Sprādzienu sērija Irānā – nejaušība vai specoperācija?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Kopš jūnija beigām Irānā ar neticamu regularitāti notiek neizskaidrojami sprādzieni un ugunsgrēki militārajos un civilajos objektos. Visskaļākais šīs sērijas incidents radīja būtisku kaitējumu Irānas kodolprogrammai ļoti svarīgam kompleksam. Norisinās izmeklēšana, lai noskaidrotu notiekošā cēloņus, taču ne Irānas varas pārstāvji, ne Rietumu analītiķi neizslēdz iespēju, ka iesaistīti ārzemju specdienesti.

Jaunākais incidents notika 13. jūlijā gāzes kondensāta pārstrādes rūpnīcā Rezāvi-Horasānas provincē valsts ziemeļaustrumos. Pēc gāzes rezervuāra aizdegšanās nogranda sprādziens, kas nodarīja postījumus vairākām ēkām, ziņo Izraēlas laikraksta "The Jerusalem Post" portāls.

Dienu pirms tam, 12. jūlijā, aizdegās kompānijas "Shahid Tondgooyan" naftas ķīmijas rūpnīca Irānas dienvidrietumos. Ugunsgrēku izdevās ātri likvidēt, provizoriski nosaukts arī ugunsgrēka cēlonis – ražošanas noteikumu pārkāpums, kas izraisījis naftas noplūdi.

Starp citiem nesenajiem incidentiem ir sprādziens ballistisko raķešu šķidrās degvielas rūpnīcā Parčinā (26. jūnijā), ugunsgrēks elektrostacijā Širāzā (26. jūnijā), sprādziens klīnikā Teherānā, kurā gāja bojā 19 cilvēki (30. jūnijā), sprādziens un ugunsgrēks elektrostacijā Ahvazā (4. jūlijā), hlora noplūde naftas ķīmijas rūpnīcā Bandarmahšahrā (4. jūlijā).

"Olimpiskās spēles" pēc desmit gadiem

Visnopietnākais gadījums, par kuru visvairāk informēja plašsaziņas līdzekļi, notika 2. jūlijā Irānas galvenajā kodolobjektā - urāna bagātināšanas rūpnīcā valsts vidienes pilsētā Natanzā. Pēc Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ziņojuma  (.pdf) datiem, šā gada sākumā rūpnīcā Natanzā darbojās 5060 centrifūgas. Tās tiek izmantotas urāna bagātināšanai rūpnieciskos un, iespējams, militāros nolūkos.

Pirms desmit gadiem darbojošos centrifūgu šajā objektā bija nedaudz mazāk par četriem tūkstošiem. Daudzas no tām tika uz laiku paralizētas vērienīgā kiberuzbrukumā, kas pazīstams ar nosaukumu "Operācija "Olimpiskās spēles"". Atbildību par "spēlēm" neviens neuzņēmās, taču tiek uzskatīts, ka kiberdiversiju, izmantojot datorvīrusu "Stuxnet", sagatavoja ASV un Izraēlas specdienesti.

Šoreiz sprādzienā un ugunsgrēkā Natanzā tika nodarīti bojājumi centrifūgu montēšanas ceham. Teherāna sākumā mēģināja radīt iespaidu, ka radītais kaitējums ir mazāks nekā patiesībā, tomēr drīz vien bija spiesta atzīt, ka kaitējums ir būtisks.

Satelīta attēls no sprādziena vietas Natanzā. 2020. gada 8. jūlijs.
Satelīta attēls no sprādziena vietas Natanzā. 2020. gada 8. jūlijs.

"Šis incidents var palēnināt modernizēto centrifūgu izstrādi un ražošanu vidējā perspektīvā… Taču sapostītās ēkas vietā Irāna uzcels citu, lielāku, ar mūsdienīgu aprīkojumu," paziņoja Irānas Atomenerģijas organizācijas pārstāvis Behruzs Kamalvandi. Viņš arī pavēstīja, ka ugunsgrēkā iznīcinātas vērtīgas mēriekārtas un sarežģīts aprīkojums, tomēr cilvēku upuru nav bijis.

Savukārt Irānas Revolūcijas gvardes jūras spēku komandieris Alireza Tangsiri paziņoja, ka gar Persijas līča piekrasti Irānā uzbūvētas pazemes "raķešu pilsētas", un brīdināja par gatavību sarīkot "murgu Irānas ienaidniekiem", vēsta laikraksta "The Indian Express" portāls.

"Nu kāpēc uzreiz – "Izraēla, Izraēla"?"

Pagaidām nav skaidrs, cik nejaušas ir visas šīs avārijas, un, ja tās nav nejaušas, tad – vai tās ir savstarpēji saistītas. Rietumvalstu analītiķi norāda, ka Irāna slēpj notikušā mērogus un ka īstenībā Irānas kodolprogrammai nodarīts būtisks kaitējums. Vašingtonas laikraksta "The Hill" portāls ziņo, ka objekts Natanzā esot pilnībā sagrauts, domājams, bumbas sprādzienā, un paies daudz gadu, pirms Irāna varēs atsākt savu modernizēto centrifūgu montēšanas projektu.

Attēls no sprādziena vietas Natanzā. 2020. gada 8. jūlijs.
Attēls no sprādziena vietas Natanzā. 2020. gada 8. jūlijs.

