Polijas valdībai nākas taisnoties par «Krievijas ietekmes aģentu» likumu

Eiropas Komisija (EK) sāks tiesvedību pret Poliju saistībā ar pretrunīgi vērtētas institūcijas izveidi, kuras uzdevums ir izmeklēt "Krievijas ietekmi". EK uzskata, ka daži šī likuma noteikumi ir nedemokrātiski un tiks izmantoti, lai vērstos pret Polijas opozīciju pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

Polijas valdība saka, ka jaunais likums ir paredzēts, lai cīnītos pret Krievijas iejaukšanos tās demokrātijā. Saskaņā ar jauno likumu tiek izveidota speciāla ētikas komisija deviņu locekļu sastāvā, lai izmeklētu Krievijas ietekmi Polijas politikā.

Jaunā struktūra var piemērot virkni sodu, tostarp aizliegt kandidātiem ieņemt valsts amatus uz desmit gadiem. Tas izraisīja Polijas opozīcijas, starptautisko organizāciju, ES un ASV kritiku, jo ir bažas, ka likumu varētu izmantot, lai izslēgtu opozīcijas kandidātus no politikas, piemēram, opozīcijas līderi Donaldu Tusku, kurš ir galvenais valdošās partijas konkurents rudenī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās.

Pēc šīs kritikas Polijas prezidents Andžejs Duda paziņoja, ka rosinās mīkstināt šo likumu, kas jau stājies spēkā, tajā skaitā neļaut deputātiem darboties jaunajā institūcijā.

"Es uzskatu, ka šis likums tika pieņemts pārāk vēlu, ka šo komisiju, kas izmeklēs Krievijas ietekmi uz mūsu drošību, vajadzēja izveidot daudz agrāk.

Man žēl, ka tas notiek tikai tagad, un kāds var teikt, ka tā tiek izveidota vēlēšanu kampaņas vajadzībām," teica Duda.

Juridiskie eksperti teic, ka komisija pārkāpj Polijas konstitūciju, graujot tiesības uz taisnīgu tiesu un izveidojot iestādi ar tiesu pilnvarām, kas atrodas ārpus tiesu sistēmas.

Arī EK uzskata, ka Polija ar centieniem ierobežot ir aizgājusi par tālu, norādot, ka daži šī likuma noteikumi ir vienkārši rupji nedemokrātiski.

EK viceprezidente Vera Jurova atzīst, ka Krievijas iejaukšanās Eiropā ir nopietna problēma, bet tas jārisina demokrātiskā veidā un to nedrīkst ļaunprātīgi izmantot, lai grautu demokrātiskos procesus.

KONTEKSTS:

Polijas parlaments apstiprināja likumprojektu, kuru ierosināja nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" un kas var ietekmēt rudenī gaidāmo parlamenta vēlēšanu iznākumu.

Likumprojekts paredz, ka komisija deviņu cilvēku sastāvā būs tiesīga uz laiku līdz desmit gadiem aizliegt ieņemt ar līdzekļu sadali saistītos amatus valdībā jebkuram politiķim, kuru tā uzskatīs par Krievijas ietekmētu.

Šo likumu asi kritizē Polijas opozīcija, kas raizējas par tā izmantošanu pret valdības kritiķiem. Bažas par likumprojektu izteica arī Eiropas Savienība un ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti