Sudāna – piemirstā asinspirts
Pilsoņu karš Sudānā ilgst kopš pagājušā gada aprīļa un, Gazas un Ukrainas karu aizēnots, palicis pasaules uzmanības perifērijā. Tajā pat laikā šis konflikts jau prasījis ne mazāk kā 20 000 dzīvību (lai gan tiek minēti arī krietni lielāki skaitļi) un padarījis par bēgļiem apmēram desmit miljonus cilvēku, no kuriem divi miljoni pametuši valsti.
Tiek lēsts, ka šobrīd karadarbība un ar to saistītā vardarbība, pārtikas un medicīniskās palīdzības trūkums tiešā veidā apdraud vairāk nekā miljons civiliedzīvotāju dzīvības.
Konflikta pamatā ir cīņa par varu starp militāro huntu ar ģenerāli Abdelu Fatāhu al-Burhānu priekšgalā un tā sauktajiem Ātrā atbalsta spēkiem, kas ir savulaik no valdībai lojālām paramilitāristu grupām saformēta struktūra, faktiski – paralēla armija. Ātrā atbalsta spēku varas bāze ir Sudānas dienvidrietumi – Dārfūras provinces dienviddaļa, kur šīs vienības sākotnēji radās no turienes arābu iedzīvotājiem un darbojās kā valdības spēku sabiedrotās, apspiežot nearābu iedzīvotāju pretošanās kustību.
Līdzšinējās kaujas pierādījušas, ka agrākie paramilitāristi lielākoties pārspēj regulāro armiju motivētībā un kaujas spējās, ko valdības spēki pamatā cenšas kompensēt ar pārsvaru aviācijas un artilērijas ziņā.
Jau kopš kara sākuma Ātrā atbalsta spēku rokās ir lielākā daļa galvaspilsētas Hartūmas aglomerācijas, kas atrodas valsts centrā, Zilās Nīlas un Baltās Nīlas satekā. Tāpat tiem izdevies arī sagrābt Zilās Nīlas lejteci uz dienvidiem no galvaspilsētas, tā sašķeļot divās daļās armijas kontrolēto teritoriju valsts dienvidos.
Pēdējās nedēļās valdības spēki mēģina paplašināt savu teritoriju galvaspilsētā, laužoties pāri Nīlas tiltiem, tomēr pagaidām nav ziņu par kādiem nozīmīgiem panākumiem.
Otrs šī pilsoņkara degpunkts šobrīd ir Fašīras pilsēta – pēdējais valdības armijas atbalsta punkts Dārfūras reģionā, kuru cenšas ieņemt Ātrā atbalsta spēki. Pilsētā, kur jau pirms kara dzīvoja apmēram pusmiljons, saplūdis vēl vairāk nekā miljons bēgļu no apkārtējiem apgabaliem.
Pilsētā katastrofāli trūkst pārtikas, pie tam ir pamatotas bažas, ka, ieņēmuši Fašīru, valdības pretinieki izvērsīs pret šiem nearābu iedzīvotājiem genocīdu. Viss liecina, ka pašreiz valdošās huntas un tās pretinieku spēki ir apmēram līdzsvarā un, cerot uz uzvaru, abas puses nav motivētas uzklausīt starptautiskās sabiedrības aicinājumus pārtraukt konfliktu.
Pretēji prognozēm, armija netiek galā
Latvijas Radio komentētājs Eduards Liniņš atzina, ka, konfliktam Sudānā vēl tikai sākoties, nešķita, ka tas izvērtīsies tik dramatisks.
"Likās, ka tie spēki tomēr ir pamatā valdības armijas pusē, kas ir skaitliski lielāka, nu un armija ir armija, bet izrādījās, ka tādā kājnieku kaujas līmenī tomēr ar šiem dažādās kaujas epizodēs visai rūdītajiem cilvēkiem, šiem, kā viņi tiek dēvēti, Ātrā atbalsta spēkiem, armija tomēr netiek galā.
Ja ir runa par kaujām pilsētā, un šajā gadījumā tā ir galvaspilsēta, kas jau pašā kara sākumā krita lielākoties šīs frakcijas rokās, tad cilvēkus, kuri prot pilsētā karot, ir ļoti grūti izsist," pauda Liniņš.
