Jau vēstīts, ka abu līderu sarunas centrā būs notiekošais Tuvajos Austrumos. Izraēla turpina karot divās frontēs – gan Gazā pret "Hamās", gan Libānā pret "Hizbullāh" –, un pagaidām nekas neliecina par Izraēlas gatavību apstāties. Joprojām nav skaidrs, kad un kā Izraēla atbildēs uz Irānas pagājušās nedēļas uzbrukumu ar gandrīz 200 ballistiskajām raķetēm.
ASV ir Izraēlas galvenās sabiedrotās, ar kuru piegādātajiem modernajiem ieročiem izraēlieši veic militārās operācijas pret teroristu grupējumiem. Baidena administrācija nav slēpusi neapmierinātību ar to, ka Izraēlas triecienos pa "Hamās" un "Hizbullāh" pozīcijām ir pārāk daudz civiliedzīvotāju upuru. Baidens arī ir kritizējis Netanjahu par to, ka viņam nav skaidra stratēģija, kā izbeigt karu.
Vairākas ASV amatpersonas medijiem ir sacījušas, ka Baidens telefonsarunā ar Netanjahu mēģinās pārliecināt Izraēlas līderi ierobežot uzbrukumus Irānai, lai neizsauktu jaunu atbildi no islāma republikas un neizraisītu plašāku karu Tuvajos Austrumos.
Baidens un Netanjahu sarunāsies pēc gandrīz 50 dienu pārtraukuma. Tātad viņi nav sarunājušies jau kopš augusta beigām, kas tikai apliecina, cik saspringtas pašlaik ir abu sabiedroto attiecības.
Līderu saruna notiks dienu pēc tam, kad atklātībā parādījās fragmenti no amerikāņu žurnālista Boba Vudvarda jaunākās grāmatas, kas saucas "War" ("Karš"). Grāmatā ir apgalvots, ka Baidens, paužot savas dusmas par Izraēlas rīcību Gazā, saviem padomniekiem ir sacījis, ka Netanjahu ir "kuces dēls" un "slikts cilvēks". Baidens arī esot teicis, ka Netanjahu mērķis nav sakaut "Hamās", bet gan tikai īstenot savas politiskās intereses ar kara palīdzību.
Vudvarda grāmatā ir atreferēta arī kāda no Baidena telefonsarunām ar Netanjahu, un tajā Baidens Netanjahu esot teicis, ka Izraēla visā pasaulē arvien vairāk tiek uztverta kā "bandītiska valsts".
Trešdien Vašingtonā vajadzēja ierasties Izraēlas aizsardzības ministram Joavam Galantam, lai tiktos ar ASV aizsardzības sekretāru Loidu Ostinu. Tomēr vizīti pēdējā brīdī atcēla. Tas esot noticis pēc Netanjahu pavēles.
Eksperti nesaista lielas cerības ar Baidena un Netanjahu telefonsarunu.
Piemēram, bijušais NATO spēku komandieris Eiropā Džeimss Stavridis domā, ka Baidena administrācijai ir maza ietekme pār Netanjahu lēmumiem, kas ir saistīti ar karu Gazā, Libānu un iespējamiem atbildes uzbrukumiem Irānai.
"Baidena administrācija ir ļoti centusies panākt pamieru Gazā, tā mēģina panākt pamieru ar "Hizbullāh", kā arī mudina izraēliešus mēreni reaģēt uz Irānas uzbrukumu. Izraēla gatavojas atbildēt un atbildēt spēcīgi, bet pēc tam bumba jau būs Irānas pusē, un tad mēs redzēsim, vai patiešām var izvērsties plašāks karš. Tas ir ļoti satraucoši. Baidena administrācija centīsies kontrolēt notikumus, taču ASV nav daudz reālu iespēju to tieši ietekmēt," Stavridis sacīja intervijā telekanālam "NBC News".
Stavridis uzskata, ka proporcionāla Izraēlas atbilde uz Irānas neseno raķešu uzbrukumu būtu triecieni pa Irānas militāri rūpnieciskajiem objektiem, piemēram, ballistisko raķešu ražotnēm.Netanjahu sabiedrotie uzskata, ka vislabākā Izraēlas atbilde būtu triecieni pa Irānas kodolobjektiem.
Rietumvalstis uztrauc tas, cik daudz kara krustugunīs turpina ciest civiliedzīvotāji. Lai palīdzētu Libānas cilvēkiem, Eiropas Savienība izveidojusi humānās palīdzības gaisa tiltu.
"Eiropas Savienība mobilizē visus tai pieejamos ārkārtas rīkus, lai palīdzētu Libānai un tās cilvēkiem. Šodien mēs uzsākam humānā gaisa tilta operāciju – tiks piegādātas higiēnas preces, segas, patvēruma komplekti papildu medikamentiem, ko jau sūtījām. Mēs esam palielinājuši humānās palīdzības apjomu Libānai līdz 100 miljoniem šogad," pavēstīja Eiropas Komisijas pārstāvis Balazs Ujvari.
Neskatoties uz nepagurstošajiem diplomātiskajiem pūliņiem, Rietumiem nav izdevies panākt pamieru reģionā. Kritiķi uzskata, ka ASV nevar apgādāt Izraēlu militāri un vienlaikus censties ietekmēt tās rīcību, tikmēr Baidena atbalstītāji pauž, ka bez viņa iejaukšanās Izraēla būtu iegājusi Libānā vēl agrāk.
Aizvadītās diennakts laikā Izraēla uzbrukusi teju divsimt ar "Hizbullāh" saistītiem mērķiem. Kopš Izraēla paplašināja iebrukumu Libānā, tā virzās arvien dziļāk valstī no vairākiem virzieniem.
Arī grupējums turpina raidīt raķetes pret Izraēlu.
"Hizbullāh" raķešu triecienos Izraēlai, gājuši bojā divi cilvēki, vēsta aģentūra BBC. Arī pats grupējums paziņojis, ka šodien pret Izraēlu raidījis vairākus raķešu uzbrukuma viļņus.
Daudzviet Izraēlas ziemeļos bija dzirdama gaisa trauksme un cilvēkus aicināja patverties drošībā. Izraēlas pretgaisa aizsardzība notriekusi lielāko daļu raķešu. Izraēla pēdējās diennakts laikā veikusi vairākus uzlidojumus dziļi Libānas teritorijā.
Kā vēsta gaisa spēku pārstāvji, diennakts laikā trāpīts vairāk nekā 180 ar grupējumu "Hizbullāh" saistītos mērķos. Vairākas apšaudes notiek arī Libānas un Izraēlas robežas tuvumā. Grupējuma pārstāvji norāda, ka atsituši vairākus Izraēlas spēku uzbrukumus, taču armija vien norāda, ka apšaudēs Libānas dienvidos ievainots viens karavīrs.
Netanjahu vērsies pie Libānas cilvēkiem, aicinot viņus stāvēt pretim "Hizbullāh".
"Vai atceraties, kad jūsu valsts tika dēvēta par Tuvo Austrumu pērli? Es atceros. Tad kas notika? Tirānu un teroristu banda to iznīcināja. Izraēla atvilka spēkus no Libānas pirms 25 gadiem. Bet valsts, kas patiesībā uzveica Libānu, bija nevis Izraēla, bet Irāna. Irāna, kas finansē un apbruņo "Hizbullāh" savu interešu aizstāvībai uz Libānas rēķina. "Hizbullāh" pārvērsusi Libānu par Irānas militāro bāzi," viņš sacīja.