Pasaules panorāma

Vācijā turpinās koalīcijas veidošana

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Angelas Merkeles mantojums

16 gadi pie Vācijas stūres: ar ko vēsturē ieies Angela Merkele

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Žurnāls “Forbes” pēdējos 10 gadus pēc kārtas viņu nosaucis par pasaules ietekmīgāko sievieti. Viņa noturējusies politikas virsotnē ilgāk nekā vairums vīriešu, kas bijuši pie varas demokrātiskās valstīs. Taču pēc 16 gadus ilgas valdīšanas ir pienākušas beigas kancleres Angelas Merkeles laikmetam Vācijas politikā.

Merkeles ērā nav trūcis piesardzības un relatīvas stabilitātes, bet pietrūka skaidras vīzijas un ambīciju par nākotni. “Mutti” (“māmiņa”) – tā viņu dažkārt sauca vācieši.

Pietrūka stratēģiskas vīzijas

Jau tas vien, ka Merkele spējusi kancleres postenī noturēties tik ilgi (četrus termiņus), ļauj Merkeles vārdu ierakstīt Vācijas politikas grandu sarakstā.

Merkelei bija savs stils – zempapēžu kurpes, bikses un krāsainas žaketes, nekā izteikti sievišķīga. Tomēr viņa pierādīja, ka sieviete var vadīt valsti, darīt to ilgi un labi.

Angelas Merkeles krāsainie kostīmi
Angelas Merkeles krāsainie kostīmi

“Bet, paskatoties uz skaitļiem, redzam nedaudz citu bildi. Piemēram, visu 16 kancleres darbības gadu laikā sieviešu īpatsvars valdībā ir samazinājies,” norāda Bonnas Universitātes politoloģe Jūlija Roišenbaha.

Šis nav vienīgais pārmetums Merkeles vadības stilam. Daudzi uzskata, ka viņai trūcis stratēģiskās vīzijas, kas, piemēram, Francijas prezidentam Emanuelam Makronam ir pāru pārēm.

Ļoti labi juta sabiedrības noskaņojumu

“Merkele ir sevi parādījusi kā spējīga krīzes vadītāja, izcila taktiķe – gan iekšpolitikā, gan Eiropas politikā. Bet viņa nekad nespēra soli tālāk, kā vēlētāji viņai ļāva, – viņa ļoti labi izjuta sabiedrības noskaņojumu. Bet viņa to neizmantoja, lai īstenotu stratēģisku vīziju, kurp vest Vāciju un visu Eiropas Savienību,” uzskata domnīcas “ECFR” pētnieks Rafaels Loss.

Merkeles piesardzība un nevēlēšanās spēlēt globālo varas spēli pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos var arī nebūt tā pareizākā pieeja. Tāpēc Merkeles ēras beigas, iespējams, var nākt par labu Vācijai un Eiropai.

“Merkele ārpolitiku, bet jo īpaši aizsardzības politiku, turēja pa gabalu visā savas valdīšanas laikā. Tas arvien vairāk nebija ilgtspējīgi gan Eiropai, gan Vācijai, it īpaši redzot, kā attīstās lielā cīņa par varu – Ķīna, Krievija, kas iejaucas Eiropas politikā, it īpaši Ukrainā. Arī transatlantiskām attiecībām steidzami nepieciešams jauna elpa,” uzsver Loss.

Angelas Merkeles iecienītais žests
Angelas Merkeles iecienītais žests

Bismarka un Helmūta Kola pēdās

Merkelei var pārmest stratēģisku ambīciju trūkumu, bet, iespējams, tieši tā arī bija maksa par viņas valdīšanas ilglaicīgumu un stabilitāti. Merkeles kompetenci, problēmu pārzināšanu visos sīkumos neviens nav apšaubījis – ne kritiķi, ne tuvi domubiedri, kā, piemēram, Eiropas Parlamenta deputāts Mihails Gālers:

“Viņa ir persona, kas tiek uzskatīta par neuzpērkamu, ar skaidru analītisku prātu, nepretencioza, uz risinājumu orientēta. Viņa vienmēr pārzina problēmu detaļās. Ja kaut kas ir dienas kārtībā un viņa tam pieslēdzas, varat būt droši, ka viņa zina detaļas, viņa pārzina citu pozīcijas un var rast iespējamo kompromisu.”

Vācijas vadītāja amatā tikai Oto fon Bismarks un Helmūts Kols darbojušies ilgāk nekā Angela Merkele, raksta “The Economist”. Bismarks izveidoja Vācijas impēriju un ieviesa moderno pensiju sistēmu, savukārt Kola vadībā notika Austrumvācijas un Rietumvācijas apvienošanās, kā arī tika pieņemts lēmums par Vācijas markas aizstāšanu ar eiro. Laiks rādīs, vai atteikšanās no atomenerģijas un “jā” vārds Krievijas gāzei ierakstīs Merkeli šo valstsvīru līgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti