lai veiktu reģistru ierakstus par partnerattiecībām, kas noslēgtas no 2016. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim, pirms citu grozījumu stāšanās spēkā.

KONTEKSTS:

Pēc martā notikušajām Igaunijas parlamenta vēlēšanām izveidotā valdības koalīcija, kurā ir liberālā Reformu partija un "Igaunija 200", kā arī Sociāldemokrātiskā partija, izstrādājusi likuma grozījumus, kas ļautu legalizēt viendzimuma pāru laulības.

Ieceri atbalsta gan visas trīs valdības koalīcijas partijas, gan opozīcijā esošā Centra partija.

Igaunijā jau kopš 2016. gada ir spēkā likums, kas viendzimuma pāriem ļauj reģistrēt partnerattiecības.

Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujas datiem vairāk nekā puse Igaunijas iedzīvotāju atbalsta viendzimuma laulību legalizāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti