Pasaules panorāma

Ko gaidīt no Baidena un Trampa tikšanās? Vai Tramps ir runājis ar Putinu?

Pasaules panorāma

Ko Ukrainā domā par Trampa nākamo komandu?

Tramps ķēries pie jaunās komandas izveides

Tramps savu komandu veido no pilnībā uzticamiem cilvēkiem

ASV prezidenta vēlēšanās uzvarējušais republikāņu līderis Donalds Tramps ķēries pie sev lojālas komandas izveides. Tā būs svarīga ne tikai iekšpolitiski, bet arī visai pasaulei, domājot arī par Krievijas kara atrisinājumu Ukrainā, konfliktu Tuvajos Austrumos.

Tramps savu jauno komandu atklāj diezgan ātri, izvēloties cilvēkus, kuri bijuši viņam uzticami gan iepriekšējā prezidentūrā, gan nesenajos priekšvēlēšanu kampaņas mēnešos. Un ir arī pārsteigumi.

Ārlietu ministra amatu varētu ieņemt Rubio

Kā viens no pirmajiem tapis zināms jaunais ASV aizsardzības sekretārs jeb mūsu izpratnē – aizsardzības ministrs. Šis amats uzticēts telekanāla "Fox News" programmas vadītājam, 44 gadus vecajam ASV armijas veterānam Pītam Hegsetam, kura programmās Tramps bieži viesojies. Kritiķi norāda, ka Hegsetam trūkst augsta līmeņa militārās vai nacionālās drošības pieredzes un tas rada jautājumus par viņa spēju vadīt Pentagonu.

Vēl nav pieņemts galīgais lēmums par otru svarīgo posteni – nākamo ASV valsts sekretāru jeb mūsu izpratnē ārlietu ministru. Visticamāk, šo amatu ieņems republikāņu senators Marko Rubio. Iecelšanas gadījumā viņš kļūtu par ASV augstāko diplomātu, kurš, visticamāk, arī vadītu potenciālās Kijivas un Maskavas miera sarunas.

Rubio bija starp tiem 15 republikāņu likumdevējiem Senātā, kuri sākotnēji balsoja pret 61 miljarda ASV dolāru militārās palīdzības pakotni Ukrainai, kas galu galā tika pieņemta šā gada aprīlī.

Tās novilcināšana nopietni kavēja Ukrainas cīņu pret Krievijas spēkiem, secina izdevums "Kyiv Independent". Septembrī Rubio uzstāja, ka neesot Krievijas pusē, taču realitāte esot tāda, ka karš Ukrainā beigsies ar sarunu ceļā panāktu izlīgumu, republikāņu politiķi citē "Kyiv Independent".

Ķersies pie migrantu izraidīšanas

Par iekšzemes drošību atbildīga varētu būt Dienviddakotas gubernatore Kristija Noema. Sākotnēji viņa pat uzskatīta par vienu no iespējamām Trampa izvēlēm viceprezidenta amatam.

Taču zināms, ka ASV viceprezidents būs Trampa kampaņas labā roka – 40 gadus vecais politiķis, bijušais jūras kājnieks Džeimss Deivids Venss, kurš priekšvēlēšanu kampaņā atklāja stingrus iebildumus pret abortiem, viendzimuma laulībām, ieroču kontroli un Krievijas diktatoru Putinu raksturojis kā konkurentu un pretinieku, nevis ienaidnieku.

Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktora amatam virzīs bijušo Trampa administrācijas nacionālās izlūkošanas direktoru Džonu Retklifu. Viņš pazīstams arī ar to, ka sīvi aizstāvēja Trampu pēc pūļa iebrukuma Kapitolijā.

Par Baltā nama personāla vadītāja vietnieku politikas jautājumos, kuram būtu liela ietekme uz imigrācijas jautājumiem, varētu tikt iecelts Stīvens Millers. Viņš darbojās jau Trampa pirmajā administrācijā. Millers iepriekš publiski paziņojis, ka "Amerika ir domāta tikai amerikāņiem". Viņš arī paudis, ka plašas nedokumentēto migrantu deportācijas sāksies uzreiz pēc Trampa stāšanās amatā.

Atradusies vieta arī Maskam

Par ASV vēstnieci ANO Tramps nominējis Elīsu Stefaniku. 40 gadu vecā Stefanika ir viena no republikāņu līderēm Pārstāvju palātā. Viņa tiek raksturota kā lojāla Trampa sabiedrotā. Viņas pretinieki Stefanikai pārmet mazu pieredzi ārlietās, bet atbalstītāji viņu slavē kā līderi ar lielu krampi. Publiski gan izskanējis jautājums, vai Stefanikai ir pietiekama pieredze ārlietās, lai sekmīgi pārstāvētu ASV intereses ANO. Citi viņu raksturo kā principiālu cīnītāju.

Stefanikas uzdevums būs ANO Drošības padomē sēdēt pie viena galda ar Krievijas un Ķīnas pārstāvjiem laikā, kad ASV attiecības ar šīm valstīm ir ārkārtīgi saspīlētas.

Pēc dažādām baumām un minējumiem Tramps savā nākamajā komandā ir atradis vietu arī kaislīgajam atbalstītājam priekšvēlēšanu kampaņas laikā – uzņēmējam, miljardierim Īlonam Maskam. Viņam uzticēts vadīt Valdības efektivitātes departamentu – jaunu veidojumu, kam būs jāgādā, lai netikti izšķiesti ASV federālās valdības līdzekļi. Pagaidām nav precīzāku ziņu, kā tieši tas notiks.

Lēmumi par jaunās administrācijas amatu sadalījumu vēl var aizkavēties, jo arvien nav zināms galīgais rezultāts par to, vai republikāņi kontrolēs arī Pārstāvju palātu. Viņi šo slieksni teju sasnieguši, taču vēl jāsagaida galīgie rezultāti.

KONTEKSTS:

ASV prezidenta vēlēšanas notika 2024. gada 5. novembrī. Tajās uzvarēja bijušais ASV prezidents, republikāņu kandidāts Donalds Tramps, sakaujot līdzšinējo ASV viceprezidenti, demokrāti Kamalu Harisu. Tramps amatā stāsies nākamā gada 20. janvārī.

Neskatoties uz Trampam izvirzītajām apsūdzībām un notiesājošajam spriedumam, republikāņiem izdevies Trampu atgriezt valsts vadītāja amatā un arī pārņemt kontroli pār parlamenta augšpalātu Senātu.

Tramps pirmajā uzrunā solīja "zelta laikmetu" Amerikai, norādot, ka savas prezidentūras laikā ASV liks pirmajā vietā. Tikmēr Kamala Harisa, atzīstot zaudējumu vēlēšanās, aicināja amerikāņus pieņemt rezultātu, lai varētu īstenot miermīlīgu varas nodošanu Trampam.

Eksperti uzskata, ka Trampa panākumu atslēga vēlēšanu kampaņā bija konservatīvisms, kā arī ekonomikas un migrācijas jautājumu aktualizēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti