Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: Kādus "zemūdens akmeņus" NBS pārtikas iepirkumā saskatījusi Valsts kontrole?

Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: kāda ir Kahovkas HES dambja sagraušanas militārā loģika?

Šodienas jautājums: kāda ir Kahovkas HES dambja sagraušanas militārā loģika?

Graube: Kahovkas HES spridzināšana ir Krievijas šantāžas elements sarunu sākšanai

Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) spridzināšana ir Krievijas stratēģiska līmeņa šantāžas elements, lai panāktu, ka Ukraina sēstos pie sarunu galda, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" pauda bijušais NBS komandieris Raimonds Graube.

Graube nosauca trīs argumentus, kas liecina, ka, viņaprāt, Kahovkas HES ir uzspridzinājusi Krievijas armija. Viņaprāt, vēl ilgi izplatīsies dažādas spekulācijas un sazvērestības teorijas par notikušo. 

"Ir trīs punkti, kuri, manuprāt, liecina, ka to izdarījusi Krievija. Pirmkārt, arī man savos amatos ir bijusi iespēja pētīt Rīgas HES, kas notiek uzspridzināšanas gadījumā.

Šādas konstrukcijas nevar ar raķešu sistēmām, kā Krievija apgalvo, iznīcināt. Redzējām Antonova tiltu daudzos kadros, jā, to var izdarīt "HIMARS" sistēmas, bet tik fundamentālus, tūkstošiem tonnu monolītus pamatus un visas nesošās konstrukcijas iznīcināt nav iespējas.

To var izdarīt principā tikai un vienīgi no iekšpuses, pašā konstrukcijas iekšpusē," sacīja Graube.

Tāpat viņš uzsvēra, ka Krievija nepublicēja nekādus pierādījumus pēc notikušā, ka sprādzienu būtu izraisījusi kāda raķete.

"Otrkārt, ja Krievijas rīcībā būtu kaut mazākais video, kas apliecina, ka ir atlidojusi kāda mistiska, jauna kodolbumba, raķete, viņi to būtu rādījuši otrajā dienā. Jo mēs redzējām to Kerčas tiltu kādas sešas stundas pēc. Tas arguments arī nestrādā, jo varbūt viņi kaut ko zīmē un manipulē, bet atšķirt, vai sprādziens nāk no apakšas vai augšas, to katrs speciālists noteiks," norādīja bijušais NBS komandieris.

Tāpat Graube minēja šantāžas elementu. Viņaprāt, Krievija vēlas sēsties pie sarunu galda ar Ukrainu, tādēļ šantažē gan Ukrainu, gan Rietumus: 

"Treškārt, tas stratēģiskais un lielais, kāpēc viņiem tādas milzīgas lietas būtu jādara, ir tas, ka viņi nodarbojas ar šantāžu. Gan Ukrainu šantažē, gan Rietumus. Kodolšantāža neizdevās, mēs redzam tagad Kijivas civilobjektu bombardēšanu. Un šis varētu būt tāds šantāžas objekts, lai piespiestu sēsties pie sarunu galda, rādot, ka mēs esam neprognozējami un mēs tādi paliksim, redzat, mēs to darām.

Kā [Krievijas politikas analītiķis Andrejs] Piontkovskis ļoti labi noraksturoja, viņiem šobrīd izdevīgi ir sēsties pie sarunu galda un dabūt, kā viņš teica, uzvarošu neizšķirtu. To viņu tautai notirgotu, mēs tur to atbrīvojām, to noturējām, kaut kā notirgotu to uzvaru.

Saliekot to visu kopā, es ļoti nopietni sliecos atbalstīt versiju par Krievijas līdzdalību."

Graube skaidroja, ka līdz ar Ukrainas pretuzbrukumu un teritoriju atgūšanu Krievijas pozīcijas miera sarunās var būt vispār nekādas, tādēļ tā šantažē Ukrainu ar šādiem uzbrukumiem.

"Krievija saprot, ka viņa šobrīd zaudē un ir zaudētāju pozīcijās. Tikko sāks Krievijai zaudējumi rasties un reāli ieguvumi Ukrainai frontes līnijā, gan Rietumu sabiedrība, gan Krievijas sabiedrība un tās pozīcijas sarunās būs stipri vājākas vai vispār nekādas un ukraiņi ies uz priekšu.

Tāpēc to spridzināšanu varētu sasaistīt kā tādu kārtējo šantāžas elementu, stratēģiska līmeņa šantāžas elementu, lai panāktu kaut kādu sarunu efektu šobrīd.

Lai cilvēki varētu teikt Eiropā, kas arī sāk gurt no kara, vai atrast Apvienotajās Nācijās kādas dzirdīgas ausis, kas teiks – ziniet, vienreiz jāaptur tā asinsizliešana, ir ekoloģiskā katastrofa. Krievs uzturēs šos emocionālos vēstījumus," norādīja Graube.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti