Baidena valdību asi kritizē par lēmumu paplašināt naftas ieguvi Aļaskā

Aļaskas pamatiedzīvotāji un vides aktīvisti protestē pret ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas apstiprināto vērienīgo naftas un gāzes urbšanas projektu Aļaskā.

Tikmēr Aļaskas amatpersonas un aiz projekta stāvošais uzņēmums apgalvo, ka tas piesaistīs reģionam jaunas investīcijas un radīs jaunas darbavietas.

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija apņēmusies investēt lielus līdzekļus tīrā enerģijā un vēl nesen noteikusi ierobežojumus naftas un gāzes urbšanai 16 miljonu hektāru lielā Aļaskas un Ziemeļu Ledus okeāna teritorijā.

Baidena valdību asi kritizē par lēmumu paplašināt naftas ieguvi Aļaskā
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Tomēr Baidens atzinis, ka amerikāņiem, par spīti pārejai uz zaļo tīro enerģiju, nafta būs nepieciešama vēl vismaz desmit gadus. Tādēļ Baltā nama administrācija devusi zaļo gaismu projektam ar nosaukumu "Willow".

Astoņus miljardus vērts projekts

Astoņus miljardus dolāru vērtais projekts paredz naftas un gāzes ieguvi Aļaskā. "The Willow Project" ir naftas ieguves projekts federālajai valdībai piederošā teritorijā Aļaskā. Ik gadu uz valdības iznomātās zemes tiktu iegūti aptuveni 300 miljoni barelu naftas.

Pēc Baidena administrācijas aplēsēm, nākamo 30 gadu laikā naftas ieguve katru gadu radītu tik daudz piesārņojuma, cik rada divi miljoni ar degvielu darbināmu automašīnu.

Projekta infrastruktūra vēl gan nav izveidota, tādēļ paietu vairāki gadi, līdz šī nafta nonāktu tirgū.

ASV enerģētikas gigants "Conoco Phillips", kas stāv aiz šī projekta un nomās zemi, apgalvo, ka iepludinās reģionā investīcijas un radīs tūkstošiem darbavietu.

Tam piekrīt arī Kongresā Aļasku pārstāvošie politiķi, kas ir apmierināti ar lēmumu uzsākt projektu, jo tas došot labumu vietējām kopienām. Viņu ieskatā, tas palīdzētu palielināt enerģijas ražošanu ASV un mazinātu valsts atkarību no ārvalstu naftas.

Vides aizstāvji protestē

Pret šo projektu nostājušies Aļaskas pamatiedzīvotāji un vides aktīvisti. Tiek norādīts uz projekta milzīgo ietekmi uz klimatu un Aļaskā mītošajiem savvaļas dzīvniekiem.

Pēc kritiķu domām, projekts ir bezatbildīgs un radīs riskus veselībai un videi, kā arī ir pretrunā ar paša prezidenta ambiciozajiem klimata mērķiem.

Vides aizstāvis Džims Valšs uzskata, ka lēmums par projekta apstiprināšanu ir tiešā pretrunā ar steidzamo nepieciešamību virzīties prom no fosilā kurināmā.

"Mums nepieciešams, lai administrācijai dara vairāk un pārtrauc urbšanu, naftas un gāzes ieguvi visās federālajās zemēs. Un tas, ka administrācija cenšas šo paziņojumu "mīkstināt" ar citu federālo zemju saglabāšanu, ir pārāk maz.

Godīgi sakot, tīras enerģijas attīstības veicināšana ir bezjēdzīga, ja mēs turpināsim ļaut korporācijām izlaupīt un piesārņot tik daudz, cik viņi to vēlas.

Un šis projekts to darīs, tas burtiski pakļaus vienu no pēdējām aizsargājamām teritorijām mūsu valstī ārkārtējai enerģijas attīstībai, kas saindēs mūsu kopienas un saindēs mūsu planētu."

Baidens var zaudēt jauniešu balsis

Savukārt jaunieši pēdējo nedēļu laikā pret projektu aktīvi iebilduši tiešsaistē, īpaši populārajā vietnē "TikTok".

"Prezidents Baidens tikko uz visiem laikiem aptraipīja savu klimata mantojumu. Apstiprinot kaut ko šādu kā "The Willow Project", tā ir skaidra zīme, ka Demokrātu partija neplāno nopietni cīnīties par tās paaudzes balsīm, kas nākotnē kļūs par arvien lielāku tās elektorātu," spriež kāda aktīviste.

Arī politikas analītiķi pieļauj, ka ar šo administrācijas lēmumu Baidens nākamajās vēlēšanās var zaudēt daudzas jaunās paaudzes balsis.

Baltajam namam nosūtīts vairāk nekā viens miljons vēstuļu, kurās pausts protests pret projektu. Arī vietnē "Change.org" ievietoto petīciju parakstījis vismaz miljons cilvēku. Baidena administrācijai savs lēmums būs jāaizstāv, jo vides aizstāvji jau vērsušies ASV apgabaltiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti