Panorāma

Ceļā uz Ukrainu dodas humānais konvojs

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

"Nē – Krievijas likumam" vietā Gruzijā tagad "Nē – verdzībai"

Gruzijā protestē pret obligāto militāro dienestu, kurā jauniesauktos izmanto kā lēto darbaspēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Laukums pie Gruzijas parlamenta ļoti reti ir tukšs un kluss. Vieni protesti – pret tā dēvēto Krievijas likumu, kuru piektdien atcēla – beigušies, bet nākamie sākas. Sestdien tur pulcējās cilvēki, kuri iebilst pret obligāto militāro dienestu, kas Gruzijā darbojas gluži kā padomju laikos.

Protesti ar saukli "Nē – Krievijas likumam" Gruzijā noslēgušies, taču sākas jauni – šoreiz ar saukli "Nē – verdzībai". Tajos studenti protestē pret obligāto militāro dienestu.

Gruzijā šobrīd darbojas gan profesionālais dienests, gan obligātais. Tajā tiek iesaukts ikviens vīrietis vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Izņēmumi – vismaz divu bērnu tēvi, cilvēki ar veselības problēmām, reliģisko draudžu darbinieki un studenti – bet tikai uz studiju laiku. Pēc grāda iegūšanas jaunietis nevar sākt karjeru savā specialitātē, jo vismaz gads jāvelta armijai.

Tā laikā gan nekādas militārās prasmes nevar iegūt, jo jauniesauktie tiek izmantoti kā lētais darbaspēks, kas apsargā dažādus valsts objektus – cietumus, slimnīcas, valdības iestādes.

Atalgojums – aptuveni 30 eiro mēnesī, ar ko izdzīvot nevar. Tādēļ obligāto dienestu gruzīni ironiski sauc par "verdzību", bet zoļļus – par "viškās sēdētājiem" vai "šlagbaumu cilātājiem".

"Es personīgi padomātu un, iespējams, dotos dienestā, arī citi tā darītu, ja tur varētu iegūt militāras prasmes savas valsts aizstāvēšanai. Bet jauniesauktie tiek izmantoti tikai kā bezmaksas darbaspēks. Tādēļ mēs protestējam," skaidroja protesta dalībnieks Šmagi.

"Valdība ar varu savāc mūsu puišus un liek strādāt sev par durvju atvērējiem. Viņi netiek apmācīti, kā cīnīties vai lietot ieročus, viņi nesaņem gandrīz nekādu algu, bet tiek nodarbināti kā vergi," stāstīja protesta dalībniece Salome.

Savukārt protesta dalībnieks Aleksandrs uzsvēra: "Neviena valdība nedrīkstētu kādu ar varu piespiest doties militārajā dienestā. Šo lēmumu var pieņemt tikai pats cilvēks ar brīvu gribu bez kādas piespiešanas."

Gruzijas parlamenta deputāts Hermans Sabo ("Girči") norādīja: "Tā ir cilvēku dzīvju postīšana. Viņiem ir banku kredīti, ir saistības. Ja viņus uz gadu iesauc armijā, tad ģimenei viņi jāuztur, jo citādi cilvēks paliek pavisam bezcerīgā situācijā."

Lai izvairītos no armijas, jaunieši cenšas izmantot caurumus pašreizējos likumos. Visbiežākais – uzdoties par baznīcas kalpiem.

Šim nolūkam ar liberāli noskaņotās opozīcijas partijas "Girči" atbalstu reģistrēta īpaša draudze "Bībeliskās brīvības baznīca". Tā visiem gribētājiem par simbolisku samaksu izsniedz izziņas, ka viņi ir priesteri un līdz ar to – atbrīvoti no dienesta.

Valdošā koalīcija iecerējusi šo likuma "caurumu" aizvērt un no dienesta atbrīvot tikai pareizticīgo baznīcas priesterus. Savukārt opozīcija "Griči" ķērusies pie ielu protestiem, lai atceltu obligāto dienestu.

"Tā būtu reliģiska diskriminācija, ja citu baznīcu kalpotājus iesauktu armijā, atbrīvojot vienīgi pareizticīgos. Tas nav pieņemams!" uzsvēra Hermans Sabo. "Mēs plānojam civilās nepakļaušanās akcijas. Cilvēkus, kuri nevēlas doties armijā, fiziski aizstāvēsim no rekrutētājiem."

Aptuveni divu stundu ilgajā protesta akcijā skanēja saukļi, runas un dziesmas. Bet kopumā pasākums noritēja mierīgi, šoreiz bez uzbrukumiem parlamentam vai sadursmēm ar policiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti