Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts kontroles padomes locekli Kristīni Jaunzemi

Rīta Panorāma

No 1. jūlija Rīga kļūs pieejama gaisa balonu lidojumiem

Intervija ar NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktoru Jāni Sārtu

Drošības eksperts Sārts: Kahovkas HES dambja uzspridzināšana būtiski neietekmēs kara gaitu

Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambis sabruka, visticamāk, sprādziena dēļ, taču tas kara gaitu Ukrainā neietekmēs, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

Kahovkas HES Krievijas karaspēks uzspridzināja naktī uz 6. jūniju. Aizsprosts atradās Krievijas okupācijas spēku kontrolē, pastāv draudi, ka applūdīs desmitiem apdzīvotu vietu.

"Teritorija, kur tas ir noticis, ir pilnīgā Krievijas kontrolē. Skatoties uz apstākļiem, kā tur viss ir applūdis, ir ļoti grūti pat vizuāli, ja skatāmies no atklāto avotu datiem, redzēt, kas tur apakšā ir noticis. Droši vien lielāko daļu būs aizskalojis ūdens. Manuprāt, jāprasa cilvēkiem, kas dzīvo 10–15 kilometru attālumā, vai viņi ir dzirdējuši sprādzienu. Ļoti vienkārša lieta, kas var apstiprināt to, vai tas ir bijis ar sprādzienu saistīts. 

Ir diezgan daudz informācijas, ka tas dambis ir bijis mīnēts, kas ir pilnīgi loģiski no militārās loģikas viedokļa.

Vienīgais, kas liek šaubīties, ir laiks un Krievijas karaspēka nesagatavotība šādai notikumu attīstībai. Varbūt tas bijis negadījums, kā zinām, Krievijas armijā mēdz lietot alkoholu, kur var visādas muļķības notikt.

Varbūt arī ir bijusi informācija, ka ukraiņi uzbrūk. Domāju, ka tas ir iespējamais scenārijs, kad bija plānots šādu soli veikt, bet kāds pasteidzās," sacīja Sārts.

Viņš akcentē, ka ir vairākas versijas, kas noticis Kahovkas HES, bet visticamāk tas ir sprādziena rezultāts, nevis pakāpeniska dambja drupšana. Tāpat Sārts norādīja, ka kara gaitu tas būtiski neietekmēs.

"Bet [ietekmēs] konkrētās ofensīvas gaitu noteikti. Krievija ir pazaudējusi savu aizsardzības līniju, kas bija izveidota pie Dņepras upes. Vismaz divas trīs nedēļas nekāda militāra kustība tur nevarēs būt, jo viss ir applūdis.

Tas maina situāciju, kas ir virs dambja, kur bija milzīgas ūdens masas, būs parasta upe. Skatīsimies, kā ukraiņi vai krievi reaģēs uz šo situāciju. Tas maina taktisko, operatīvo situāciju, bet kara gaitu tādā lielā skatījumā tas, protams, neietekmēs," norādīja Sārts.

Ukrainas amatpersonas: Situācija neietekmēšot pretuzbrukumu

Iepriekš kā galvenais virziens Ukrainas pretuzbrukumam vairākkārt ir izskanējis dienvidu virziens, virziens uz Krimas pussalu. 

Šobrīd vēl aptuveni divas vai trīs dienas ir gaidāmi plūdi un tad vēl kādu laiku arī zeme būs militārajai tehnikai nelietojama vai grūti lietojama. Kahovkas HES arī bija būtiska vieta, kur šķērsot Dņepras upi, tādēļ klātesošs ir arī loģistikas jautājums. 

Krievijas kontrolētā puse ir applūdusi plašākā apgabalā, viņi ir appludinājuši arī savu pirmo aizsardzības līniju gar Dņepru.

Ukrainas amatpersonas minēja, ka pretuzbrukumu gan šī situācija neietekmēšot.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka aizsprosta saspridzināšana nekādi nav ietekmējusi Ukrainas spējas turpināt operāciju ar mērķi atbrīvot savu teritoriju. 

Savukārt Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks norādīja, ka aizsprosta uzspridzināšanas dēļ Ukrainas pretuzbrukuma plānos tiks ieviestas zināmas korekcijas, tomēr stratēģiski tos neizmainīs.

KONTEKSTS:

Pēc 6. jūnija naktī notikuša spēcīga sprādziena gandrīz pilnībā ir iznīcināta uz Dņepras upes esošā Kahovkas hidroelektrostacija (HES), kas atrodas Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos. Pēc sprādziena no HES rezervuāra izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas draud applūdināt desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība Kahovkas HES spridzināšanā vaino Krievijas karaspēku, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti