Pasaules panorāma

(Zīmju valodā). Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Irānā mīklainos apstākļos saindētas jau simtiem skolnieces

Kādas ir NATO jaunākās dalībvalsts Somijas bruņoto spēku stiprās puses?

Kādas ir NATO jaunākās dalībvalsts Somijas bruņoto spēku stiprās puses?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizvadītās nedēļas sākumā Somija oficiāli noslēdza pievienošanās procesu, lai kļūtu par NATO 31. dalībvalsti. Kādu pienesumu militārā kontekstā alianses jaunākā dalībvalsts dos NATO, un kādas ir Somijas bruņoto spēku stiprās puses?

Neskatoties uz to, ka Somija tikai no aprīļa var oficiāli sēdēt pie NATO valstu aizsardzības ministru galda, tā jau ir bijusi aktīvs dalībnieks dažādās misijās Baltijas jūras reģionā, Ziemeļeiropā, kā arī Somija atvērusi ostas un lidostas NATO spēku mācībām. 

Somija ir viena no valstīm, kas saglabāja obligāto militāro dienestu cauri desmitgadēm – arī miera laikā, atceroties Padomju Savienības uzbrukumu Otrā pasaules kara laikā. Spriedzes klātbūtne reģionā ir jūtama arī mūsdienās.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs norādīja: "Tas, ko jūs redzējāt daudzu gadu garumā, ir Krievijas militārās klātbūtnes palielināšana ziemeļos netālu no Somijas, līdz pat Norvēģijai. Un tas ir noticis daudzu gadu garumā. Mēs esam redzējuši ne tikai Krievijas militāro spēku palielināšanu, bet arī pašlaik pieredzam, ka Krievija un [Vladimirs] Putins ir gatavs izmantot militāru spēku pret kaimiņiem."

Sauszemes spēki

Katru gadu Somija apmāca teju 21 000 cilvēku, kuri tiek iesaukti dienestā. Pēc obligātā dienesta šie cilvēki tiek ieskaitīti armijas rezervistos. Ik gadu no rezervistiem aptuveni 10 000 iziet kvalifikācijas celšanas kursus.

Runājot par tehnisko nodrošinājumu, sauszemes spēku rīcībā ir aptuveni 650 tanku, no kuriem trešdaļa ir Vācijā ražotie "Leopard" modeļa tanki. Vienlaikus Somija tiek dēvēta par valsti, kurai ir Ziemeļeiropā un Rietumeiropā spēcīgākā artilērija, kurā ietilpst aptuveni 1500 dažādu ieroču vienību – haubices, zenītlielgabali un raķešu palaišanas iekārtas. Somija arī paziņojusi par pretraķešu radaru sistēmas iegādi. Vienlaikus valsts izmanto pretgaisa aizsardzības sistēmas "NASAMS2", un tās rīcībā ir aptuveni 650 pretgaisa aizsardzības raķešu, bet jau ir zināms, ka Somija ir parakstījusi līgumus par papildu bruņojuma iegādi.

Somijas sauszemes spēku rīcībā ir arī "Orbiter" tipa bezpilota lidaparāti. Tas, cik daudz ierīču ir valsts rīcībā, netiek izpausts, bet zināms, ka valsts gatavojas iepirkt līdz pat 2000 bezpilota lidaparātu no ASV ražotāja, kura dronus izmanto arī ASV armija. 

Vienlaikus Somijas bruņoto spēku instruktori jau vairākus mēnešus ir iesaistīti Ukrainas karavīru apmācībā darbam ar rietumvalstu bruņojumu. 

Gaisa spēki 

Somijas Gaisa spēku rīcībā pašlaik ir 61 "F-18" iznīcinātājs. 2026. gadā sāksies pakāpeniska šo iznīcinātāju nomaiņa pret modernākajiem iznīcinātājiem pasaulē jeb "F-35" "Lighntning II". Papildus reaktīvajai flotei Somijas Gaisa spēku rīcībā ir vairāki desmiti mācību lidmašīnu, transporta lidmašīnu, novērošanas radaru, kuru darbības rādiuss ir teju 500 kilometru.

Jūras spēki

Somijas Jūras spēku flotē pašlaik ir četri komandkuģi, pieci mīnu kuģi, astoņi raķešu kuģi, trīs pretmīnu kuģi un vairāki desantkuģi. Somijā pašlaik tiek būvētas daudzfunkcionālas un modernas korvetes, kuru nodošana ekspluatācijā paredzēta līdz 2029. gadam. 

Neskatoties uz faktu, ka Somija ir jaunākais NATO biedrs, tā ir bijusi aktīva dalībniece vairākās NATO spēku mācībās, tostarp mācībās virs Baltijas jūras reģiona, kā arī Baltijas jūrā. 

KONTEKSTS:

Somija oficiāli kļuvusi par NATO dalībvalsti.

Somija līdz ar kaimiņvalsti Zviedriju ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums vēl bija jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Somijas gadījumā to paveikušas visas 30 dalībvalstis, bet Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas Turcija un Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti