Meža ugunsgrēku izraisīto smogu Kanādā un ASV saista ar klimata pārmaiņu ietekmi

Kanādā turpina plosīties plaši mežu ugunsgrēki, un dūmi izplatījušies ne tikai pašā Kanādā, bet sasnieguši arī Amerikas Savienotās Valstis. Tie skāruši ASV austrumu daļu, ietinot Ņujorku un Vašingtonu oranžā dūmakā un ievērojami pasliktinot gaisa kvalitāti.

Kanādā šobrīd plosās vairāki simti aktīvu ugunsgrēku, no kuriem daudzi ir nekontrolējami. Izdeguši teju četri miljoni hektāru, evakuēti vairāk nekā 20 000 cilvēku. Lai gan mežu ugunsgrēku sezona ir tikai sākusies, valstī kopumā jau plosījušies vairāk nekā 2000 ugunsgrēku.

Meža ugunsgrēku izraisīto smogu Kanādā un ASV saista ar klimata pārmaiņu ietekmi
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Klimata pārmaiņas jūtamas arvien vairāk

Palīdzēt glābējiem uz ugunsgrēku skartajām teritorijām devušies simtiem bruņoto spēku karavīru, asistējot gan pārtikas piegādēs iedzīvotājiem, gan glābšanas darbos. Kanāda saņem palīdzību arī no ārvalstīm, tostarp no ASV un Eiropas Savienības.

Ugunsgrēki ietekmējuši skolu darbību un brīvdabas pasākumus.

Kanādas premjers Džastins Trudo šo ugunsgrēku sezonu nodēvējis par postošāko valsts vēsturē.

"Diemžēl pēdējos gados esam pieredzējuši, ka ārkārtēju laikapstākļu intensitāte un ietekme uz kanādiešiem, kā arī to radītās izmaksas ģimenēm, provincēm un federālajam budžetam ir palielinājušās. Pēdējo gadu laikā mēs esam redzējuši postošus plūdus. Esam redzējuši, ka pagājušajā gadā viesuļvētra "Fiona" skāra mūs spēcīgāk nekā iepriekš pieredzētās viesuļvētras. Un šogad pieredzam vissmagāko ugunsgrēku sezonu, kāda jebkad ir bijusi visā valstī. Tāpēc mums ir jāturpina pielāgoties tam, ko mēs darām."

ASV lielpilsētas pārklājis smogs

Ugunsgrēku radītie dūmi izplatījušies ne tikai Kanādā, bet sasnieguši arī Amerikas Savienotās Valstis, oranžā kodīgā dūmakā un asā deguma smakā ietinot austrumu daļu, tostarp tādas lielās pilsētas kā Ņujorka un Vašingtona. Gaisa piesārņojuma līmenis tur pārsniedzis to, kāds parasti sastopams pilsētās Dienvidāzijā un Ķīnā.

"Šorīt smogs nav tik ļoti redzams, bet iepriekšējās dienās viss izskatījās kā miglā tīts," sarunā ar Latvijas Radio stāsta Vašingtonā dzīvojošā latviete Sandra Strenga.

"Acis sāka asarot, degunā bija tāda dedzinoša sajūta. Ja bija jāiet ārā, lietojām sejas masku. Gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kam ir elpošanas ceļu slimības, vispār neiesaka doties ārā."

Gaisa kvalitāte joprojām ļoti slikta

Brīdinājumi par bīstamu gaisa kvalitāti skāruši aptuveni 111 miljonus amerikāņu. Dūmaka ietekmējusi avioreisus, skolu darbu un brīvdabas pasākumu norisi. Ņujorkas mērs Ēriks Adamss aicināja iedzīvotājus palikt iekštelpās.

Amatpersonas pilsētā izdalīja sejas maskas dzelzceļa stacijās, autobusu stacijās un parkos un paziņoja, ka valsts skolas no šodienas pāriet uz tālmācību.

"Es biju domājis šodien vilkt masku, bet aizmirsu to izdarīt. Bet mēs paliekam mājās, un arī bērniem visas aktivitātes notiek iekštelpās," stāsta kāds ņujorkietis.

Piektdien dūmaka ir kļuvusi mazāka, tomēr gaisa kvalitāte saglabājas ļoti slikta. Vides aktīvisti jau izmanto radušos situāciju Kanādā un ASV, lai atgādinātu par klimata pārmaiņu postošo ietekmi.

Arī Baltā nama saimnieks Džo Baidens norādījis, ka ugunsgrēki Kanādā ir vēl viens spilgts atgādinājums par klimata pārmaiņu ietekmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti