Kanādas mežu ugunsgrēku dūmi apdraud arī ASV iedzīvotāju veselību

Debesis virs daudzām Kanādas un ASV pilsētām iekrāsojušās oranžas. To rada gaisa piesārņojums, ko izraisa plašie postošie mežu ugunsgrēki Kanādā.

Situācija ir nopietna, atzīst amatpersonas. Aptuveni 100 miljoni iedzīvotāju Ziemeļamerikā brīdināti par iespējamiem draudiem veselībai. It īpaši jāuztraucas tiem, kas sirgst ar elpceļu slimībām.

Maija beigās dūmus un pelnu daļiņas no liesmojošiem mežiem vējš sāka nest pāri Kanādas robežām. Biezs smogs apņēma ne tikai Kanādas pilsētas, bet arī Ņujorku, Vašingtonu un daudzas citas ASV pilsētas.

Vairāk nekā desmit ASV štatos izsludināts brīdinājums ļoti sliktās gaisa kvalitātes dēļ. Iedzīvotāji aicināti palikt iekštelpās un lietot sejas maskas, jo piesārņojums var radīt elpceļu kairinājumus.

"Palieciet iekštelpās. Ārā ir bīstami gandrīz visos mūsu štata apgabalos. Bīstami ne tikai jutīgām cilvēku grupām, bet ikvienam.

Mēs parasti runājam par bērniem, zīdaiņiem, cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, vecāka gadagājuma cilvēkiem. Bet šoreiz tas ietekmē ikvienu," brīdina Ņujorkas štata gubernatore Ketija Hokula.

Ņujorkā valsts skolās atceltas ārpustelpu aktivitātes, nenotiek sporta pasākumi. Atcelti vai kavējas lidmašīnu reisi, jo sliktās redzamības dēļ gaisa kuģi nevar pacelties.

Maija beigās Kanādas dūmu mākoņi sasniedza arī Skandināviju un Baltiju. 31. maijā varējām vērot dūmakainas debesis virs Latvijas.

"Bet līdz mums tie atnāk augstākos atmosfēras slāņos, un gaisa kvalitāti uz zemes tas būtiski neietekmēja.

Cilvēki ikdienā droši vien pat nepamanīja, ka tas ir noticis," stāsta LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis.

Meži liesmo Kvebekā, Britu Kolumbijā, Albertā, Ontārio, Jaunskotijā. Deg vairāk nekā 400 vietās, gandrīz puse no ugunsgrēkiem nav kontrolējami. Līdz šim Kanādā kopumā reģistrēti 2300 mežu ugunsgrēku. Jau izdeguši aptuveni 3,8 miljoni hektāru. Evakuēti vairāk nekā 20 tūkstoši iedzīvotāju.

"Šogad ir vissmagākā meža ugunsgrēku sezona, kāda jebkad ir bijusi mūsu valstī," atzinis Kanādas premjers Džastins Trudo.

"Mums jāturpina pielāgoties, un jāpielāgo arī tas, ko darām. Mums jābūt pārliecinātiem, ka darām visu iespējamo, lai kanādieši būtu drošībā, kad piemeklē šādi ekstremāli laikapstākļi."

Ugunsgrēki Kanādā sākās martā. Tos izraisīja karstums un ilgstošs sausums. Visu pavasari Kanādā bija ļoti maz nokrišņu. Un prognozes lietu nesola. Lai palīdzētu ierobežot liesmas, ASV uz Kanādu nosūtījušas vairāk nekā 600 ugunsdzēsēju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti