Saūda Arābijas un Omānas pārstāvji ierodas Jemenā uz miera sarunām ar hutiešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saūda Arābijas un Omānas delegācijas ir sākušas pastāvīgā miera sarunas ar Irānas atbalstītajiem hutiešu nemierniekiem Jemenas galvaspilsētā Sanā. Sarunas ir daļa starptautiskajiem centieniem izbeigt deviņus gadus ilgušo Jemenas karu. Miera sarunu process norisinās nepilnu mēnesi pēc Saūda Arābijas un Irānas diplomātisko attiecību atjaunošanas.

Saūda Arābijas un Omānas pārstāvji ierodas Jemenā uz miera sarunām ar hutiešiem
00:00 / 02:41
Lejuplādēt

Pirms miera sarunu uzsākšanas Saūda Arābija un hutiešu puse veica kara gūstekņu apmaiņu. Jemenā atgriezās 13 gūstekņi, savukārt Saūda Arābijai tika nodots viens gūsteknis. Kā vēsta aģentūra "Reuters", hutiešu nemiernieki tuvākajā laikā atbrīvos vēl 887 kara gūstekņus.

Saūda Arābijas un Omānas pārstāvji Sanā veica pārrunas ar Jemenas hutiešu Augstākās politiskās padomes līderi Mahdi Al-Mašatu. Tikšanās laikā hutiešu līderis atzīmēja, ka viņa vadītā padome tiecas pēc "cieņpilna miera", uzsverot, ka Jemena vēlas sasniegt "brīvību un neatkarību".

Tikmēr hutiešu kontrolētā mediju aģentūra "SABA" paziņoja, ka miera sarunu uzmanības centrā bija jautājumi par Saūda Arābijas īstenotās ekonomiskās blokādes pārtraukšanu, kas izraisīja smagu humanitāro krīzi Jemenā.

Hutiešu puse vēlas panākt tās kontrolēto kuģu ostu un lidostas darbības atjaunošanu.

Hutiešu Augstākās politiskās padomes pārstāvji sarunā ar aģentūru "Reuters" pavēstīja, ka īpaša uzmanība pārrunu laikā tika arī pievērsta jautājumam par ārzemju karaspēka izvešanu no Jemenas.

Tikmēr "Sanas Stratēģisko pētījumu centra" pētnieks Abdulganijs Al-Irjani telekanālam "Al-Jazeera" skaidroja, ka "abas militārajā konfliktā iesaistītās puses ir nogurušas no kara". Taču pētnieks uzsvēra arī to, ka citi Jemenas politiskie spēki vismaz pagaidām nav piesaistīti miera sarunu procesam.

"Jemenu šobrīd kontrolē vairāki bruņoti grupējumi, kuri kontrolē dažādus finanšu līdzekļu plūsmas avotus," sacīja Al-Irjani. Viņš atzīmēja, ka miera sarunu gala rezultāts būs atkarīgs arī no tā, vai šie grupējumi spēs sasniegt vienprātību par valsts iekārtu.

Tikmēr telekanāla "Al-Jazeera" žurnālists Hašems Ahelbara televīzijas ēterā uzsvēris, ka Jemenas iekšpolitiskā situācija ir diezgan sarežģīta. Līdz ar to miera sarunas varētu ievilkties uz ilgu laiku.

Ahelbara uzsvēris, ka hutiešu puse vēlas panākt to, ka Jemenas politiskie procesi būtu pilnīgi neatkarīgi no ārējās ietekmes. "Hutieši nevēlas, lai Jemena politiski būtu atkarīga no Persijas līča valstīm, nedz arī no ASV," sacīja Ahelbarra. Viņš arī uzsvēra, ka šobrīd ASV arī nav iespēju vairot savu ietekmi Jemenā.

"Šobrīd ir jārunā ar hutiešiem, lai sasniegtu jebkādu rezultātu. Viņiem ir tāda pozīcija - pilnīgi antiamerikāniskia. Viņi saka, ka lielākā problēma, ar kuru viņi saskaras šajā reģionā, ir amerikāņu iejaukšanās tajā," sacīja Ahelbarra.

Apvienoto Nāciju Organizācijas īpašais sūtnis Jemenā Hanss Grundbergs tikmēr raksturoja notiekošās miera sarunas kā "reālu progresu ceļā uz ilgstošu mieru" kopš kara sākuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti