Arvien vairāk liecību norāda uz Krievijas vainu Kahovkas HES spridzināšanā

Norvēģijas seismiskā tīkla (NORSAR) eksperti Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosta iznīcināšanas dienā spēkstacijas rajonā fiksējuši sprādzienu, teikts organizācijas tīmekļa vietnē.

Reģionālo seismisko staciju dati liecina, ka sprādziens notika 6. jūnijā plkst. 02.54 pēc vietējā laika. Aptuveni tajā pašā laikā sagruva aizsprosts.

"Mēs redzam koncentrētu enerģijas impulsu, kas ir tipisks sprādzienam," ASV radiostacijai NPR sacīja NORSAR seismologs Volkers Oje.

Savukārt NPR norāda, ka eksperti nav spējuši precīzi noteikt sprādziena vietu – pēc viņu datiem, tas noticis 20–30 kilometru rādiusā ap Kahovkas HES.

Tajā pašā laikā Oje radiostacijai uzsvēra, ka sprādzieni šajā vietā notiek reti, tāpēc to diez vai var uzskatīt par sagadīšanos.

NORSAR lēš, ka notikuma seismiskais spēks bija no vienas līdz divām magnitūdām.

ASV satelīti naktī uz 6. jūniju fiksējuši sprādzienu Kahovkas HES, vēstīja laikraksts "New York Times", atsaucoties uz vārdā neminētām amerikāņu amatpersonām.

Infrasarkanie sensori reģistrējuši siltuma signālu, kas var norādīt uz spēcīgu sprādzienu, sacījuši avoti. "New York Times" norādīja, ka sprādziens varēja būt nejaušs. Pierādījumu, ka tas bijis tīšs, pagaidām nav.

Atbilstoši jaunākajiem datiem plūdos, kas izraisījās pēc aizsprosta sabrukšanas, dzīvību zaudējuši vismaz 13 cilvēki.

Telefonsarunā Krievijas spēki atzīst Kahovkas HES spridzināšanu

Ukrainas Drošības dienests piektdien paziņojis, ka pārtverta telefonsaruna apstiprina, ka hidroelektrostaciju uzspridzināja okupantu diversijas grupa. Telefonsarunā kāda Krievijas militārpersona saka, ka dambi nav uzspridzinājusi Ukraina, bet gan Krievijas diversijas grupa. Mērķis esot bijis nobiedēt Ukrainu, tomēr viss neesot noticis pēc plāna.

"Okupanti gribēja šantažēt Ukrainu, uzspridzinot aizsprostu, un izraisīja tehnogēnu katastrofu mūsu valsts dienvidos. Par to okupanti viens otram stāsta telefonsarunā, kuru izdevās pārtvert," ziņo dienests.

Ukrainas Drošības dienesta pārtvertā Krievijas okupantu saruna par Kahovkas HES uzspridzināšanu

Galvenā problēma ir tā, ka tas HES, izrādās, atdzesē kaut kādu viņu atomreaktoru.

Nu, normāli paši sev sataisīja nepatikšanas.

Nē, to taču mūsējie izdarīja! To ne viņi, bet mūsējie izdarīja!

Tu ko? Mūsējie? Bet teica, ka ukraiņi uzlaida gaisā.

Tur neuzlaida gaisā. Tur bija tā mūsu diversantu grupa. Viņi gribēja...nu tā kā pabaidīt ar to dambi. Bet viss notika ne pēc plāna, plašāk, kā bija plānots.

Skaidrs! Tagad tur nosegs tāpat kā Čornobiļā, ja?

Nu... Tā ir 50. gadu būve, ātri sagruva. Un turpat, mazliet zemāk bija safari parks, ap tūkstošiem dzīvnieku gāja bojā.

Skaidrs.

Arī Eiropas Savienības augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels atzinis, ka dambja saspridzināšanā vainojama Krievija.

Ukraina: Plūdos miruši pieci cilvēki

Pēc Ukrainas sniegtajām ziņām, dambja pārraušanas izraisītajos plūdos gājuši bojā pieci cilvēki, tikmēr Krievijas kontrolētajā daļā vietējās amatpersonas ziņoja par astoņiem upuriem.

Starptautiskās organizācijas brīdināja, ka upuru skaits var vēl būtiski augt. Glābšanas un katastrofu seku likvidācijas darbi joprojām turpinās. Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) palīdzības organizācijas noraidīja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska pārmetumus par to, ka no organizācijas puses neesot bijusi atbilstīga reakcija.

ANO apgalvo, ka organizācijas darbinieki plūdu skartajā zonā ieradušies ātri un ka piektdien ieradīsies konvojs ar ārkārtas palīdzību.

Pēc ANO datiem, Ukrainas kontrolētajā daļā plūdos skarti 17 tūkstoši cilvēku, bet par Krievijas kontrolēto daļu datu nav, jo ANO tai nav piekļuves. Taču mediji ziņo, ka daudzi meklē palīdzību tieši okupantu kontrolētajā daļā.

Ūdens līmenis vairākās vietās lēnām sāk kristies, tomēr daudzi cilvēki joprojām ir iesprostoti savos īpašumos.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti