Japānā piemin Fukušimas AES avārijas gadadienu; reģionā pieaug bažas par plānoto radioaktīvā ūdens ielaišanu okeānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sestdien aprit 12 gadi kopš Japānā notikušās postošās zemestrīces. Deviņas magnitūdas stiprajā zemestrīcē, kas norisinājās 2011. gada martā Japānas ziemeļaustrumos, cieta trīs no sešiem Fukušimas atomelektrostacijas (AES) kodolreaktoriem. Zemestrīce izraisīja milzīgu cunami vilni, kas bojāja reaktoru dzesēšanas sistēmas, padarot katastrofu par otro lielāko vēsturē aiz Čornobiļas. Reģiona citās valstīs pašlaik pieaug bažas par Japānas plānoto Fukušimas atomreaktora dzesēšanas ūdens ielaišanu Klusajā okeānā.

Japānā piemin Fukušimas AES avārijas gadadienu; reģionā pieaug bažas par plānoto radioaktīva ūdens ielaišanu okeānā
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Japānas premjerministrs Fumio Kišida piedalījās katastrofas piemiņas ceremonijā Fukušimas prefektūrā. Ceremonijas laikā premjerministrs sacīja, ka valdība turpinās finansēt atbalstu bojātās atomelektrostacijas ekspluatācijas pārtraukšanai, kā arī turpinās sniegt palīdzību tiem avārijas skarto rajonu iedzīvotājiem, kas vēlas atgriezties dzimtajās mājās. Tikmēr Japānas galvaspilsētā Tokijā desmitiem cilvēku pulcējās piemiņas pasākumā, kas norisinājās vienā no pilsētas centra parkiem, kur arī tika rīkots atomenerģijas izmantošanas pretinieku un aktīvistu mītiņš.

Iepriekš Kišida ir aicinājis atsākt septiņu Japānas atomenerģijas drošības uzraudzības iestādes apstiprināto reaktoru darbību un apsvērt iespēju būvēt "nākamās paaudzes" reaktorus, izmantojot jaunus drošības mehānismus. Japānas laikrakstu "Asahi Shimbun" un "Yomiuri Shimbun" jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākā daļa cilvēku atbalsta reaktoru restartēšanu pirmo reizi kopš 2011. gada. Tomēr neuzticība atomenerģijai joprojām izplatīta aktīvistu vidū, kuri apsūdz Fukušimas atomelektrostacijas operatoru "TEPCO" drošības pārkāpumos, kuri satricināja vietējās kopienas.

Bet Japānas valdība šogad plāno sākt novadīt jūrā vairāk nekā miljonu tonnu reaktoru dzesēšanas ūdens no avārijas skartās Fukušimas AES.

Kā norāda Fukušimas atomelektrostacijas operators "TEPCO", ūdens ir attīrīts no lielākās daļas radioaktīvo izotopu, tomēr tritija līmenis tajā joprojām pārsniedz valsts standartus.

Plānu par radioaktīvā ūdens ielaišanu ir apstiprinājusi Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA), taču tas saskaras ar vietējo zvejnieku kopienu un kaimiņvalstu pretestību. Viena no kaimiņvalstīm ir Ķīna, kas ir paudusi neapmierinātību ar Japānas valdības pieņemto plānu. Fukušimas traģēdijas gadadienas priekšvakarā Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Mao Ņinga nāca klajā ar paziņojumu, kurā norādīja uz Japānas bezatbildīgumu, apstiprinot plānu novadīt radioaktīvu ūdeni jūrā.

"Es vēlos uzsvērt, ka Fukušimas atomelektrostacijas radioaktīvā ūdens novadīšana skar globālo jūras vidi un sabiedrības veselību, kas nav tikai Japānas privātā lieta. Ķīna mudina Japānu uzklausīt visu pušu pamatotās bažas, nopietni pildīt savas saistības, pieņemt stingru starptautisku uzraudzību un zinātniski, atklāti, pārredzami un droši rīkoties radioaktīvā ūdens novadīšanai, tostarp pētot arī citus – ar ūdens ielaišanu jūrā nesaistītus – plānus," sacīja Mao.

Viņa arī uzsvēra, ka pirms padziļinātas apspriešanas un panāktas vienprātības ar visām ieinteresētajām pusēm, tostarp kaimiņvalstīm un attiecīgajām starptautiskajām institūcijām, Japāna nedrīkst brīvi rīkoties un sākt novadīt jūrā radioaktīvu ūdeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti