Eiropas Parlamentā palielina deputātu skaitu, arī Latvija tiek pie papildu vietas

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ir apstiprinājuši Eiropadomes lēmumu nākamajam pilnvaru termiņam palielināt deputātu vietu skaitu Eiropas Parlamentā no 705 uz 720. Tādējādi arī no Latvijas ievēlēto EP deputātu skaits palielināsies no astoņiem uz deviņiem.

Nākamgad gaidāmajās vēlēšanās 15 papildu vietas sadalītas starp kopumā 12 dalībvalstīm, un arī Latvijai piešķirta viena papildu vieta parlamentā.

Šobrīd no 705 EP deputātiem astoņi ir no Latvijas, tādēļ parlamenta balsojumos Latvijas deputātu ietekme ir visai maza. Daudz lielāka ietekme ir komitejās, kur notiek darbs pie lēmumu projektiem. Palielinot Latvijas pārstāvju skaitu no astoņiem uz deviņiem deputātiem, Latvijai pavērtos plašākas iespējas piedalīties lēmumu pieņemšanā.

Pie papildu vietas EP tikušas arī Dānija, Beļģija, Austrija, Polija, Somija, Slovākija un Slovēnija, kā arī Īrija. Savukārt Francijai, Spānijai un Nīderlandei piešķirtas divas deputātu vietas.

Eiropadomes priekšlikuma pamatā bija Parlamenta 2023. gada jūnija ziņojums – deputātu skaits palielināts, balstoties uz demogrāfiskajām pārmaiņām Eiropas Savienībā kopš 2019. gada vēlēšanām. 

Lēmumu atbalstīja 515 jeb vairums parlamenta deputātu, 74 balsoja pret, bet 44 atturējās.

2024. gada jūnija sākumā gaidāmās EP vēlēšanas norisināsies, ņemot vērā jauno vietu skaitu parlamentā.

2024. gadā plānotās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas 27 dalībvalstīs notiks laika posmā no 6. līdz 9. jūnijam.  Tā kā Latvijā vēlēšanas parasti tiek rīkotas sestdienā, tad EP vēlēšanu datums Latvijā varētu būt 2024. gada 8. jūnijs, un Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā izmantos tiešsaistes vēlētāju reģistru, kas nozīmē, ka vēlētāji varēs balsot jebkurā iecirknī.

KONTEKSTS: 

Reizi piecos gados pirms nākamajām EP vēlēšanām EP nāk klajā ar priekšlikumu par deputātu vietu sadalījumu starp dalībvalstīm, balstoties uz ES Līgumos noteiktajiem principiem un atbilstoši jaunākajiem datiem par iedzīvotāju skaitu. 

Saskaņā ar EP līgumos izklāstītajiem principiem, kopumā iespējamas 750 deputātu vietas (neskaitot priekšsēdētāju). Katru ES dalībvalsti drīkst pārstāvēt ne mazāk kā 6 un ne vairāk kā 96 deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti