«Tā ir cilvēcības uzvara pār ļaunumu.» Starptautiskā sanāksmē meklē naudu Ukrainas atjaunošanai

Ukrainas rekonstrukcijai ir vajadzīgi vairāk nekā 400 miljardi eiro, aprēķinājusi Pasaules Banka. Tomēr ar katru karadarbības dienu rodas jauni postījumi, tādēļ šī summa vēl palielināsies. Tāpat ievērojami līdzekļi joprojām nepieciešami Ukrainas ikdienas vajadzībām. Kā atrast tam visam naudu? Tas bija centrālais jautājums šonedēļ notikušajā sanāksmē Pasaules Bankas galvenajā mītnē Vašingtonā.

Ukrainas finanšu vajadzības ir ļoti ievērojamas – aptuveni četri miljardi eiro mēnesī. Šī nauda vajadzīga valsts pamatdarbības uzturēšanai, nevis karam. Tātad runa ir par pensiju un pabalstu izmaksu, par algām valsts sektorā strādājošajiem, par medicīnu un daudzām citām vajadzībām.

Šogad šie līdzekļi lielākoties ir nodrošināti. To pēc tikšanās Pasaules Bankā apliecināja Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība"): "Attiecībā uz šo gadu kārtējā finansējuma nepieciešamība ir nosegta.

Ja būs nepieciešamība, tad nodrošināsim to arī nākamajā gadā.

Te, protams, būs jāreaģē uz to, kā attīstās reālā situācija, cik daudz būs vienkārši nepieciešams kārtējais finansējums vai jau varēs ķerties lielākā mērā pie Ukrainas atjaunošanas."

Uz jautājumu, cik pamatots ir satraukums par Ukrainas spēju atmaksāt aizdevumus, Dombrovskis atbild:

"Pašreiz ir pāragri uzsākt diskusijas par šo jautājumu, jo mēs nezinām, kad un kā precīzi karš beigsies. Tas, kas mums pašreiz ir jādara, ir jānodrošina šis finansējums un jāstrādā uz to, lai Ukraina šajā karā varētu uzvarēt. Jūs pieminējāt procentlikmes. Eiropas Savienības makrofinansiālās palīdzības programma satur sevī arī grantu komponenti, kas Ukrainai nokompensē procentlikmes. Līdz ar to Ukrainai tie sanāk kā bezprocenta kredīti."

EK priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis
00:00 / 00:25
Lejuplādēt

Atjauno infrastruktūru

Protams, Ukrainai ir arī citas vajadzības. Tās ir saistītas ne tikai ar militāro atbalstu, bet arī ar valsts infrastruktūras atjaunošanu.

Pagaidu rekonstrukcijai jau šogad ir vajadzīgi aptuveni 14 miljardi eiro. Te runa ir par elektrības padeves nodrošināšanu, par pagaidu tiltiem, par skolu atjaunošanu. Šī nauda vēl nav atrasta, un tam tika veltīta liela daļa no diskusijas, kas trešdien, 12. aprīlī, aiz slēgtām durvīm notika Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda pavasara sanāksmē.

Par to, ka atjaunošanas darbi patiešām notiek, vēstīts jau vairākkārt. To, cik iespaidīgi tas izskatās, Vašingtonā pieminēja arī Starptautiskā Valūtas fonda izpilddirektore Kristalina Georgijeva: "Es redzēju Irpiņā notekūdeņu attīrīšanas staciju, ko iepriekš sabombardēja Krievijas armija. Tagad tā ir pilnībā atjaunota un svaigi nokrāsota. Tā ir cilvēcības uzvara pār ļaunumu.

Ukrainas valsts ārkārtīgi labi tiek galā par spīti vissmagākajiem apstākļiem.

Tieši tādēļ tai uzticas tās iedzīvotāji un tai uzticas starptautiskā sabiedrība."

SVF izpilddirektore Kristalina Georgijeva
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Vašingtonā tagad atrodas arī Latvijas valsts finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), viņš piedalījās minētajā apaļā galda diskusijā. Ašeradenam prātā sevišķi palika gan Ukrainas tehnoloģijas pagaidu tiltiem, gan arī tas, ka jau šogad tur tiek prognozēts ekonomikas pieaugums.

Eiropas Investīciju bankas vadītājs Verners Hojers atzīst, ka Ukrainai būs nepieciešams daudz grantu. Tomēr naudas piešķiršana caur starptautiskajām finanšu iestādēm nodrošina lielāku pārliecību, ka līdzekļi tiek iztērēti paredzētajam mērķim.

"Miljons, kas ir iedots kādam saņēmējam Ukrainā, ir viena lieta. Savukārt miljons, kas iedots tādai starptautiskai finanšu iestādei kā Eiropas Investīciju banka, kas var krietni palielināt šo summu, nozīmē, ka būs pieejami desmit, piecpadsmit vai divdesmit miljoni eiro. Mēs varam būt krietni efektīvāki, ja mēs apvienojam aizdevumus un grantus, nevis tikai izmetam naudu grantos."

Pagājušajā gadā Ukrainā bija pamatīgs kritums – aptuveni par 30%. Tagad uzlabojas gan nodokļu iekasēšana, gan muitas ieņēmumi, gan kopējā ekonomiskā situācija.

Atjaunošana ilgtermiņā

Savukārt attiecībā uz ilgtermiņa atjaunošanu vajadzības ir krietni lielākas. Pēc pašreizējām aplēsēm ir nepieciešami vairāk nekā 400 miljardi eiro.

Dombrovskis sacīja, ka naudai, visticamāk, būs jānāk no dažādiem avotiem, tostarp no starptautiskajām finanšu organizācijām un no privātā sektora.

Turpinās arī diskusijas par Krievijas iesaldēto un konfiscēto līdzekļu novirzīšanu šiem mērķiem.

Pie tā kārtējo reizi apelēja arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis: "Pasaulē atrodas dažādi Krievijas aktīvi, kas nosedz šādu zaudējumu apjomu. Iespējamie agresori visā pasaulē tagad vēro, vai jūs izdarīsiet pareizo soli. Ir iespējams konfiscēt Krievijas valsts aktīvus, kā arī to cilvēku līdzekļus, kas ir saistīti ar ļaunuma valsts eliti. Ir iespējams tos konfiscēt un novirzīt tam, lai dzīve Ukrainā tiktu atjaunota.

Krievijai ir jāizjūt pilna cena par tās agresiju."

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Bet lietas te virzās ļoti lēni. Daļēji tas ir skaidrojams ar atsevišķu valstu bažām – ja Eiropa konfiscēs Krievijas iesaldētos līdzekļus, Kremlis atņems Eiropas kompānijām to īpašumus un līdzekļus, kas atrodas Krievijā. Tādēļ šajā jautājumā uz ātru progresu, visticamāk, nevar cerēt.

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, bet kopš vasaras nogales smagas cīņas notiek pie Bahmutas, kas kļuva par vienu no galvenajiem krievu uzbrucēju mērķiem; tikmēr vairāki analītiķi aizvien biežāk runā par gaidāmo Ukrainas pretuzbrukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti