Dienas ziņas

Pašvaldībām daudz neskaidrību civilās aizsardzības jautājumos

Dienas ziņas

Francijā streiku dēļ atkritumu kalni

Drona notriekšana tiešu ASV un Krievijas konfliktu neradīs

Krievijas sabotāžu pret ASV dronu neuzskata par starta šāvienu plašākam konfliktam

ASV amatpersonas ir nosodījušas Krievijas iznīcinātāju izraisīto incidentu, kura rezultātā otrdien Melnajā jūrā iegāzās amerikāņu bezpilota izlūkošanas lidaparāts. Militāra rakstura incidents starp Krieviju un ASV ir noticis pirmo reizi kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, taču maz ticams, ka tas varētu eskalēties plašākā konfliktā.

ASV domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi ir pārliecināti, ka šis incidents nenovedīs pie tieša militāra konflikta starp ASV un Krieviju.

Viņi atgādina, ka Krievija arī agrāk ir izmantojusi iebiedēšanas taktiku pret ASV un tās sabiedroto militārajām lidmašīnām un kuģiem, bet līdz šim tas nav izraisījis konfliktus.

ASV apsūdz Krieviju agresīvā rīcībā

"Kara izpētes institūta" eksperti arī norāda, ka ASV prezidents Džo Baidens vairākkārt ir runājis par vēlmi izvairīties no tieša konflikta starp ASV un Krievijas armijām, savukārt Kremlis ne reizi vien ir demonstrējis nevēlēšanos karot pret NATO.

Arī NATO diplomāti Briselē sacīja, ka negaida notikušā tūlītēju izvēršanos plašākā konfrontācijā. Anonīmi avoti vēsta, ka esot aktivizēti diplomātiskie kanāli starp Krieviju un ASV.

"Es negaidu, ka viss pieaugs līdz liela ugunsgrēka līmenim, tiešai sadursmei starp abām pusēm," spriež ārpolitikas eksperts Mets Lī.

Trešdien šo incidentu komentējis arī ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins. Viņš sacīja, ka otrdien notikušais incidents ir vērtējams kā daļa no līdzīgām riskantām un nedrošām darbībām, ko arvien biežāk veic Krievijas kara lidmašīnu piloti starptautiskajā gaisa telpā.

"Šī bīstamā epizode ir daļa no Krievijas pilotu agresīvās, riskantās un nedrošās rīcības starptautiskajā gaisa telpā.

Tāpēc esiet droši, ka ASV turpinās lidot un darboties visur, kur to atļauj starptautiskie tiesību akti, un Krievijai ir pienākums vadīt savas militārās lidmašīnas drošā un profesionālā manierē," teica Ostins.

30 miljonus dolāru vērtais drons iegāzās jūrā

Vācu militārais eksperts Tomass Vīgolds norāda, ka Krievijas kara lidmašīnas regulāri izaicina ASV un citu NATO dalībvalstu militāros lidaparātus, taču šī ir pirmā reize, kad ir notikusi sadursme.

ASV amatpersonas vēsta, ka otrdien no rīta divi Krievijas gaisa spēku iznīcinātāji "Su-27" pārtvēra un taranēja ASV bezpilota izlūkošanas lidaparātu "MQ-9 Reaper", kas pārvietojās starptautiskajā gaisa telpā virs Melnās jūras.

Krievu iznīcinātāji 19 reizes pielidoja priekšā neapbruņotajam amerikāņu dronam un izgāza degvielu, lai tas ielidotu degvielas mākonī.

Viens no iznīcinātājiem, veicot manevru, aizskāra un sabojāja drona aizmugurē esošo propelleru.

Tā rezultātā 30 miljonu dolāru vērtais lidaparāts kļuva nevadāms un drīz pēc tam iegāzās Melnajā jūrā aptuveni 120 kilometrus no Krimas pussalas.

ASV uzsver, ka turpinās izlūkošanas lidojumus

ASV Aizsardzības departamenta pārstāvis Pets Raiders sacīja, ka šī ir bijusi atklāta provokācija no Krievijas puses, krievu piloti ir rīkojušies pārgalvīgi un klaji neprofesionāli.

"Šis incidents apliecina nekompetenci apvienojumā ar nedrošu un neprofesionālu rīcību. Saskaņā ar mūsu aplēsēm incidentā tika sabojāts arī Krievijas lidaparāts.

Mēs zinām, ka šī lidmašīna spēja piezemēties, bet es neatklāšu, kur tā nolaidās. Bet varu atkārtot, ka šis incidents parādīja krievu pilotu milzīgo neprofesionalitāti un pārgalvību."

Baltā nama pārstāvis Džons Kērbijs paziņoja, ka ir veiktas darbības, lai nepieļautu, ka avarējušais drons nonāk Krievijas rīcībā.

Viņš arī uzsvēra, ka par spīti šim incidentam ASV lidaparāti arī turpmāk patrulēs virs Melnās jūras, lai ievāktu izlūkošanas informāciju. Savukārt ASV Valsts departaments izsauca Krievijas vēstnieku, lai pieprasītu paskaidrojumus par notikušo.

Krievija sev ierastajā stilā kategoriski noraidīja savu vainu ASV drona avārijā un paziņoja, ka lidaparāts ir nokritis pēc tam, kad veica "asu manevru".

KONTEKSTS:

14. martā ASV amatpersonas paziņoja, ka Krievijas kara lidmašīnas virs Melnās jūras sabojājušas ASV bezpilota lidaparātu, kas kļuvis nevadāms un iegāzies jūrā.

ASV dronam "MQ–9 Reaper" pietuvojušās divas Krievijas kara lidmašīnas "Su–27". Krievijas lidmašīnas tīšām izlējušas degvielu amerikāņu drona priekšā. Pēc tam tika sabojāts drona propellers, kas šim drona modelim izvietots lidaparāta aizmugurē.

Tā bija pirmā šāda veida tieša sadursme starp Krieviju un ASV, kopš Krievija 2022. gada februārī sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti