Nausēda uz otro termiņu valsts galvas amatā piektdien tika inaugurēts Seima sēdē. Kā ierasts, tika dots zvērests un teikta inaugurācijas runa, bet pēc inaugurācijas Viļņas katedrālē norisinājās mise.
Lietuva palielinās ieguldījumus aizsardzībā
Kopš Nausēda pirmo reizi pirms pieciem gadiem nonāca prezidenta amatā, pasaule ir piedzīvojusi un turpina piedzīvot dažādas krīzes. Uz to viņš vērsa uzmanību arī savā runā, paužot nožēlu, ka pasaule piecu gadu laikā ir pietuvojusies bezdibenim, un tas, kas šķitis neiespējams 2019. gadā, tagad ir kļuvis par jaunu realitāti.
"Tajā pašā laikā cilvēce stāv uz iznīcības sliekšņa – klimata pārmaiņas, pandēmija, karš.
Pēdējos piecos gados esam piedzīvojuši daudzus reālistiskus scenārijus, kā cilvēce varētu izdzēst sevi vai atgriezties tumšajos viduslaikos, kur taisnība ir stiprākajam, bet vēsturi raksta tas, kurš ir brutālāks," atzina Nausēda.
Mūsdienu pasaulē, pēc viņa teiktā, Lietuva nav drošs un mierīgs patvērums, jo nieka 600 kilometrus no Viļņas atrodas Ukraina, kur jau trešo gadu norisinās karš, kādu Eiropa nav redzējusi 80 gadus.
"Mūsu valsts, kuras teritoriālo vienotību un neatkarību esam zvērējuši aizsargāt, robežojas ar divām visbīstamākajām valstīm Eiropā," teica Nausēda.
"Bet mums ir mūsu tautas drosme un apņēmība. Mūsu draugu spēks. Un laiks - vissvarīgākais resurss, ko iegūstam pateicoties Ukrainas cīņai -, lai mēs varētu pienācīgi sagatavoties."
Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā patiesi ir mainījis drošības situāciju Eiropā un daudzām valstīm licis pievērsties aizsardzības spēju stiprināšanai. Jo īpaši to dara Baltijas valstis, tai skaitā Lietuva. Kā sacīja Nausēda, Lietuvas eksistenciālo apdraudējumu laikā valsts drošība būs viens no viņa kā valsts galvas svarīgākajiem uzdevumiem.
Raugoties nākotnē, Nausēda norādīja, ka redz tādu Lietuvu, kas būs aizsardzības stiprināšanas piemērs visai NATO aliansei. Viņaprāt, 2029. gadā Lietuvas aizsardzības finansējumam būtu jāsasniedz 4% no iekšzemes kopprodukta.
Tas ļautu Lietuvai attīstīt liela attāluma pretgaisa aizsardzību, raķešu vairogi aizsargātu Baltijas jūras krastus, bet inženiertehniskie nocietinājumi aizsargātu sauszemes robežas.
Nausēda arī solījis aizstāvēt Lietuvas intereses ārpolitikā, atbalstīt Ukrainu un veicināt attiecības ar ASV.
Sola mazināt sociālo atstumtību
Arī iekšpolitikai Nausēda savā runā pieskārās gana daudz. Labklājība un atstumtības mazināšana, kā uzskata Nausēda, ir ne tikai taisnīguma, bet arī nacionālās drošības jautājums.
Nausēda solīja vēl vairāk mazināt sociālo atstumtību, radīt labvēlīgāku vidi ģimenēm un senioriem, kā arī pievērst uzmanību reģioniem, kultūrai un izglītībai. Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka piecos gados starp viņa pirmo un otro zvērestu lietuvieši kopā ir daudz izdarījuši.
"Mēs esam stiprinājuši valsti un visu krīžu un satricinājumu laikā ne tikai saglabājuši tās ekonomiku, bet arī snieguši palīdzīgu roku cilvēkiem, sargājot viņu darbavietas un ienākumus.
Mēs samazinājām plaisu, radījām Lietuvu, kas rūpējas par tiem, kam aprūpe un palīdzība šodien visvairāk nepieciešama."
Lietuvas iedzīvotāji sagaida no Nausēdas dažādu problēmu risināšanu vai vismaz to aktualizēšanu. Taču Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nilsena vērsa uzmanību uz to, ka, no vienas puses, ar prezidenta institūciju tiek saistītas ievērojamas cerības, dažkārt diemžēl pārspīlētas, nenovērtējot institūcijas faktiskās iespējas.
No otras puses, ir kārdinājums ne tikai solīt, bet arī ļauties institucionālai konkurencei, lai parādītu pienesumu un vairotu savu svaru un vērtību. Lai sasniegtu mērķus, viņa aicināja darboties un risināt jautājumus vienoti, komandā, prezidentam kopā ar citiem partneriem.