ASV eksperti par ticamāko Kahovkas HES aizsprosta sabrukšanas iemeslu uzskata Krievijas veikto spridzināšanu

Kahovkas hidroelektrostacijas iznīcināšanas cēlonis, visticamāk, bijis sprādziens aizsprosta iekšienē, nevis uzbrukums no ārpuses. Tā pēc konsultēšanās ar ekspertiem secinājis laikraksts "The New York Times".

Kā vēsta laikraksts, vietējie iedzīvotāji sociālajos medijos ziņoja, ka ap pulksten 2.50 naktī, laikā, kad dambis tika pārrauts, dzirdējuši milzīgu sprādzienu.

Eksperti norāda, ka dambja uzspridzināšanai vajadzētu simtiem kilogramu sprāgstvielu un to nevarētu paveikt ar raķeti vai aviācijas bumbu.

Mērilendas universitātes inženierzinātņu profesors Gregorijs Bēčers laikrakstam norāda, ka aizsprosti mēdz sabrukt arī dabisku iemeslu dēļ, taču parasti šāds sabrukums sākas no malām, savukārt Kahovkas HES gadījumā vispirms sabrukusi aizsprosta vidusdaļa.

Krievija noliegusi savu saistību ar Kahovkas HES aizsprosta sabrukšanu un notikušajā vaino Ukrainu. "The New York Times" norāda, ka kara apstākļos ir maz izredžu veikt neatkarīgu izmeklēšanu par katastrofas cēloņiem.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans trešdien gan veicis atsevišķas telefonsarunas ar Krievijas vadoni Vladimiru Putinu un Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, ierosinot veidot neatkarīgu starptautisku komisiju, lai izmeklētu Kahovkas HES iznīcināšanu.

Ukrainas amatpersonas ziņo, ka ūdens līmenis Kahovkas ūdenskrātuvē aizvien pazeminās. Vienas dienas laikā tas samazinājies par gandrīz divarpus metriem.

Kā vēsta Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, simtiem tūkstošu cilvēku skartajā reģionā palikuši bez pieejas dzeramajam ūdenim. Ziņots arī par apjomīgu vides piesārņojumu.

"Šis patiesībā ir viens no lielākajiem dambjiem pasaulē, ja vērtē pēc rezervuāra ietilpības. Piemēram, Lielbritānijā mums tik lielu dambju nemaz nav," skaidro britu analītiķis Muhameds Heidarzedehs.

"Sekas varētu ilgt desmitgadēm. Gruvešu aizvākšana prasīs vairākus gadus. Un tā pat nav lielākā problēma. Liela daļa teritorijas ir ķīmiski piesārņota, kas radīs problēmas lauksaimniecībai, ūdens resursiem, daudzām industrijām, slimnīcām, ceļiem," norāda analītiķis.

"Kahovkas hidroelektrostacijas iznīcināšanas rezultātā upē ir noplūdušas vismaz 150 tonnas mašīneļļas. Pastāv risks, ka noplūdīs vēl 300 tonnas. Tas apdraud unikālo floru un faunu.

Kahovkas hidroelektrostacijas iznīcināšana ir noziegums pret cilvēci un ekocīds. Tāpēc Krievijai jāsaņem spēcīga un vienota atbilde," uzsver Ukrainas premjers Deniss Šmihaļs.

Uzņēmuma "Ukrhidroprojekt" galvenais inženieris Mikola Kaļiņins norādīja, ka būvi varēja uzspridzināt tikai no iekšpuses. Tā esot būvēta, lai izturētu ārkārtīgi jaudīgus triecienus no ārpuses, un nav nekāds pamats viedoklim, ka tā varēja sabrukt pati. Sprādziens, visticamāk, nebija dzirdams, jo notika iekštelpās zem ūdens līmeņa.

Saskaņā ar neapstiprinātu informāciju, sprādzienā dzīvību arī zaudējuši  līdz 30 šīs pavēles izpildītāji.

Savukārt uz laiku okupētās Oļeškas pilsētas varas iestādes ziņo, ka Krievijas terora akta rezultātā gājuši bojā vismaz 3 cilvēki. Tiesa, jau tagad skaidrs, ka gan tur, gan citās apdzīvotās vietās būs vairāk upuru, jo daudzi nespēja evakuēties.

Iedzīvotāju evakuācija no skartajām teritorijām turpinās, un gaidāms, ka ūdens līmenis celsies, trešdien sasniedzot maksimumu.

Tikmēr Ukrainas Nacionālais pretošanās centrs brīdinājis, ka Krievijas diversantu grupas mēģina nokļūt Dņepras upes labajā krastā, izliekoties par civiliedzīvotājiem, kas tiek evakuēti pēc dambja pārraušanas.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti