Dienvidāfrikas Republika sola izmeklēt apsūdzības par ieroču piegādi Krievijai

Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) valdība sola izmeklēt ASV apsūdzības, ka šī Āfrikas valsts slepeni piegādājusi ieročus Krievijai, kas jau vairāk nekā gadu izvērš pilna apmēra karu Ukrainā.

DĀR valdība publiski centusies ieturēt neitralitāti Ukrainas kara jautājumā, tomēr ik pa brīdim tās rīcība ir likusi apšaubīt Pretorijas oficiālo pozīciju.

Dienvidāfrika sola izmeklēt apsūdzības par ieroču piegādi Krievijai
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Krievijas kuģī iekrauti ieroči

ASV rīcībā ir pierādījumi tam, ka pagājušā gada decembrī uz sankcijām pakļauta Krievijas kuģa "Lady R" laikā, kad tas bija pietauvojies DĀR jūras kara flotes dokā Saimonstaunā, slepeni tika uzkrauti ieroči un munīcija, lai to nogādātu Krievijā.

To ceturtdien paziņoja ASV vēstnieks DĀR Rūbens Bridžetijs, piebilstot, ka Vašingtonai šāda rīcība nav pieņemama.

"Dienvidāfrikas veiktā Krievijas apbruņošana mums ir principiāli nepieņemama. Mēs esam pārliecināti, ka šajā kuģī tika iekrauti ieroči.

Esmu gatavs zvērēt pie savas dzīvības par šī apgalvojuma precizitāti. Mums nav izskaidrojuma tam, kāpēc Dienvidāfrika atkāpās no savas neitralitātes politikas. Mēs atzīstam Dienvidāfrikas tiesības uz daudzpusīgām diplomātiskajām attiecībām visā pasaulē ekonomiski, politiski un tā tālāk. Taču mūs uztrauc tas, ka šīs darbības pilnībā neatbilst Dienvidāfrikas paustajai neitralitātei Ukrainas kara jautājumā," sacīja Bridžetijs.

ASV brīdina par sekām

ASV Valsts departaments vēlāk paziņoja, ka šis jautājums ir pārrunāts ar DĀR augstākajām amatpersonām, un norādīja, ka ASV brīdinājusi par sekām valstis, kuras atbalstīs Krievijas nelikumīgo un nežēlīgo karu Ukrainā.

DĀR prezidenta Sirila Ramafosas runasvīrs Vinsents Magvenija bija neapmierināts ar ASV vēstnieka paziņojumu, ko viņš nodēvēja par neproduktīvu.

Magvenija sacīja, ka pensionēta tiesneša vadībā notiks neatkarīga izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai uz Krievijas kuģa patiešām nonāca ieroči.

"Līdz šim mums nav sniegti nekādi pierādījumi, kas apstiprinātu apgalvojumus, ka Dienvidāfrika ir pārdevusi ieročus Krievijai.

Bet šie apgalvojumi tiks izmeklēti," Magvenija sacīja intervijā telekanālam "Newzroom Afrika", piebilstot, ka skandāls neiedragās DĀR tirdzniecību ar ASV.

"Mūsu tirdzniecība ar ASV nav apdraudēta. Attiecības starp Dienvidāfrikas Republiku un ASV saglabājas spēcīgas, veselīgas un dinamiskas."

DĀR ir draudzīgas attiecības ar Krieviju

DĀR nav pievienojusies starptautiskajām sankcijām pret Krieviju. Dienvidāfrikā daudziem ir labvēlīga attieksme pret Maskavu, ņemot vērā PSRS savulaik sniegto atbalstu Dienvidāfrikas cīnītājiem pret nežēlīgo aparteīda režīmu.

Pretorija arī apgalvo, ka ievēro neitrālu pozīciju Krievijas karā pret Ukrainu.

Tomēr rietumvalstis apšauba DĀR neitralitāti, norādot, ka tā patiesībā atbalsta Krieviju.

Februārī DĀR jūras spēki piedalījās kopīgās militārajās mācībās ar Krieviju un Ķīnu, par ko Pretorija saņēma daudz pārmetumu.

Dienvidāfrikas prezidents Ramafosa aicinājis Krievijas līderi Vladimiru Putinu neapmeklēt augustā DĀR plānoto BRICS valstu līderu samitu.

Tam par iemeslu ir Starptautiskās Krimināltiesas izdotais Putina aresta orderis, kas DĀR kā šīs institūcijas dalībvalstij būtu jāpilda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti