Lai likums stātos spēkā, tas vēl jāapstiprina parlamenta augšpalātai Federācijas padomei un prezidentam Vladimiram Putinam, taču nekāda kavēšanās nav gaidāma.
Likumā iekļauts izņēmums attiecībā uz medicīniskām operācijām bērniem ar iedzimtām anomālijām. Šādā gadījumā lēmumu par operācijas nepieciešamību pieņems ārstu komisija.
"Valsts dome aizliegusi dzimuma maiņu Krievijā. Attiecīgās izmaiņas tiesību normās, ko ierosināja Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins un visu frakciju deputāti, galīgajā redakcijā tika pieņemtas vienbalsīgi," teikts Valsts domes paziņojumā.
Tajā norādīts, ka jaunajam likumam būs plašas sekas attiecībā uz Krievijas transpersonām. Pilsoņiem, kuri jau ir mainījuši dzimumu, būs aizliegts adoptēt bērnus, un viņu laulības tiks anulētas.
Krievijā kopš 1997. gada bija atļauts legāli reģistrēt dzimuma maiņu un iegūt jaunus dokumentus.
Krievijas Iekšlietu ministrijas dati liecina, ka laika posmā no 2016. līdz 2022. gadam dzimuma maiņu reģistrējuši 2990 valsts iedzīvotāji. Krievijā ir vairāk nekā 140 miljoni iedzīvotāju.
Krievijas transpersonu atbalsta organizācijas vadītājs Jans Dvorkins nosaucis pieņemto likumu par "fašistisku", jo tas liedz transpersonām saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
Viņš brīdina, ka hormonu terapijas aizliegums var novest pie "melnā tirgus" izveidošanās, un tas apdraudētu šo preparātu lietotāju veselību. Dvorkins arīdzan brīdina, ka vēršanās pret transpersonām var novest pie pašnāvību skaita pieauguma.
Krievija jau gadiem ilgi ir bijusi nedraudzīga vieta ikvienam, kas neatbilst Kremļa stingrajam uzskatam par "ģimenes vērtībām". Taču kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā spiediens uz LGBTQ kopienu Krievijā ir pieaudzis un bieži vien tiek uzdots kā eksistenciāla cīņa pret Rietumu liberālajām vērtībām.
Putins savās runās vairākkārt vērsies pret transseksuāļu tiesībām, un pagājušajā rudenī Krievija pastiprināja tā saukto "geju propagandas" likumu, faktiski aizliedzot pozitīvas atsauces uz LGBTQ attiecībām.
Paredzams, ka jaunais likums veicinās Krievijas transpersonu centienus meklēt patvērumu ārzemēs.
36 gadus vecā Elle Solomina, kas pirms pāris gadiem veikusi dzimuma maiņu, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pārcēlās dzīvot uz Gruzijas galvaspilsētu Tbilisi.
Viņa asi kritizē Krievijā pieņemto likumu.
"Tas ir tīrākā veida fašisms. Man tam nav izskaidrojuma, kā vien tas, ka totalitārā sistēmā sabiedrībai ir jādzīvo bailēs," aģentūrai "Reuters" norāda Solomina.