Baltais nams vaino Trampu «haotiskajā» karaspēka izvešanā no Afganistānas

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija vaino viņa priekšteci Donaldu Trampu 2021.gada "haotiskajā" karaspēka izvešanā no Afganistānas, ko pavadīja arī cilvēku bojāeja.

ASV Baltais nams publicēja 12 lappušu garu analītisko dokumentu, kurā tas neuzņemas atbildību par karaspēka izvešanas procesu. Dokumentā teikts, ka Baidens ir bijis "nopietni ierobežots" ar Trampa pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz Afganistānu.

Īso analītisko dokumentu sagatavoja ASV Nacionālās drošības padome, nevis kāda no neatkarīgajām institūcijām.

Dokumentā tiek atzīts, ka ASV un tās sabiedroto evakuācijai no Afganistānas bija jāsākas agrāk, taču vaina par kavēšanos tiek uzlikta Afganistānas valdībai un bruņotajiem spēkiem, kā arī ASV militārpersonu un izlūkdienestu aprindām.

Analītiskajā dokumentā arī pausta kritika par izlūkdienestu pārlieku optimistisko vērtējumu par Afganistānas armijas gatavību cīnīties pret talibiem, un teikts, ka Baidens ievērojis militārpersonu ieteikumus par ASV karaspēka izvešanas tempu.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Tomēr Savienoto Valstu ilgākais karš tika noslēgts visai haotiski, daudziem ASV un ārpus tām kritizējot Baltā nama saimnieku Baidenu un militārpersonas par nevērīgo un sasteigto karaspēka izvešanu.

Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums "Taliban", kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Lai gan "Taliban" solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti