"Mēs neuzskatām, ka Izraēlai būtu prātīgi vai ka Izraēlai būtu pareizi okupēt Gazu, reokupēt Gazu ilgstoši," žurnālistiem Telavivā sacīja Salivans.
Amatpersona arī norādīja, ka kontrolei pār Gazas joslu ir jāpāriet palestīniešu rokās. ASV ir galvenā Izraēlas militārais atbalstītāja tās karā pret "Hamās", kas sākās 7. oktobrī pēc asiņainā kaujinieku grupējuma uzbrukuma Izraēlas teritorijā pie robežas ar Gazu.
Līdz šim Izraēlas triecienos Gazas joslā bojāgājuši vismaz 18,7 tūkstoši cilvēku, pavēstīja "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija. Vienlaikus, Izraēlas un palestīniešu amatpersonas apgalvoja, ka lielākā daļa upuru ir bijuši civiliedzīvotāji.
ASV un Izraēla ir vienisprātis, ka karš ilgs vēl vairākus mēnešus, sacīja Salivans, taču jau notiek intensīvas diskusijas par turpmākajiem konflikta posmiem un iespējamām sekām.
"Būs pāreja uz citu šī kara fāzi, kas būs precīzāk vērsta pret "Hamās" vadības un izlūkošanas operācijām, pret kaujinieku grupējumu," norādīja Salivans, neminot, kad šī pāreja varētu notikt.
Vašingtona un Izraēla ir apspriedušas arī pāreju no plaša mēroga teritorijas bombardēšanas uz šauru un mērķētu militāru operāciju, kas būtu vērsta pret atsevišķiem, konkrētiem mērķiem un specifisku militāro infrastruktūru.
Zināms, ka Salivans piektdien arī ieradies okupētajā palestīniešu Rietumkrastā, kur viņam paredzēta tikšanās ar Palestīniešu pašpārvaldes vadītāju Mahmudu Abasu.
ASV ierosinājusi, ka starptautiski atzītā Palestīniešu pašpārvalde, kas gan nav populāra palestīniešu vidū, varētu uzņemties noteiktu lomu Gazas pārvaldībā pēc kara.
"Mēs patiešām uzskatām, ka Palestīniešu pašpārvalde ir jāatjauno un jāatdzīvina, un jāatjaunina tās pārvaldības metodes un palestīniešu tautas pārstāvība," teica Salivans.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.
Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.
Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga.
Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.
22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.