Ukrainas armijas Dienvidu pavēlniecības pārstāvis Vladislavs Vološins aģentūrai "Reuters" norādījis, ka briest Krievijas uzbrukums Zaporižjas sektorā. Vēl gan neesot skaidrs, vai tā būs viena spēcīga ofensīva vai atsevišķi uzbrukumi.
Jau oktobra sākumā pienāca ziņas, ka Krievijas karaspēks ir atsācis uzbrukumus Zaporižjas sektorā, un Kijiva brīdināja par iespējamu Krievijas spiedienu dienvidu reģionā.
Saskaņā ar Ukrainas armijas pārstāvja teikto Krievija apgabalā izvieto apmācītas uzbrukuma grupas, un karaspēks ir pastiprinājis uzbrukumus Zaporižjas civilajai infrastruktūrai ar vadāmām aviācijas bumbām. Ukrainas militārais izlūkdienests paziņoja, ka Krievija uzbrukumā plāno izmantot bruņutehniku un ievērojamu skaitu bezpilota lidaparātu.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien rīkojis štāba sanāksmi, kurā nolēmis stiprināt pretgaisa aizsardzību un palielināt mobilo pretgaisa aizsardzības grupu skaitu, lai veiksmīgāk cīnītos ar Krievijas droniem. Prezidents arī paziņoja par lēmumu būtiski nostiprināt sarežģītākos frontes virzienus – uz Kurahovi un Pokrovsku.
KONTEKSTS:
Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī. Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīgā un spēcīgā pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.
Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.
Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidroja gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem.
2024. gada augustā parādījās pirmās ziņas par Ukrainas iebrukumu Kurskas apgabalā Krievijā, kur ukraiņu karavīri pozīcijas noturējuši līdz šim. Tā ir pirmā reize kopš Otrā pasaules kara, kad Krievijas teritorijas daļu ilgstoši ieņēmis ārvalstu karaspēks.
Neskatoties uz to, Krievijas armija turpina virzību Doneckas apgabalā, pārņemot kontrolē arvien vairāk ukraiņu ciemu un apdzīvotu vietu.
2024. gada oktobrī valsts prezidents Volodimirs Zelenskis plašāku sabiedrību iepazīstināja ar Ukrainas uzvaras plānu, taču Rietumu sabiedrotie to vērtē ar zināmu piesardzību.