Par Junusa iecelšanu Bangladešas pagaidu valdības vadītāja amatā vienojušies valsts prezidents Mohammeds Šahabudins, armijas vadība un nesen notikušo studentu protestu līderi.
84 gadus vecais Junuss ir piekritis uzņemties pagaidu valdības vadību līdz brīdim, kad tiks sarīkotas jaunas parlamenta vēlēšanas.
Viņš paziņoja, ka pagaidu valdība ir jāizveido pēc iespējas drīzāk, lai Bangladeša pārvarētu dziļo politisko krīzi, ko izraisīja mēnesi ilgušie protesti pret 15 gadus valdījušās Hasīnas Vazedas autoritāro valdību.
Ekonomists Junuss 2006. gadā saņēma Nobela Miera prēmiju par to, ka, pateicoties viņa izveidotajai bankai "Grameen Bank" un tās izsniegtajiem mikrokredītiem, miljoniem Bangladešas iedzīvotāju spēja izrauties no galējas nabadzības.
KONTEKSTS:
Bangladešā kopš 1. jūlija nerimst plaši studentu protesti. Tie sākās, kad valsts Augstākā tiesa atjaunoja tā dēvētās darba kvotas valsts iestādēs.
Izmaiņas paredz, ka 30% ļoti iekārojamu darbavietu valsts sektorā, kur alga un sociālās garantijas ir krietni augstākas nekā citviet, rezervētas brīvības cīnītāju bērniem un mazbērniem, kas 1971. gadā piedalījās valsts atbrīvošanas kustībā. Pēcāk tiesa tomēr piekāpās un paziņoja, ka tikai 5% civildienesta darbavietu arī turpmāk būs rezervētas neatkarības kara veterānu bērniem, bet 2% – citām kategorijām.
Taču protestu dalībnieku dusmas pastiprinājušas vardarbīgas sadursmes ar valdību un tās lēmumus atbalstošām studentu grupām, kā arī nu jau bijušās Bangladešas premjerministres Hasīnas Vazedas publiskie izteikumi, kuros viņa demonstrantus pielīdzinājusi valsts nodevējiem.
Nedēļām ilgušie protesti piespieda demisionēt ilggadējo premjerministri Hasīnu Vazedu, kura valsti pameta. Pēc līdzšinējās valdības krišanas varu faktiski sagrāba armija.