Protesti 240 tūkstošu iedzīvotāju lielajā Abhāzijā, kas atrodas Gruzijas austrumos, izcēlās pirmdien pēc tam, kad drošības iestādes aizturēja piecus opozīcijas politiķus. Viņu aizturēšana notika pēc tam, kad politiķi bija piedalījušies pasākumā, kurā viņi izteicās pret Abhāzijas valdības un Krievijas oktobrī noslēgto vienošanos par investīcijām.
Politiķu aizturēšana izsauca neapmierinātību opozīcijas atbalstītājos, kuri nobloķēja vairākus tiltus un autoceļus, kas ved uz reģiona galvaspilsētu Suhumi. Bet vairāki simti protestētāju naktī uz otrdienu mēģināja ielauzties vietējā drošības dienesta teritorijā, lai panāktu aizturēto opozicionāru atbrīvošanu.
Sākotnēji valdība ar Abhāzijas vadītāju Aslanu Bžaniju priekšgalā paziņoja, ka nepakļausies protestētāju prasībām, taču jau otrdienas vakarā varasiestādes atbrīvoja no ieslodzījuma aizturētos politiķus un izbeidza pret viņiem ierosinātās izmeklēšanas. Savukārt protestētāji pārtrauca tiltu un ceļu blokādi.
Saspīlējums Abhāzijā nav mazinājies, jo reģiona likumdevējā rīt ir paredzēts balsot par to, vai apstiprināt Suhumi un Maskavas vienošanos par investīcijām. Tas ir dokuments, kas paredz piesaistīt Abhāzijas ekonomikai līdzekļus no Krievijas.
Abhāzija ir iecienīts galamērķis daudziem Krievijas pilsoņiem, kuriem pēc viņu valsts pilna mēroga iebrukuma Ukrainā ir apgrūtinātas iespējas doties ceļojumos uz Eiropas dienvidiem. Šogad Abhāziju ir apmeklējuši jau aptuveni pusotrs miljons tūristu no Krievijas, un Maskava ir izdarījusi spiedienu uz Abhāziju, lai panāktu, ka Abhāzijas valdība atceļ aizliegumu ārzemniekiem iegādāties zemi vai nekustamos īpašumus.
Vienošanās par investīcijām paredz, ka Krievijas uzņēmumi, kuri ieguldīs Abhāzijā vismaz 2 miljardus rubļu (aptuveni 19 miljonus eiro), saņems savā īpašumā zemi, uz kuras tiks īstenoti viņu iecerētie projekti.
Krievu investori varēs īstenot projektus, kas ir saistīti ar energoapgādi un transportu, piemēram, būvēt jaunus autoceļus.
Vienošanās arī paredz, ka Krievijas uzņēmumi varēs ievest strādniekus no ārvalstīm, bet astoņus gadus pēc projektu nodošanas ekspluatācijā investori būs atbrīvoti no nekustamā īpašuma un peļņas nodokļa.
"Katrs krievu oligarhs, kurš ieguldīs 2 miljardus rubļu Abhāzijas ekonomikā, saņems neierobežotas tiesības Abhāzijas teritorijā. Viņiem būs iespēja ilgstoši nemaksāt nodokļus, bet vietējām varasiestādēm būs pienākums nodrošināt viņu biznesa darbību. Piemēram, nodrošināt pieeju infrastruktūrai un garantēt elektroapgādes nepārtrauktību arī tad, ja pārējā Abhāzijā būs atslēgta elektrība," tā par vienošanos izteicās bijušais Gruzijas valdības ministrs Pāta Zakareišvili.
Bet viens no Abhāzijas opozīcijas līderiem Adgurs Ardzinba paziņoja, ka vienošanās pretinieki nepadosies un darīs visu, lai panāktu tās anulēšanu.
"Šī vienošanās, ko viņi vēlas ratificēt, lai piešķirtu oligarhiem pārmērīgas priekšrocības un dotu zaļo gaismu Abhāzijas izpārdošanai, tiks apturēta," sacīja Abhāzijas opozīcijas līderis.
"Ir tikai viena izeja, lai civilizēti atrisinātu šo jautājumu. Aslanam Bžanijam, kā šīs pret tautu vērstās politikas virzītājam, ir iespēja pēc dažiem mēnešiem piedalīties prezidenta vēlēšanās ar šo jautājumu. Ja abhāzu tautas absolūtais vairākums to atbalstīs, tad mēs ar to samierināsimies. Ja neatbalstīs, tad šis jautājums pazudīs uz visiem laikiem," turpināja Ardzinba.
Opozīcija ir aicinājusi savus atbalstītājus piektdien pulcēties pie Abhāzijas parlamenta, lai pieprasītu likumdevējiem balsot pret vienošanos par Krievijas investīcijām.