Katarā bez «Hamās» klātbūtnes atsākas sarunas par pamieru Gazas joslā

Par pamieru Gazā ceturtdien runās Katarā, kur ieradušies Izraēlas, kā arī konflikta vidutāju Ēģiptes, Amerikas Savienoto Valstu un uzņemošās valsts pārstāvji. Palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" pārstāvji paziņojuši, ka nepiedalīsies šajās sarunās. Mediji vēsta, ka sarunas jau ir sākušās.

Katarā bez «Hamās» klātbūtnes atsākas sarunas par pamieru Gazas joslā
00:00 / 00:00

Jaunākās pamiera un gūstekņu atbrīvošanas sarunas notiek laikā, kad Tuvajos Austrumos saglabājas augsta spriedze. Nesen Izraēlas veiktā triecienā Libānas galvaspilsētā tika nogalināts viens no teroristu grupējuma "Hizbullāh" komandieriem, savukārt drīz pēc tam Teherānā nogalināts palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" politiskais līderis Ismails Hanija.

Irāna un tās sabiedrotie Hanijas nāvē apsūdzējušas Izraēlu, solot tai atriebties, savukārt rietumvalstu līderi aicinājuši Teherānu atturēties no uzbrukuma ebreju valstij.

Gazas joslā Izraēlas bruņotie spēki turpina veikt militāro operāciju. Pēc Izraēlas armijas ziņotā, aizvadītajā diennaktī tika iznīcināti vairāk nekā 30 ar "Hamās" grupējumu saistīti objekti. Tikmēr "Hamās" kontrolētā Gazas joslas Veselības ministrija paziņojusi, ka kopš konflikta sākuma dzīvību zaudējušo iedzīvotāju skaits teritorijā pārsniedzis 40 tūkstošus. Izraēlas amatpersonas gan apšauba statistikas patiesumu, jo, viņuprāt,  tā nenodala kaujiniekus un civiliedzīvotājus.

Zināms, ka Izraēla uz Kataru ir nosūtījusi delegāciju, kurā piedalīsies drošības dienestu, bruņoto spēku, kā arī premjerministra biroja pārstāvji. Izraēlas mērķu vidū ir panākt vienošanos gūstekņu atbrīvošanai, jo sabiedrībā jau ilgstoši ir spiediens valdībai vienoties par nosacījumiem, lai vairāk nekā simt sagūstīto cilvēku varētu atgriezties mājās.

Ceturtdien Telavivā un Jeruzalemē notiek protesti, kuros ķīlnieku ģimenes un viņu atbalstītāji aicina valdību panākt vienošanos par pamieru un ķīlnieku atbrīvošanu.

"Hamās" grupējuma pārstāvji vairākiem plašsaziņas līdzekļiem aizvadīto dienu laikā apliecinājuši, ka piedalīsies sarunās, ja tās orientēsies uz ASV prezidenta Džo Baidena maija beigās piedāvāto plānu.

Vienlaikus kāda palestīniešu amatpersona aģentūrai "Associated Press" paziņojusi, ka "Hamās" grupējuma amatpersonas, kas uzturas Katarā, ir gatavas apspriest sarunu gaitā izskanējušos piedāvājumus.

Domnīcas "Chatham House" Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas programmas asociētais pētnieks Jossi Mekelbergs uzsvēra, ka starptautiskā sabiedrība zaudē pacietību gan ar Izraēlu, gan arī ar "Hamās", un vienošanās palīdzētu novērst reģiona iesaisti pilna mēroga konfliktā. Sarunā ar "Deutsche Welle" eksperts piebilda, ka panākt vienošanos būs grūti.

"Jo, kā šobrīd izskatās, kamēr pasaulē valda steidzamības sajūta izbeigt karu Gazā, tas jau ir prasījis tik daudzu nevainīgu cilvēku dzīvību. Es domāju, ka Izraēlas vadība nedala šo steidzamības sajūtu, un noteikti ne Netanjahu. Viņš baidās, ka, noslēdzot vienošanos, viņa valdība kritīs, galēji labējie saka, ka, panākot šādu vienošanos, viņi pametīs valdību," viņš teica.

Eksperta vērtējumā "Hamās" kārts sarunās ir ķīlnieki. Komentējot izskanējušās teroristu grupējuma pārstāvju šaubas par uzticēšanos Savienotajām Valstīm šajās sarunās, pētnieka ieskatā grupējumam ir jāpieņem, ka, lai panāktu vienošanos, par to ir jāvienojas ar Vašingtonu.

Savukārt augsta ranga ASV amatpersonas norādījušas, ka Izraēla karā pret palestīniešu teroristisko grupējumu "Hamās" Gazas joslā militāri ir sasniegusi visu, ko tā varēja.

Triecienu turpināšana tikai kaitēšot civiliedzīvotājiem, jo "Hamās" vājināt vēl vairāk neesot iespējams, vēsta laikraksts "New York Times".

Daudzējādā ziņā Izraēlas militārā operācija pēdējo desmit mēnešu laikā "Hamās" ir nodarījusi daudz lielāku kaitējumu, nekā ASV amatpersonas prognozēja kara sākumā oktobrī, teikts publikācijā.

Piemēram, Izraēlas armija tagad var brīvi pārvietoties Gazas joslā, "Hamās" ir ievērojami novājināts, un Izraēla ir iznīcinājusi svarīgus apgādes ceļus no Ēģiptes uz Gazas joslu.

Tomēr vienu no svarīgākajiem Izraēlas mērķiem – proti, atlikušo ķīlnieku atgriešanos – nevar sasniegt militārā ceļā, norāda laikraksta iztaujātie ASV un Izraēlas eksperti.

"Izraēlai ir izdevies iedragāt "Hamās", nogalināt vairākus tā līderus un lielā mērā samazināt draudus Izraēlai, kas pastāvēja pirms 7. oktobra," izteicies bijušais ASV Centrālās pavēlniecības vadītājs ģenerālis Džozefs Votels.

"Hamās" tagad ir "mazāka organizācija", piebildis ģenerālis, vienlaikus norādot, ka ķīlnieku atbrīvošanu var panākt tikai sarunu ceļā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā, solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās". Līdz šim Gazas joslā nogalināti vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku, tostarp civiliedzīvotāji, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti