Nobela prēmiju palielinās līdz 11 miljoniem kronu

Nobela fonds paaugstinās Nobela prēmijas summu par vienu miljonu Zviedrijas kronu līdz 11 miljoniem kronu (apmēram 920 000 eiro).

"Fonds nolēmis palielināt prēmijas summu, jo tas var to finansiāli atļauties," sacīts fonda paziņojumā.

Pēdējā laikā strauji krītas Zviedrijas valūtas vērtība.

Zviedrijas kronas kurss noslīdējis līdz vēsturiski zemākajam līmenim attiecībā pret eiro un ASV dolāru. Valstī ir augsta inflācija – augustā tā bija 7,5% gadā, bet jūlijā sasniedza 9,3% gadā.

Kad 1901. gadā tika pasniegtas pirmās Nobela prēmijas, prēmijas apmērs katrā kategorijā bija 150 782 kronas, norādīja fonds.

Pēdējo 15 gadu laikā šī summa vairākkārt koriģēta. 2012. gadā tā tika samazināta no desmit miljoniem kronu līdz astoņiem miljoniem kronu, jo tika sākta plaša Nobela fonda finansiālā stāvokļa stiprināšanas programma.

Savukārt 2017. gadā prēmijas summa tika palielināta no astoņiem miljoniem kronu līdz deviņiem miljoniem kronu. 2020. gadā tā tika atkal palielināta līdz desmit miljoniem kronu.

Šī gada Nobela prēmijas laureāti tiks paziņoti oktobra sākumā. Pēc tam laureāti tiks uzaicināti saņemt prēmijas ceremonijā 10. decembrī, kas ir balvas dibinātāja Alfrēda Nobela nāves gadadiena.

Prestižā Nobela Miera prēmija saskaņā ar Nobela vēlmēm tiek pasniegta Oslo, bet pārējās balvas tradicionāli tiek pasniegtas ceremonijā Stokholmā.

Zviedru fiziķis Nobels 1896. gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela prēmijas par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā.

Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā 1968. gadā nodibināja Zviedrijas Centrālā banka.

Nodibinot savā vārdā nosauktās prēmijas, Nobels vēlējās kaut nedaudz mazināt ļaunumu, ko nodarījis viņa izgudrotais dinamīts.

Prēmijas tiek izmaksātas no procentiem, kurus ienes Nobela mantojumā atstātais kapitāls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti