Noplicināts urāns ir bagātināta urāna ražošanas blakusprodukts, no kura noņemta liela daļa radioaktīvā materiāla. Tas ir blīvs un izturīgs materiāls, kuru militārajā ražošanā izmanto gan bruņu plākšņu, gan šāviņu ražošanā. Šī munīcija ir pietiekami spēcīga, lai cauršautu parasto tanku bruņas, vēstīja BBC. Tā arī plaši izmantota Serbijā un Kosovā, kā arī Persijas līča karā.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Zinātniskā komiteja atomu starojuma ietekmes jautājumos (UNSCEAR) ir secinājusi, ka noplicināts urāns cilvēka veselībai nerada būtiskus riskus, taču Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra apgalvo, ka personas, kuras ir ikdienas saskarē ar šādu munīciju, ir pakļautas radiācijas riskam.
Noplicinātā urāna lādiņi, kas iekļauti 175 miljonu ASV dolāru (163 miljonu eiro) vērtajā ASV militārajā aprīkojumā Ukrainai, ir paredzēti M1 Abrams tankiem, kurus Ukraina saņems vēl šogad.
ASV arī solījusi Ukrainu nodrošināt ar pretgaisa aizsardzības sistēmām, taktiskās aeronavigācijas sistēmām (TACAN), kā arī papildu munīciju raķešu artilērijas sistēmai "HIMARS".
"Šī jaunā palīdzība palīdzēs uzturēt un palielināt (pretuzbrukuma) impulsu," teica ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.
Krievijas vēstniecība Vašingtonā šo lēmumu nosodīja un nodēvēja par necilvēcīgu, piebilstot, ka ASV "sevi maldina, atsakoties atzīt Ukrainas armijas tā dēvētā pretuzbrukuma neveiksmi".
Kopš jūnija Ukrainas teritoriālie ieguvumi pretuzbrukumā ir bijuši ļoti nelieli, taču Ukrainas ģenerāļi apgalvo, ka viņiem ir izdevies caursist spēcīgo Krievijas pirmo aizsardzības līniju valsts dienvidos.
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.