Vašingtonas nevalstiskā bezpeļņas Zinātnes un starptautiskā drošības institūta (Institute for Science and International Security) eksperti arī uzskata, ka pazemes ceha Natanzā sagraušanas dēļ Irāna tuvākajā laikā nevarēs masveidā iedarbināt jaunas centrifūgas. Analītiķi min trīs iespējamos avārijas iemeslus – pilnīga nejaušība, spridzināšanas ierīce vai arī kiberuzbrukums, kura dēļ notikusi ugunsnedrošas vielas noplūde un aizdegšanās.

Kāds anonīms Tuvo Austrumu valsts izlūkdienesta darbinieks teicis laikrakstam "The New York Times", ka aiz uzbrukuma kodolkompleksam Natanzā stāv Izraēla. Savukārt trīs augsta ranga Irānas amatpersonas uzskata, ka ugunsgrēks Natanzā izraisīts diversijā, bet divas no tām ir pārliecinātas, ka ar to ir saistīta Izraēla, ziņo "Reuters".

Izraēlas amatpersonas uz jautājumiem atbild izvairīgi. "Visi mūs visu laiku tur aizdomās par visu. Tomēr ne katrs incidents, kas notiek Irānā, noteikti ir saistīts ar mums. Tās ir ļoti sarežģītas sistēmas, tur ir ļoti augstas drošības prasības, un neesmu pārliecināts, ka irāņi vienmēr zina, kā ar tām apieties," paziņoja Izraēlas aizsardzības ministrs Benijs Gancs.

Sprādzieni pēc instrukcijas no CIP arhīva

"Pārāk daudz sprādzienu un ugunsgrēku tik īsam laika posmam. Ņemot vērā ģeopolitisko klimatu, ir saprātīgi pieņemt, ka aiz tā visa var stāvēt kāds ārējs grupējums vai grupējumi, ko, iespējams, atbalsta viena no daudzajām valstīm, kas ir Irānas ienaidnieces. Var būt, ka mērķis ir sēt nesaskaņas vai provocēt Irānas vadību uz atbildes pasākumiem," uzskata amerikāņu domnīcas "Atlantijas padome" (Atlantic Council) analītiķis Borzu Daragahi.

Pēc Daragahi vārdiem, katrs spiegs, analītiķis vai diplomāts, kas specializējas Irānas jautājumos, apsver šādu iespēju, tāpat kā Irānas Augstākā nacionālās drošības padome, kurā ir valsts augstākais līderis ajatolla Ali Hameneji, prezidents Hasans Ruhani un Revolūcijas gvardes komandieris.

"Kad notiek daudz avāriju pēc kārtas, automātiski sāc domāt – kam tas ir izdevīgi? Ja kāds arī iegūst no šī vājprāta un haosa, tad tās pirmām kārtām ir valstis, kas nobažījušās par Irānas bezprātīgajiem centieniem iegūt [atom]bumbu, tas ir, ASV un Izraēla," "Atlantijas padomes" portāls citē anonīmu kādas rietumvalsts augsta ranga diplomātu, kurš piedalās sarunās Irānas kodolprogrammas jautājumos.

Pirmais iespaids ir tāds, it kā avāriju sērija Irānā būtu sarīkota precīzi atbilstoši amerikāņu izlūkdienesta klasiskajai rokasgrāmatai, kurā izklāstītas nedraudzīgu režīmu slepenas graušanas metodes, raksta "Atlantijas padomes" analītiķis. (Šī rokasgrāmata, kas datēta ar 1944. gadu, pieejama ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) interneta vietnē. (.pdf). Šādas atsevišķu objektu sabotāžas nolūks ir mazināt ražīgumu un radīt apjukumu un bailes iedzīvotājos. "Izvēlēties rīcību, par kuru var novelt atbildību uz daudziem cilvēkiem. Piemēram, varat pārraut vadiņu ugunsdzēsības signalizācijas ierīcē rūpnīcā – to var izdarīt faktiski jebkurš cilvēks," teikts amerikāņu sabotāžas rokasgrāmatā.

Visai iespējams, ka ASV sankcionējušas slepenās operācijas, lai sētu haosu Irānā, pieļauj "Atlantijas padomes" analītiķis. Pēc viņa domām, Vašingtona nav atteikusies no centieniem cīnīties pret Irānas ambīcijām, un par galveno atbildīgo par operācijām pret Irānu iecelts CIP veterāns Maiks D’Andrea, kam bija svarīga loma cīņā pret teroristu tīklu "Al Qaeda" un kas pazīstams ar iesauku "Ajatolla Maiks". "Vanagi" prezidenta Donalda Trampa administrācijā, kas dod priekšroku maksimāla spiediena politikai, ar slepenu uzbrukumu palīdzību mēģinās izprovocēt Irānu uz konfliktu vai piespiest Irānas vadību sēsties pie sarunu galda, raksta Daragahi.

Un citas ieinteresētās puses

"Atlantijas padomes" analītiķis pieļauj iespēju, ka šādas operācijas var veikt arī Izraēla, un atgādina datorvīrusu "Stuxnet", ar kura palīdzību pirms desmit gadiem tika sarīkotas "Olimpiskās spēles" Irānas kodolobjektā.

Vēl viens kandidāts ir Saūda Arābija. Dānijā Saūda Arābija sponsorē uz Rietumiem aizbēgušos irāņus, kuri dzimtenē esot piedalījušies teroristiskā darbībā.

Analītiķi un diplomāti arī neizslēdz iespēju, ka varētu būt iesaistīta Krievija, kura, iespējams, vēlas, lai Tuvajos Austrumos palielinās spriedze un lai Tramps tiktu ievēlēts prezidenta amatā uz vēl vienu termiņu, raksta Daragahi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti