Lai cīnītos pret Krievijas uzbrukumiem, Ukrainas armija izmanto visus pieejamos līdzekļus, tostarp militāro tehniku, kuru sabojājuši vai pametuši iebrucēju karavīri, pastāstīja Ukrainas karavīrs Viktors:
"Šis ir krievu tanks "T72 M". Puiši to mums ieguva kaujā. Tagad mēs to izmantojam, cīnoties pret okupantiem ar viņu pašu ieročiem. Tas bija sabojāts. Tankam nomainīts motors un ātrumkārba. Atdeva mums – lūdzu, brauciet.
Iekāpām un aizbraucām. Puiši palīdzēja ar rezerves daļām. Bijām arī pirmajās frontes līnijās. Šauj labi."
Šo trofejas tanku ukraiņi izmanto kaujās pie Kupjanskas. Tagad mobilajā darbnīcā labots stobrs, un tanks ir gatavs atgriezties kaujas laukā. Lai padarītu tanku drošāku, ukraiņu mehāniķi tam uzlikuši speciālus aizsargus.
"Piemetināja papildu bruņas. Puiši uztaisīja, izdomāja. Sanācis labi. Man patīk. Mums bija kauja. Vadāma prettanku raķete šāva uz mums, plāksnes pasargāja. Komandieri kontuzēja. Mēs arī nokļuvām slimnīcā. Bet tomēr tās [bruņas] labi nostrādāja," atklāja Viktors.
Pēc dažādām aplēsēm Ukrainas spēku rīcībā varētu būt nonākuši vairāki simti Krievijas tanku, kuri tiek remontēti un uzlaboti. Ja vajag, tehniku varot remontēt arī frontes apstākļos,
jo mobilajā remontdarbnīcā, kas ierīkota smagajā armijas automašīnā, ir visi nepieciešamie instrumenti.
Kā palīdzību no Rietumiem Ukraina ir saņēmusi simtiem kaujas mašīnu un citas tehnikas vienību. Kā pastāstīja Ukrainas karavīri, tehnika lielākoties lūst, braucot pa bezceļiem. Remontējot transportu, jāklausās, vai gaisā nedzird lidaparātu vai dronu rūkoņu, jo tad jāslēpjas.
Smago bruņu tehniku ukraiņi remontē arī īpašos depo, kas izvietoti tiešā frontes tuvumā, lai kaujas mašīnas pēc iespējas ātrāk var atgriezties cīņas laukā.
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.
Pretuzbrukuma gaitu apgrūtina efektīvu uzbrukuma ieroču trūkums, mīnu lauki un Krievijas okupācijas spēku nocietinātās pozīcijas, tomēr Ukrainas armija pamazām virzās uz priekšu.