Tas pats vērojams Ukrainā – Krievijai pat salīdzinoši nelielas Ukrainas pilsētas, lai tās ieņemtu, jāpārvērš faktiski drupu kaudzē, un pat tad tas prasa mēnešus. Turklāt skaidrs, ka Sudānas valdība pati pret savu galvaspilsētu tā neizrīkosies, lai to atgūtu.
"Šajā gadījumā runa ir par pilsētu, kas faktiski ir vesela aglomerācija. Tur ir vairāki miljoni iedzīvotāju. Tas ir, kā saka, visai netriviāls uzdevums valdībai. Pie tam tās tehniskās iespējas… Nu viņiem ir kaut kāda aviācija, viņiem ir artilērija, bet tā arī ir, kā salīdzinoši ļoti nabadzīgai valstij, pietiekami zemā līmenī," vērtēja Liniņš.
Bēgļu miljoni
Arī Jegermanis atzina, ka situācija Sudānā ir patiešām traģiska.
"Tie dati ir šausminoši. Gandrīz puse no valsts iedzīvotājiem vai nu dzīvo badā vai milzīgā pārtikas trūkumā. Tie ir kaut kādi 25 miljoni cilvēku. Deviņi miljoni cilvēku valstī ir pārvietoti, viņu mītnes vietās viņi vairs nevar dzīvot. Tā faktiski šobrīd ir lielākā pārvietoto cilvēku grupa pasaulē," norādīja Jegermanis.
Viena daļa cilvēku devušies bēgļu gaitās uz kaimiņvalstīm, bet arī tajās – piecās no septiņām – šobrīd norisinās dažādi konflikti.
"Eiropai šis atkal ir jauns bažu avots par to, cik miljonu bēgļu atkal parādīsies Vidusjūras dienvidu krastā. Ārpus Sudānas devušies divi miljoni – nu nosacīti viena Latvija," atzina Liniņš.
Raudseps viņu papildināja, ka jau šobrīd migrantu nometnē Kalē, kas ir galvenā vieta, no kurienes bēgļi mēģina nokļūt no kontinentālās Eiropas uz Lielbritāniju, vairāk nekā puse migrantu ir no Sudānas.
Kas no tā visa gūst labumu?
"Šis vienmēr ir bijis kaut kādā mērā tāds konfliktu reģions, jo viena lieta, kas tur ir, ir zelts. Šī zelta ieguve, kurš kontrolē piekļuvi zeltam… Apvienotie Arābu Emirāti ir kļuvuši par vienu no galvenajiem Sudānā nelegāli iegūtā zelta atmazgātājiem. Apvienotie Arābu Emirāti gan noliedz, ka viņi piegādātu ieročus kādam grupējumam, bet skaidrs, ka tie ieroči tur kaut kādā veidā nonāk," norādīja Jegermanis.
Līdz šim gan dažādas starptautiskās organizācijas, gan ASV, gan atsevišķas reģiona valstis ir mēģinājušas konfliktus Sudānā izbeigt, ieviešot pat vairākus pamierus, taču nekas nav sniedzis rezultātu, jo ir daudz spēlētāju, kas no šīs asinspirts iegūst, norādīja Raudseps.
"Gints jau minēja Apvienotos Arābu Emirātus, kas ir ļoti cieši saistīti ar Ātrā atbalsta grupas līderi, kurš ir bijis arī ar Vāgneru saistīts. Arī Saudu Arābija tur ir iesaistīta, krievi, protams, un Vāgners tur ir bijis.
Visi šie spēlētāji redz, ka viņi varētu gūt kaut kādu labumu no tā konflikta, un tas nozīmē, ka viņi turpinās vienkārši piemest to kurināmo, lai tas viss turpinātos. Jo viņiem jau ir vienalga par tiem cilvēkiem," pauda Raudseps.
Raudseps arī piekrita, ka Rietumu un pārējās pasaules uzmanību šobrīd pārāk novērš notikumi Tuvajos Austrumos, karš Ukrainā un ASV prezidenta vēlēšanas, lai reāli risinātu situāciju Sudānā.
"Tad vēl kaut kāda Sudāna – kam ir vispār laiks ar to nodarboties? Nemaz nerunājot par to, ka nav jau arī to līdzekļu. Sudāna jau nav vienīgā vieta, turpat blakus ir arī Lībija, kurā arī tagad notiek konflikti," atzina Raudseps.