Jau pats misijas sākums nebija gluds. Aviācijas industrijas milža "Boeing" kosmosa kuģa "Starliner" startu divas reizes nācās atlikt tehnisku iemeslu dēļ. Lidojums aizkavējās vairākus mēnešus. Līdz beidzot 5. jūnijā NASA astronauti Berijs Vilmors un Sunita Viljamsa devās uz Starptautisko Kosmosa staciju.
Kuģim pamanīja nelielu hēlija noplūdi, taču lidojuma kontrolieri secināja, ka tas var droši lidot, un, kā toreiz uzsvēra NASA pārstāvji, – "Starliner" komandierim Vilmoram un otrajai pilotei Viljamsai briesmas nedraudot.
Kuģis veiksmīgi saslēdzās ar staciju, bet tad atklājās bojājumi, kuru dēļ atpakaļceļam uz Zemi kuģi vairs nevar izmantot.
"Cilvēki, kas tiek atlasīti astronautu darbam, tiek atlasīti ar tādām īpašībām un spējām, lai šādās kritiskās situācijās nekristu panikā, bet adekvāti turpinātu strādāt un pildītu savus uzdevumus.
Psiholoģiski un fiziski viņi ir gatavi tādiem pārbaudījumiem," norāda kosmosa nozares eksperts Pauls Irbins.
NASA un "Boeing" inženieri apspriež vairākas iespējas, kā atvest astronautus mājās. Ja ātrāk neizdosies, Viljamsa un Vilmors varētu atgriezies vien nākamā gada 25. februārī ar kompānijas "Space X" kuģi.
Apgādes ziņā astronautiem problēmu nav. Stacijā var uzturēties ilgi. Kosmosa stacija regulāri saņem piegādes no Zemes ar kravas kuģiem, kuri atved ēdienu, ūdeni, gaisu.
"Grūtākais astronautiem situācijā, kad viņi ir ieslēgti un nezina, kad viņi atgriezīsies, ir tieši tā neziņa. Astronautiem, kam ir ieplānots ilgs darbs SKS, darba ikdiena ir saplānota, ļoti aizņemta, katru dienu ir intensīvs grafiks. Tiem cilvēkiem, kam nav šāds grafiks izstrādāts, varbūt ir grūtāk," pieļauj Irbins.
NASA astronautiem Vilmoram un Viljamsai bija jāpārbauda kuģa "Starliner" sistēmas, pirms ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa aģentūra to sertificē izmantošanai komerciālo lidojumu programmā.
Ja neizdosies novērst ķibeles ar kuģi un ja astronautus mājās atgādās kompānija "Space X", tas būs liels sitiens lidmašīnu būvētāja "Boeing" kosmiskajām ambīcijām.
"Boeing" konkurē ar "Space X", kuru savām misijām NASA izraudzījās jau pirms vairākiem gadiem.