Eiropas Savienības vēstnieks: Gruzijas iestāšanās blokā ir apturēta

Eiropas Savienība (ES) ir pieņēmusi lēmumu apturēt Gruzijas iestāšanās procesu valstu blokā. Par to otrdien paziņoja Eiropas Savienības vēstnieks Gruzijā Pāvels Herčiņskis.

Diplomāts pavēstīja, ka 27 valstu bloks jau ir iesaldējis 30 miljonus eiro, kas tika paredzēti atbalstam Gruzijas aizsardzības stiprināšanai. Pēc vēstnieka teiktā, Eiropas Savienības valstu līderiem nav skaidrs, kādi ir pašreizējās Gruzijas valdības nodomi.

Rietumvalstu sašutumu izpelnījās nesen Gruzijā pieņemtais likums par "ārvalstu aģentiem", ko Gruzijas valdība pieņēma par spīti ES un ASV iebildumiem. Gruzijai tiek pārmests, ka šis likums ir pārāk līdzīgs Krievijā pieņemtam likumam, ko Vladimira Putina režīms izmanto opozīcijas apspiešanai.

"Ja valdība vēlas mainīt savu virzienu, Gruzija nevarēs virzīties ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā. [..] Šis patiešām ir sirdi plosoši. Taču diemžēl [ES līderiem] nebija citas izvēles," atzina ES vēstnieks Gruzijā.

"Mēnešiem un mēnešiem mēs bijām sūtījuši ļoti skaidrus signālus: ja likums par ārvalstu ietekmes pārskatāmību tiks pieņemts, būs sekas. Likums ir pieņemts. Diemžēl tagad ir pienācis laiks sekām.

Šī lēmuma pirmais upuris, ja tā varu teikt, ir Gruzijas aizsardzības spēki. Man personīgi šis ir sirdi plosoši, bet tas ir tikai pirmais solis. Un sekos nākamie."

KONTEKSTS:

Gruzijā plašus protestus izraisīja valdības rosinātais likumprojekts par "ārvalstu aģentiem". Tas paredz iekļaut "ārvalstu aģentu" sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm.

14. maijā likums tika pieņemts trešajā un galīgajā lasījumā.

Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" aizstāv šo likumprojektu un uzsver, ka Gruzijas sabiedrībai jāzina, kuras organizācijas saņem ārvalstu finansējumu.

Taču likumprojekts izpelnījies salīdzinājumus ar Krievijas 2012. gadā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Pret likumprojektu iebilda arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kura uzlika tam veto. Taču valdošā partija izmantoja iespēju to apiet ar balsu vairākumu parlamentā. Gruzijas parlamenta priekšsēdētājs likumu parakstījis, līdz ar to tas ir pieņemts. 

Rietumvalstis brīdina Gruzijas valdību, ka likumprojekta stāšanās spēkā būs nopietns šķērslis Gruzijas ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti